Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Vyšel Mandriva Linux 2009 Spring (2009.1), k dispozici je Release Tour, Release Notes a Errata (na českých překladech se pracuje). Server MandrivaLinux.cz při té příležitosti změnil vzhled a redakční systém. ISO obrazy 2009.1 najdete na obvyklých mirrorech, torrenty ještě nejsou k dispozici.
Tiskni
Sdílej:
FTP FI MU nic. Oficiální stránky nic. Odkazy na minulé vydání. Funkční odkaz na stažení ve zprávičce žádný. Tohle se vám, Ivane, tedy moc nepovedlo. :( Já kachny nerad.
Produkt je vydán, když je o tom aspoň zmíňka na oficiálním webu.
To, co odkazujete, není oznámení o vydání, ale jeden z nezbytných předpokladů pro něj. Chápete ten rozdíl?
Odkazy na Errate apod. vedou na 2009 nikoli na Spring.
Uz jsem se skorem lekl ohledne verze KDE :)
Tak aby se neřeklo, že vše jen vidím černě. Koukl jsem na mandrivalinux.cz a tam našel zřejmě funkční odkaz: ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/iso/2009.1/
Přesto si myslím, že vágní formulace "ISO obrazy 2009.1 najdete na obvyklých mirrorech" je opravdu hloupá, protože na obvyklých mirrorech nenajdi ani ň. Myslím, že admini mandriva.com chápou, co je to vydávací proces, a produkt vydají až bude na většině zrcadlech ke stažení. Proto se to tak dělá, aby to mělo nějaký smysl.
no co jako, tak synchronizace chvíli trvá, ne? nebo jako u buzíků je produkt vydanej až když jim ho někdo strčí před čumák?
Chyba! Nelze se připojit. FTP server je zřejmě plně vytížen.Tak nic
Příště čti pořádně diskusi, abys mi nemusel dvakrát odkazovat odkaz, a to i přímo v reakci na příspěvek, v němž jsem ho pro ty pomalejší raději uvedl celý. Jak je vidět, nepomohlo to.
>stáhnout se to evidentně nedá.
Dá - hlavní mirrory to mají všechny, na nich jsem to kontroloval už ráno. Můžeš to opravit v tom smyslu, že se to na mirrorech teprve objevuje, ale IMHO se to do pár hodin spraví.
V Mandrivě spí - oficiální PR nikde není, ale to není nic nového...
To bych netvrdil, to se jim povedlo maximálně dvakrát.
Najdete zde: http://wiki.mandrivalinux.cz/2009.1_download. Mandriva spí...
Mandriva se spíše chová standardně podobně jako třeba Mozilla nebo Ubuntu. Ti, kteří vůbec netuší, jak se vydává produkt, by si měli rozšířit obzory:
http://weblogs.mozillazine.org/preed/2006/10/the_antirelease.html
http://www.beltzner.ca/mike/archives/2006/10/23/its_not_like_were_ashamed.html
Mandriva se rozhodně standardně nechová. Čekat na její PR a odkazy na její web nás (ČR/SR) vystavuje neustále opakovanému problému - Mandriva totiž na svých stránkách nenabízí jazykové mutace live-cd, takže 99 % lidí si odtud stáhne špatnou (default) jazykovou verzi. Fóra i e-mailové schránky se pak plní opakovanými zbytečnými dotazy a obskurními řešeními uživatelů, kteří se snaží nacpat do systému češtinu/slovenštinu horem dole a ono to u Mandrivy tak jednoduše nejde.
Na problém jsme upozornili Mandrivu již při prvním vydání různých jazykových verzí, což je tak 2-3 roky zpátky. Standarní chování Mandrivy v tomto případě znamená, že se nic neděje a problém zůstává nevyřešen. Proto směřujeme české/slovenské uživatele na stránky, na nichž najdou to, co opravdu hledají. Ve zprávičce akorát chybí link na wiki s mirrory - zapomněl jsem. Admin to tam určitě může přidat.
To zdůvodnění je racionální, přesto určitě uznáš, že by se čtenáři taky nezbláznily, kdyby setu zprávičku dočetli o čtvrt půl dne později s opravdu funkčními mirrory a odkaz aspoň na jeden funkční by se hodil. Spletl jsi i dva odkazy, když jsi odkazoval starší vydání. Chápu, že chyba se prostě může stát, ale těch okolností je už docela moc a spíš na nedbalost či ledabylost, což mě zrovna u tebe docela mrzí. :( Nejsem na to od tebe zvyklej.
Jsem jediný, komu už od včerejška nejedou repa?