Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Platforma Maemo 5 (používaná především v MID od společnosti Nokia) se dočkala alfaverze. Novinkami jsou mj. nová API pro práci s GPS, vibracemi a akcelerometry.
Tiskni
Sdílej:
Spotřeba dnešních GSM modulů v pohotovostním režimu je snad celkem „zanedbatelná“, s 3G je to samozřejmě horší.
Spotřeba modulů je možná nízká, ale vyřešit v OS spolupráci s GSM modulem, aby baterie vydržela, už není příliš banální.
Osobně jsou pro mě obě zařízení (mobil a MID) sama o sobě celkem „zbytečná“, ale občas se hodí zavolat, napsat SMS, napsat IM, podívat se na mapy, na web… Další zařízení, které bych navíc ve spoustě případů nechával jen ležet doma, je mi proti srsti.
Tak si pořiď něco s Androidem, nebo Symbianem. Případně iPhone. Vydrží to aspoň chvíli, zmíněné věci na tom jde provozovat a volat z toho také jde.
Kdyby měl být v takovém MID GSM modul, rychle jej deaktivuji, nebo si to zařízení vůbec nekoupím. Mít dva telefony je podle mého zbytečné. Pokud jedu do hor, kde budu týden bez nabíječky, raději si vezmu "blbý" telefon, který umí jen volat a nouzově se připojit přes GPRS na web (kvůli odjezdům vlaků apod.), než abych musel řešit nabíjení.
Samozřejmě úplně ideální kombinace by bylo zařízení spojující MID s Maemo, mobil a PSP… :DFreerunner?
Jinak moznosti linuxacke jsou podobne desktopu, az na ten GSM subsystem.
No dobře, a co výdrž baterie? (konkrétně u toho Freerunneru)
Já naopak vítám současný stav --- s 1300mAh baterií to vydrží sotva sedm hodin
Sedm hodin - ale plného provozu, nikoli v pohotovostním režimu? (moji N800 nabíjím tak jednou za 3 dny, i když s věkem baterky se to viditelně zhoršuje)
Kéž by udělali zařízení s podporou celulárních sítí (GSM/3G)…
Někde na planet.maemo.org před časem v jednom z článků o novinkách v Maemo 5 tvrdili, že zařízení, které to bude používat, něco takového mít bude...
Mobil v tabletu bych asi přežil (pokud to půjde vypínat). Víc mi vadí taktéž se objevivší nápad odstranit softwarovou klávesnici.
No ale co bys doporučil mně? ;) Ani jedno z těch jmenovaných zařízení nevyhovuje mým požadavkům
Že by Sharp Zaurus s telefonním modulem ve (PCMCIA/CF) slotu?
Och, jak praktické. Takže nakonec abych s sebou tahal vlastně tři zařízení
Mno, já většinou tahám jen tu N800 a hodinky (natahovací, bez baterky a vodotěsné - je to spolehlivější). Mobil si beru na opravdu jen do přírody a na kolo (kvůli případnému zavolání pomoci a tak) a i tak ho mám trvale vypnutý nebo aspoň offline (to v případě, že používám krokoměr v mobilu). To ovšem s sebou zase nemám tu N800.
Po městě nebo v práci s sebou zásadně mobil netahám. Klávesnici k N800 (bezdrátovou, skládací) si beru jen na cesty, pokud hodlám tu Nokii používat jako notebook (kromě Maema tam mám na kartě Debian s TeXem, gcc apod. - pro případ, že potřeboval něco rychle vyrobit nebo upravit nějakou prezentaci). No a taky ještě někdy s sebou nosím GPS modul, ale to jen v cizině, kdybych se rozhodl ztratit orientaci.
Každému prostě vyhovuje něco jiného...
P.S. Po pravdě řečeno nevím, jak moc je užitečná nebo neužitečná HW klávesnička na N810, neboť jsem uvedený přístroj nikdy neměl v ruce (tím spíš, že na ní spousta podstatných kláves chybí).