Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Projekt LinuxDNA, který chce udržovat jádro zkompilovatelné pomocí ICC, slaví úspěchy. Vývojáři nyní mají funkční systém s jádrem 2.6.22 na bázi Gentoo. Nyní řeší problémy s 2.6.23. Více na LinuxJournal.
Tiskni
Sdílej:
V odkazu na LinuxJournal mas uvozovku navic.
Je to v tom clanku - "... boost up to 40% for certain kernel parts and an average boost of 8-9% possible"
any source references?
http://techreport.com/discussions.x/8547
http://terapix.iap.fr/forum/showthread.php?tid=134
http://www.betanews.com/article/Suit-Intel-Sabotaged-Compiler-for-AMD/1121274628
Snaha hezká, ale pokud vím, tak Intelové schválně udělali ICC tak, aby pro AMD generovalo mizerný kód, takže dost velká část uživatelské základny to moc neocení.... nicméně zbytek, který je taky dost velký, může být nadšen a btw, brání něco AMD udělat vlastní kompilátor? - od Intelu sice není hezké kriplit konkurenci, ale v tomto případě mi to tak nějak morálně nevadí, oni dali prachy na vývoj kvalitního kompilátoru (a mimochodem, s gcc nemají vztah zrovna negativní, AFAIK), proč by z toho měla těžit i konkurence?
oni dali prachy na vývoj kvalitního kompilátoru, proč by z toho měla těžit i konkurence?Dobře, nicméně jedna věc je udělat ten kompilátor řekněme průměrně (prostě ne moc snahy, ale aby to něco udělalo), popřípadě říct "pro tento procesor nelze přeložit" - to je obojí v pořádku. Druhá věc je udělat to naschvál tak, aby vyplivl zmršený výsledek. (Což navíc zkresluje benchmarky programů.)
No AMD ho ale ma, jmenuje se GCC .... a v tom je ten rozdil )