Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Lze si počítačovou klávesnici navrhnout a následně vytisknout na 3D tiskárně? I spínače? James Stanley se rozhodl, že to zkusí a výsledky svého snažení zveřejňuje na svém blogu. V aktuálním příspěvku představil první funkční prototyp s třemi klávesami. Ne, nejsou to Ctrl-Alt-Delete. :-)
Tiskni
Sdílej:
jinak se to nedá trefitChtělo by to míň chlastat.
Chtělo by to míň chlastat.Přece nebudu kvůli vadné klávesnici měnit životní návyky.
The homes each take 24 hours to build, and cost $4,000, a fraction of traditional construction costs. Printing homes also provides "design freedom" in that printing with liquid concrete allows for all manner of shapes, and it simplifies the construction process, eliminating the need for drywall, insulation and wood framing.
Problémem Prahy je systematické zanedbávání Brna, Ostravy, Olomouce a obecně zbytku republiky.Šel bych o krok dál: Česko trpí nejen pragocentrismem, ale i centralizací v rámci regionů. Socioekonomické podmínky se zhoršují se vzdáleností od těch center (což platí i v rámci Středočeského kraje). Jeden z pohledů na města je, že jsou to jakoby paraziti v krajině, ze které vysávají zdroje: import zjevně potravin, ale samozřejmě i nerostů aj. – a také shlukování lidí. To vede na ryze praktickou úvahu, jak učinit města do větší míry soběstačnými. Pár příkladů: mám tu rozečtenou knihu Toolbox for Sustainable City Living (Rhizome Collective) nebo udržitelné zemědělství v Havaně. Na druhé straně se můžeme zaobírat venkovem jako takovým. Z Architectural Review bych vypíchnul např. esej Reinventing the Rural. Jako jiný úhel pohledu úvaha Abolish the City pro historickou perspektivu.
Ale jo, samozřejmě můžu vzít nefunkční IBM model M co mi tu leží, vestavět do ní nová střeva a udělat z ní třeba bezdrátovou k Raspberry Pi. Ale ty plasty pomalu degradují a za dalších dvacet let se stejně rozpadne.
Ty plasty ze 3D tiskárny budou o několik desetiletí mladší než originál, takže ještě drží pohromadě "jako nové".
Diametrálně odlišné materiály.
Ten Unicomp vypadá dobře, ale nemá to ovládání hlasitosti.
*nevěřícně kroutí hlavou
K ovládání hlasitosti slouží potenciometr na zesilovači… nebo ekvalizéru.
Když na to přijde, kódy 114 a 115, potažmo XF86AudioLowerVolume
a XF86AudioRaiseVolume
, potažmo samotné funkce zvukového démona nebo přehrávače jde přiřadit více méně čemukoliv (klávese, kombinaci kláves). Taky existuje 122klávesový Model M/F…
Nebo si jde pořídit – klidně vytisknout nebo líp vyřezat – kryt pro generické spínače (třeba nové Kailh Box s mechanismem „click bar“, ať je to podobné IBM buckling spring) nebo potenciometr a sdrátovat je s generickým atmelem (jako Pro Micro)… voilà! ovládání hlasitosti nebo cokoliv jiného.