Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Bylo potvrzeno, že Londýnská burza přechází na Linux a Solaris, konkrétně na řešení od firmy MillenniumIT. Paradoxem je, že zde doposud bylo používáno řešení na bázi Windows Server (.NET) a Microsoft se chlubil jeho spolehlivostí oproti Linuxu. Očkávány jsou úspory a vyšší výkon oproti řešení od firmy Accenture.
Tiskni
Sdílej:
Tento relativní "úspěch" Linuxu je zapřičiněn přechodem na HW platformu Intel-procesorů u serverů. To samé naše organizace zažívá u serveru SGI (obdobně HP s HP-UX ... a tak dále). Zkrátka - pro firmy, které přestaly vyrábět své vlastní mikroprocesory a přešly na Intel, s proprietálním "unix-platformou" serverů je levnější přejít na Linux.
TradElect již předtím běžel na intelu.
Máš pravdu, ale myslel jsem to obecně.
Navíc se přidává efekt, že i třetí strany (tvůrci aplikačního SW) jsou strháváni a nabízí/portují SW pro linux-OS.
To nové řešení mi přijde velice rozumné. Zatímco původní systém stál 60mil USD a pro jeho údržbu potřebovali Accenture, která zdá se se k tomu moc neměla, nyní za 30 mil. USD koupili jednoho z leadrů linuxových/solarisových řešení trading systémů pro asijský trh s 300 inhouse vývojáři (údajně top vývojáři na Sri Lance) a ještě časem očekávají úspory přes 10 mil. USD ročně. A navíc se domlouvají s dalšími burzami v Asii, že začnou jejich řešení využívat, protože šéf MilleniumIT tam údajně má dobré kontakty. To považuji za zdravý postup.
http://www.scinet.cz/londynska-burza-se-mozna-zbavi-systemu-od-microsoftu-rozsireno.html
Jak jde o peníze, tak se i zdravý rozum někdy najde. Což ovšem neplatí v ČR.
Podle popisu se mi to spis zda jako blbost firmy, ktera ten system vyvijela, a ne chyba softwaru od MS (Windows a .NET). Aspon me osobne prijde pouziti .NET na realtime aplikaci s odezvou mensi nez 10ms dost odvazny. Zas tak se v .NET nevyznam, ale uz z principu jeho fungovani se mi to jevi jako dost problem. Podobne riskantni by to asi bylo i kdyby pouzili napr. Javu, ktera sice ma nejakou realtime specifikaci, ale jak moc dobre to funguje to netusim.
Spíše to vypadá na neschopnost (nebo něco více?) zadavatele, který očividně IT moc nerozuměl. Manažeři v Accenture by byli hloupí, kdyby na takový kšeft nekývli.
To zni pravdepodobneji :). Je zajimavy ze u Linuxu nezminuji technologii, na ktery to bezi. Proste jen Linux :). To neni nic proti Linuxu, ale Linux je proste "jen" kernel.
no Accenture ma joint-venture s MS, samostatnu firmu Avenade, ma v MS technologiach vyskolenych ludi, takze to tlaci kam moze; teraz vsak narazili hlavou do muru
LSE je asi jiná liga, ale RMS v principu jeden den skončil na starým systému a další den se to rozjelo na novým (no, bylo to přes Vánoce, takže to nebylo přesně ze dne na den).
Cely mi to prijde nejaky divny. U takovychhle systemu je technologie dodavaneho reseni irelevantni. Volba generalniho dodavatele se resi nekde na golfu a rozdil mezi Windows a Unixem je pod rozlisovaci schopnosti manageru. Taky mi prijde divny, ze se nekdo odhodlal k takovy vyrazny zmene nekolikrat za sebou. Doted jsem si predstavoval, ze u burzy muze trvat vice nez 2 roky nez se nasadi i nepatrna zmena v systemu.
Když lehne tradingový systém jedné z největších světových burz na 7 hodin a přijdou o obchody za 3 miliardy liber, tak už to asi nebude o pokecu na golfu.
http://www.simple-talk.com/community/blogs/andrew_clarke/archive/2008/09/12/69502.aspx
Očkávány