Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
GNU Emacs lze díky GUD (Grand Unified Debugger) použít také k debuggování. Jedná se o univerzální nadstavbu nad několik různých debuggerů. Do diskusního listu emacs-devel byl zaslán patch přidávající do GUD základní podporu debuggeru LLDB. Otázka, zda je možné patch do Emacsu začlenit a jaký je na to názor Richarda Stallmana spustila vášnivou diskusi. Řada vývojářů s patchem problém nemá. Richard Stallman ale mluví o systematickém úsilí utočit na projekt GNU. Problém vidí jak v licenci, tak kvalitě LLDB. Nejedná se o svobodný copyleftovaný software a vývojáři by mohli časem ztratit motivaci používat a rozvíjet GDB (GNU Project Debugger). Do diskuse se zapojil také Eric S. Raymond, původní autor GUD. Ten se začleněním patche problém nemá. Naopak, dle Raymonda nelze s clang/LLVM bojovat. Nelze udržet dominanci GCC. Odmítnutím patche se pouze Emacs stane méně atraktivním pro uživatele clang/LLVM. [Phoronix 1, 2]
Tiskni
Sdílej:
It looks like there is a systematic effort to attack GNU packages. The GNU Project needs to respond strategically, which means not by having each GNU package cooperate with each attack. For now, please do NOT install this change.Zpusob jakym RMS argumentuje pripomina vice totalitni autoritarstvi nez vudce otevrene komunity.
"I will talk with Moore about this, off the list, to find out more about the situation.".zdroj Zpusob jakym RMS argumentuje pripomina vice totalitni autoritarstvi nez vudce otevrene komunity. Snazi se manipulaci a intriky dosahnout sveho (vse musi byt copyleftovane). Neuvedomuje si, ze tim hazi klacky pod nohy rozvoji projektu GNU a spolupraci s Open Source projekty. Holt mu za tech 32 let uz dosla trpelivost a citi, ze se asi nedozije doby, kdy se svobodny (copyleft) software stane mainstreamem.
Roky odmitali vsechny patche, ktery by umoznily z gcc generovat metadata z parsovani jen proto aby ten jejich kompilator nahodou nekdo nepouzil k necemu komercnimu (viz gccxml). Diky tomu jsou vyvojovy nastroje na Linuxu silene pozadu oproti jinym platformam.+1
Nejedná se o svobodný softwareTo tvrdí kdo?
ze az nebude, tak free software skonci. Tak jsem se rozhledl po vsech tech lidech na FOSDEMu a myslim si, ze se boji zbytecne.Free software už končí nyní. Velké firmy (např. Red Hat, Google, Microsoft) investují do PaaS nebo SaaS a nějaké svobody uživatelů služeb je nezajímají. Viz např. postoj Googlu k AGPL.
Citation needed. Zatím to vidím jen v textu zprávičky.To vážně budu muset vysvětlovat význam znaku "?" ?
V tom seznamu se píše, že BSD licence jsou kompatibilní licence, ale není copyleftovaná.Text zprávičky byl na základě mého dotazu upraven.