Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Lze si počítačovou klávesnici navrhnout a následně vytisknout na 3D tiskárně? I spínače? James Stanley se rozhodl, že to zkusí a výsledky svého snažení zveřejňuje na svém blogu. V aktuálním příspěvku představil první funkční prototyp s třemi klávesami. Ne, nejsou to Ctrl-Alt-Delete. :-)
Tiskni
Sdílej:
jinak se to nedá trefitChtělo by to míň chlastat.
Chtělo by to míň chlastat.Přece nebudu kvůli vadné klávesnici měnit životní návyky.
The homes each take 24 hours to build, and cost $4,000, a fraction of traditional construction costs. Printing homes also provides "design freedom" in that printing with liquid concrete allows for all manner of shapes, and it simplifies the construction process, eliminating the need for drywall, insulation and wood framing.
Problémem Prahy je systematické zanedbávání Brna, Ostravy, Olomouce a obecně zbytku republiky.Šel bych o krok dál: Česko trpí nejen pragocentrismem, ale i centralizací v rámci regionů. Socioekonomické podmínky se zhoršují se vzdáleností od těch center (což platí i v rámci Středočeského kraje). Jeden z pohledů na města je, že jsou to jakoby paraziti v krajině, ze které vysávají zdroje: import zjevně potravin, ale samozřejmě i nerostů aj. – a také shlukování lidí. To vede na ryze praktickou úvahu, jak učinit města do větší míry soběstačnými. Pár příkladů: mám tu rozečtenou knihu Toolbox for Sustainable City Living (Rhizome Collective) nebo udržitelné zemědělství v Havaně. Na druhé straně se můžeme zaobírat venkovem jako takovým. Z Architectural Review bych vypíchnul např. esej Reinventing the Rural. Jako jiný úhel pohledu úvaha Abolish the City pro historickou perspektivu.
Ale jo, samozřejmě můžu vzít nefunkční IBM model M co mi tu leží, vestavět do ní nová střeva a udělat z ní třeba bezdrátovou k Raspberry Pi. Ale ty plasty pomalu degradují a za dalších dvacet let se stejně rozpadne.
Ty plasty ze 3D tiskárny budou o několik desetiletí mladší než originál, takže ještě drží pohromadě "jako nové".
Diametrálně odlišné materiály.
Ten Unicomp vypadá dobře, ale nemá to ovládání hlasitosti.
*nevěřícně kroutí hlavou
K ovládání hlasitosti slouží potenciometr na zesilovači… nebo ekvalizéru.
Když na to přijde, kódy 114 a 115, potažmo XF86AudioLowerVolume
a XF86AudioRaiseVolume
, potažmo samotné funkce zvukového démona nebo přehrávače jde přiřadit více méně čemukoliv (klávese, kombinaci kláves). Taky existuje 122klávesový Model M/F…
Nebo si jde pořídit – klidně vytisknout nebo líp vyřezat – kryt pro generické spínače (třeba nové Kailh Box s mechanismem „click bar“, ať je to podobné IBM buckling spring) nebo potenciometr a sdrátovat je s generickým atmelem (jako Pro Micro)… voilà! ovládání hlasitosti nebo cokoliv jiného.