Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Další evropskou veřejnou správou, která začíná podporovat svobodný software, je ta maďarská. Zatímco dříve vládní veřejné soutěže obsahovaly podmínky, které open source řešení vylučovaly, nyní bylo tamním Ministerstvem informačních technologií oznámeno, že se v budoucnu plánuje na OSS zakázky vyčleňovat stejně peněz (kolem 40 milionů eur) jako na proprietární software. První takové tendry pro státní správu a vzdělávací projekty by měly být vypsány již v následujících týdnech. Zdroj: linuxjournal.com.
Tiskni
Sdílej:
Viděl bych to tak, že nouze naučila Dalibora housti.
Jsem snad nějaký primáš či co?
Spíš na piáno .. housti určitě neumím.
me to zvlastni nepripada
Ani mně to zvláštní nepřipadá. Co brání nejmenované firmě, která má dost peněz, aby zatlačila takovým způsobem, aby se OSS nechytal?
Fialova skladba je cover-verze originalu pisne Oldricha Janoty. To jsou uplne rozdilne urovne meditace :)
, sw by měla být cesta, ne cíl. proč chtějí rozlišovat jestli je to zakázka pro closed source, nebo open source?OSS je cesta: na rozdíl od proprietárního SW získáte jako zákazník i zdrojové kódy, takže můžete svobodně změnit dodavatele řešení anebo upravovat SW vlastními zdroji.
Všechno špatné je vlastně k něčemu dobré.
Situace v Maďarsku je jasnou ukázkou toho, kam bychom se dostali, pokud by poslední tři roky u nás vládly rozpočtově nezodpovědní socialisté. Nejrychlejší cestou rovnou do prdele !!
Psst, i stěny mají uši ..
...zatimco ted jsme oproti Madarsku o krok napred
A mas snad pocit, ze to je zasluha dvou predchozich let, ktere rozpoctove nijak dramaticky nelisily od predchozich osmi let oranzove hruzovlady?
+1. Bohuzel objem rozkradenych penez, hlavne na ministerstvu dopravy a radnic velkych mest, se nijak nemeni bez ohledu na vladnouci partaj.
...zatimco ted jsme oproti Madarsku o krok napred
Kvůli rozpočtové nekázni oranžových oportunistů v dobách největší prosperity jsme při stávajícím propadu světového obchodu možná jen ten (k)rok napřed. ČSSD, KSČM a pár nezodpovědných individualistů u mě se svým přístupem ke správě státu a Evropy na dlouho ztratily jakýkoliv respekt.
viz http://www.transparency.cz/doc/cpi2008_vyvoj_cr.doc
Nižší hodnoty v grafu znamenají vyšší míru vnímání korupce. Asi nemusím zvlášť připomínat, ve kterých letech tu začala a přestala vládnout ČSSD. Transparency International snad nebudete podezřívat z účelové manipulace s údaji .
Jendak mi opozicni smlouva prisla jako nutnost a jednak mam pocit, ze to az tak unikatni neni. Ale jinak celkem souhlasim.
a) proc nutnost?
b) uved dalsi priklady
a) proc nutnost?Protože jiné kombinace byly nereálné. Sice se jednalo o vládě ODS + KDU-ČSL + US (což byla jediná možnost, když vyloučíme jakoukoli koalici, kde by byla KSČM), ale menší strany si kladly mnoho podmínek (mj. že ve vládě nebude Václav Klaus, což bylo pro ODS zcela nepřijatelné), takže to zkrachovalo. Přicházela tedy v úvahu jediná možnost, a to nějaká forma spolupráce ODS a ČSSD. Mohla to být buď přímo koalice, anebo nějaká forma menšinové vlády, což se nakonec stalo. Nepřinesla nic moc dobrého, ale je otázka, zda by koalice byla lepší.
Cokoliv by bylo lepsi nez hra na opozici vymenou za lukrativni posty pro straniky. Nasledky neseme dodnes.