Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
H-Online píše, jak snadné je získat root shell díky chybě zavlečené do jádra ve verzi 2.6.39. Právě v této verzi byl z jádra odstraněn kód, díky kterému nemohl kdokoliv zapisovat do paměti jiného procesu přes /proc. Alespoň jedno pozitivum tu ale je: díky tomuto existuje nový způsob, jak získat roota na svém telefonu s Androidem.
Tiskni
Sdílej:
/bin/su
nelze číst. Překvapuje mě, že tahle drobná - i když ne nepřekonatelná - překážka není třeba i na Debianu.
To jen znamená, že si útočník musí sehnat kopii binárky jinde. A nemusí to být přímo /bin/su, zneužít půjde jakýkoliv program s nastaveným set-uid atributem. Možná se může zorientovat přímo v /proc/xxx/mem.To sice ano, ale aspoň to zarazí script kiddies.
Gentoo a spol. tedy budou bezpečnéJako vtip dobré, zvlášť v reakci na Lubošův komentář :).
su
je jedna z aplikací, kde to nefunguje. Třeba gpasswd
by ale už zranitelný být měl.
Já jedu na nějakým starším 3.2.1 z Archu a první exploit mi vytuhne, ale verze pro Fedoru funguje
=============================== = Mempodipper = = by zx2c4 = = Jan 21, 2012 = =============================== [+] Ptracing su to find next instruction without reading binary. [+] Creating ptrace pipe. [+] Forking ptrace child. [+] Waiting for ptraced child to give output on syscalls. [+] Ptrace_traceme'ing process. [+] Error message written. Single stepping to find address. [+] Resolved call address to 0x8049b68. [+] Opening socketpair. [+] Waiting for transferred fd in parent. [+] Executing child from child fork. [+] Opening parent mem /proc/10390/mem in child. [+] Sending fd 6 to parent. [+] Received fd at 6. [+] Assigning fd 6 to stderr. [+] Calculating su padding. [+] Seeking to offset 0x8049b5a. [+] Executing su with shellcode.
objdump -d /bin/su | grep '<exit@plt>:'Pak ziskanou adresu predat exploitu. Jen je hacek v tom, ze normalni user nemuze /bin/su cist, takze to chce na jinem kompu nainstalovat stejne distro a adresu si ziskat za roota.