Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
jinak se to nedá trefitChtělo by to míň chlastat.
Chtělo by to míň chlastat.Přece nebudu kvůli vadné klávesnici měnit životní návyky.
The homes each take 24 hours to build, and cost $4,000, a fraction of traditional construction costs. Printing homes also provides "design freedom" in that printing with liquid concrete allows for all manner of shapes, and it simplifies the construction process, eliminating the need for drywall, insulation and wood framing.
Problémem Prahy je systematické zanedbávání Brna, Ostravy, Olomouce a obecně zbytku republiky.Šel bych o krok dál: Česko trpí nejen pragocentrismem, ale i centralizací v rámci regionů. Socioekonomické podmínky se zhoršují se vzdáleností od těch center (což platí i v rámci Středočeského kraje). Jeden z pohledů na města je, že jsou to jakoby paraziti v krajině, ze které vysávají zdroje: import zjevně potravin, ale samozřejmě i nerostů aj. – a také shlukování lidí. To vede na ryze praktickou úvahu, jak učinit města do větší míry soběstačnými. Pár příkladů: mám tu rozečtenou knihu Toolbox for Sustainable City Living (Rhizome Collective) nebo udržitelné zemědělství v Havaně. Na druhé straně se můžeme zaobírat venkovem jako takovým. Z Architectural Review bych vypíchnul např. esej Reinventing the Rural. Jako jiný úhel pohledu úvaha Abolish the City pro historickou perspektivu.
Ale jo, samozřejmě můžu vzít nefunkční IBM model M co mi tu leží, vestavět do ní nová střeva a udělat z ní třeba bezdrátovou k Raspberry Pi. Ale ty plasty pomalu degradují a za dalších dvacet let se stejně rozpadne.
Ty plasty ze 3D tiskárny budou o několik desetiletí mladší než originál, takže ještě drží pohromadě "jako nové".
Diametrálně odlišné materiály.
Ten Unicomp vypadá dobře, ale nemá to ovládání hlasitosti.
*nevěřícně kroutí hlavou
K ovládání hlasitosti slouží potenciometr na zesilovači… nebo ekvalizéru.
Když na to přijde, kódy 114 a 115, potažmo XF86AudioLowerVolume
a XF86AudioRaiseVolume
, potažmo samotné funkce zvukového démona nebo přehrávače jde přiřadit více méně čemukoliv (klávese, kombinaci kláves). Taky existuje 122klávesový Model M/F…
Nebo si jde pořídit – klidně vytisknout nebo líp vyřezat – kryt pro generické spínače (třeba nové Kailh Box s mechanismem „click bar“, ať je to podobné IBM buckling spring) nebo potenciometr a sdrátovat je s generickým atmelem (jako Pro Micro)… voilà! ovládání hlasitosti nebo cokoliv jiného.
Tiskni
Sdílej: