Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
practical joke or prank, when performed on someone who is asleepZdroj: Urban Dictionary (kde jinde taky)
Asi ten Wayland není to pravé ořechové, když se Canonicalu vyplatí dva roky psát úplně nový display server.Jestli se jim to vyplatilo je aktuálně spíš otázka než fakt. Pravým důvodem byla nejspíš politika a NIH.
... Mir mohou jako uzavreny soft distribuovat jen oni ...Mir je uzavreny soft? Jak jsi na to prisel?
Mir mohou jako uzavreny soft ...
Asi ten Wayland není to pravé ořechové, když se Canonicalu vyplatí dva roky psát úplně nový display server.Fajn a kdy se tedy konecne dozvime konkretne co na Wayland neni prave orechove, relevantni technicke argumenty, a ne lzi za ktere se bude zase Canonical omlouvat? Mate tedy vy nejake nebo kecate a mlatite prazdnou slamu stejne jako Shuttleworth?
zejmena kdyz se puvodni argumentace ukazala lziva.Což ty dokazovat nemusíš, viď? Stačí papouškovat vlákno z G+
I had proof-read this, and didn't notice it - I'm familiar with Wayland, so even with “X's input has poor security” and “Wayland's input protocol may duplicate some of the problems of X” juxtaposed I didn't make the connection. After all, one of the nice things of Wayland is that it solves the X security problems! It was totally reasonable to read what was written as “Wayland's input protocol will be insecure, like X's” which is totally wrong; sorry to all concerned for not picking that up, most especially to +Kristian Høgsberg and +Daniel Stone.Tech veci bylo mnohem vice, z puvodnich technickych argumentu nezbylo temer nic, a cela rada lidi ted ty nesmyly, o tom co Waylandu chyby, a v cem je spatny opakuje porad a porad dokola. Prave proto chci znat konkretni vyhody a nevyhody, kod je dokumentace ktera nelze, a ne kecy o Tea Party.
Prave proto chci znat konkretni vyhody a nevyhody, kod je dokumentace ktera nelze, a ne kecy o Tea Party.Mimochodem o Open Source Tea Party slyším poprvé a o podobném typu útočného argumentu vůbec. To už na tom Mir musí být hodně špatně i interně v Canonicalu, když se Mark vzteká jak malá holka.
Sarah Palin je tu pro smich.O té taky slyším poprvé a nevím, proč by jí britové měli nějak zvlášť řešit. Jen aby nakonec nebyl pro smích Shuttleworth, byly doby, kdy byla jeho pověst trochu jinde, alespoň pokud jde o technické kruhy.
Fajn a kdy se tedy konecne dozvime konkretne co na Wayland neni prave orechove, relevantni technicke argumentyHlavni rozdil je AFAIK v tom, ze Wayland pocita s klientem alokovanymi buffery, zatimco Mir pocita se serverem alokovanymi buffery. Server-side varianta (AFAIK) umoznuje lepe spravovat volne zdroje - napr. pri prepnuti plochy muze server uvolnit zdroje oknum na stare plose a az nasledne pridelit uvolnenou pamet oknum na nove plose, zatimco u client-side varianty to uvolneni a alokace probiha asynchronne. Druha vec je, ze client-side buffery v podstate vynucuji vyuziti kompozitoru, zatimco u server-side bufferu je to zalezitost nastaveni serveru, jake buffery bude predavat aplikacim (bud pomocne buffery, ktere nasledne zkompozituje, nebo primo vyrezy z framebufferu, takze kompozitor uz nebude treba, nebo nejaky sdileny backbuffer).
Wayland pocita s klientem alokovanymi buffery, zatimco Mir pocita se serverem alokovanymi buffery.Ano, tohle je snad jeden z mala rozdilu.
napr. pri prepnuti plochy muze server uvolnit zdroje oknum na stare plose a az nasledne pridelit uvolnenou pamet oknum na nove plose,Server nemuze vsechny zdroje uvolnit bez vedomi clienta a pokud nektere uvolni musi potom klienta informovat a ten napriklad znovu vyrenderovat obsah okna nebo casti okna, coz komplikuje situaci na strane klienta, prinasi overhead a opet zavadi nejaky protokol. Server side alokace ma vyhody na zarizenich s malym mnozstvim pameti, a hlavne ulehcuje situaci pri pouziti soucasnych driveru, vetsina soucasnych ARM driveru ji potrebuje, nicmene treba Intel se priklani ke client side alokaci a jeden z duvodu je paralelizace, vcetne paralelizace pristupu k GPU. Nevidim duvod, proc by mel zdroje, ktere si v systemu alokuje aplikace, tim mam na mysli treba pametove buffery, vynucovat server, kdyz tomu stejne neni schopen zabranit.
nebo primo vyrezy z framebufferuTohle implementace kompozitoru podporujici Wayland muze podporovat take, aplikace muze v krajnim pripade renderovat primo i do [casti] vystupniho bufferu i treba bez double bufferingu, zadny overhead tam neni, predavaji se jen handle, zbytek dela HW.
webOS uz pry taky switchnul na Wayland, ale to ted bude spis jenom TV system.Na Wayland pomalu prechazi i spotrebni elektronika, jako SmartTV ci In-Vehicle Infotainment.
I know why I don't read the blog posts. Being personally attacked like that is really hurtful and I thought that shit stopped after I had to ask Kubuntu people to pass on that I'm not a scapegoat. Now the Ubuntu fanboys have more shit to throw at me. Thanks a lot +Mark Shuttleworth, it hasn't already been the worst year for me in free software thanks to what your company is doing. Yeah, it hurts being attacked over and over again for having an own opinion.Dobra prace, priznivci Ubuntu.
Shame on you, Mark, shameJo, Mark už se určitě řítí s někým takovým diskutovat. Dobrá práce, příznivci KDE.
You are not Mark. I fully respect that. Which is why I did not ask for a debate with you or with Canonical or with Ubuntu (whatever that might mean ..). Mark opened his mouth and has once again set a terrible example for everyone around him. Mark is largely responsible for setting the attitude and opinions found within the Ubuntu community, and as such bears a responsibility:when he creates schisms and promulgates lies, they become visible across the entire faultline along the Ubuntu user community within the larger Free software community. Mark does not occupy a privileged position which makes it OK for him to speak his mind, particularly in this fashion, such that is not OK for others to respond in an adult fashion as I have here. You can't quiet a valid response to a statement made in public without hypocritically aligning with that statement. I will not pretend Mark did not say what he did, nor will I allow his false statements go unchallenged in front of the community he is trying to convince. As such, this is between Mark and those he addressed. I do not recognize you as a valid intermediary. Mark spoke for himself, and so am I. Go home, Jono, you are neither wanted nor needed here.
zrovna Aaron Seigo při obhajobě KDE4 a jeho komponent plival jed na všechny stranyTak tedy predpokladam, ze mi to ted budete schopen nejak dokumentovat a pokud plival jed na vsechny strany, nemusi to byt problem. Ukazte mi koho verejne napadal kvuli obhajobe komponent KDE4, pripadne jake konkurencni projekty a vyvojare.
zrovna Aaron Seigo při obhajobě KDE4 a jeho komponent plival jed na všechny strany - reaguji na to, co vidím a to je pokrytectví+1, Aaron je taky pěknej zmrd, na mém hatelistu kurvičů software co používám ho z první pozice sesadil až Lennart příklad plivání viz zde, když už tedy někteří předstírají ztrátu paměti (pro nezasvěcené - doporučuju najít si v diskusi komentář Kevina Koflera, jak to s tím KDE 4.0 ve Fedoře ve skutečnosti bylo)
Jen jsem to rychle prescannoval, ...tak prosím přečíst pozorně (máme-li se o tom seriozně bavit ... což ovšem nevím, jestli se mi chce :-p)
což ovšem nevím, jestli se mi chce :-pPokud mi neukazete co vam tam vylozene vadi, tak se mi taky nechce.
Uprimne vzato, co dela Aaron na poli KDE me az tolik nezajima, pokud se neopodstatnene nenavazi do jinych projektu.jako třeba do Miru?
Mel jsem pocit ze nezvladl uvedeni KDE4 a pak nebyl ochoten za to prevzit zodpovednost ze sve pozice, coz je videt i z uvedeneho odkazu.a já mám teď pocit, že toto je vpodstatě eufemisticky řečeno o tomtéž, co bylo výše označeno za plivání
no tak třeba co říkáš na tento odstavec - "In that article, Linus said he got burned by his distro updating him to 4.0. I have to admit that it's really hard to stay positive about the efforts of downstreams when they wander around feeling they should be above reproach while simultaneously hurting our (theirs and ours) users in a rush to be more bad ass bleeding edge than any other cool dude distro in town. I hope this time instead of handing out spankings, the distros can sit back and think about things and try and figure out how they played an unfortunate part in the 4.0 fiasco." - tady neplive jed na downstream ("his distro", "downstreams ... hurting", "distros ... they played an unfortunate part")?což ovšem nevím, jestli se mi chce :-pPokud mi neukazete co vam tam vylozene vadi, tak se mi taky nechce.
jako třeba do Miru?Zajima me, co se deje kolem Wayland a jeho implementaci, a pak tedy prenesene KWin a v dane situaci i Mir, a to do te miry, ze sleduji zmeny v repositories a souvisejici mailing listy. Od uklidneni situace v breznu, kdy si vyvojari ujasnili idiotske uvedeni Mir, panoval klid. Jedno z mist, kde to jiskrilo - flamy na webu nepocitam - byly spinu Ubuntu, hlavne KDE, a lide z KDE - zejmena Gräßlin - do nich byli neustale zatahovani kvuli jejich neochote implementovat/udrzovat podporu Miru. Takze muj pohled na vec je takovy, ze Ubuntu do svych vnitrnich problemu, ktere si vytvorilo, zatahuje ostatni, z jinych projektu a Shuttleworth tomu ted nasadil korunu. Navic, myslim si, ze tady se Aaron chova celkem korektne.
a já mám teď pocit, že toto je vpodstatě eufemisticky řečeno o tomtéž, co bylo výše označeno za pliváníPokud hazi svou vinu na ostatni, pak ano.
- tady neplive jed na downstream ("his distro", "downstreams ... hurting", "distros ... they played an unfortunate part")?Tady hraje vice veci - zdali downstream vedel jaka je situace KDE 4.0, co jim rekl upstream, jestli downstream testuje release predtim nez ho akceptuje a distribuuje. Muj osobni nazor je takovy, ze upstream nemel nikdy KDE 4.0 uvolnit ve stavu jakem bylo, a ze distrubuce nemely 4.0 distrubuovat a nektere to skutecne nedelaly. Kdybych mel rozdelit zodpovednost za to fiasko, je to 60:40 v neprospech KDE; rici my jsme ten kod sice releasovali, ale vy jste ho nemeli distribuovat je hodne pritrouble.
pokud ... a tobě to tak nepřijde?a já mám teď pocit, že toto je vpodstatě eufemisticky řečeno o tomtéž, co bylo výše označeno za pliváníPokud hazi svou vinu na ostatni, pak ano.
Tady hraje vice veci - zdali downstream vedel jaka je situace KDE 4.0, co jim rekl upstream,upstream řekl toto já tam vidím samá vzletná prohlášení typu "The KDE 4 Libraries have seen major improvements in almost all areas.", tam není ani slůvko o tom, že by to bylo v něčem horší, "feature incomplete", oproti předchozí verzi, leda bych si blbě vykládal slovo "improvements" (náš angličtinář by se teď ovšem obracel v hrobě)
jestli downstream testuje release predtim nez ho akceptuje a distribuuje.to je různé, jak který, jak moc ... a především, pokud má distro pevně časově daný rozvrh, nemůže fungovat stylem "až to bude, tak to bude", nýbrž rozhodnutí o tom něco začlenit padá často ještě před tím, než je příslušná verze vydána - samozřejmě to rozhodnutí je teoreticky možné zvrátit, když se zjistí, jak moc je to velký průser, jenže když už je nové verzi přiohnuta půlka systému a stará verze dávno není podporována, tak to jde dost těžko, viz ten Kevinův komentář
Muj osobni nazor je takovy, ze upstream nemel nikdy KDE 4.0 uvolnit ve stavu jakem bylo,na tom se shodnem výmluvy, že něco vydat museli, aby měli další vývojáři s čím pracovat atd., jsou naprosto liché, zájemci (jako já
a ze distrubuce nemely 4.0 distrubuovatviz výše, nikdo jim neřekl, že nemají, ba právě naopak navíc problém byl, že 3.5 již nebylo podporované, poslední "stabilní" verze byla v tu chvíli 4.0, takže co měli vydat?
a nektere to skutecne nedelaly.otázkou ovšem jest, z jakých důvodů ... nelze zaměňovat to, že na to nebyly připraveny nebo že mají delší cyklus vydání s tím, že by se rozhodly to nedistribuovat, protože například z výše odkazovaného oznámení pochopily, že to je jen technology preview, které distribuovat nemají
Kdybych mel rozdelit zodpovednost za to fiasko, je to 60:40 v neprospech KDE;nesouhlasím; připouštím, že distributoři mohli věnovat více pozornosti stavu upstreamu, tedy reálného kódu a ne nabubřelým prohlášením, ale na druhou stranu, jednak si dovedu představit, že prostě nemají vlastní kapacity furt něco takového řešit - mně kdyby Ilja do verze 0.8 totálně osekal qmmp, tak to taky prvně commitnu do rawhidu jako update, a teprv když to dostanu na svojí mašinu, tak se zděsím a budu řešit, jak se vrátit k předchozí verzi než se to dostane do releasu, případně se zděsím až poté, co se to do releasu dostane a zjebou mě uživatelé, protože aktuálně qmmp moc nepoužívám (protože bug #957168 (ha, mám tam reakci, měl bych odpovědět, jsem si ani nevšim ...)) no a jednak viz výše, jiných možností v té době moc neměli, když bugy KDE 3.5 nikdo neřešil
rici my jsme ten kod sice releasovali, ale vy jste ho nemeli distribuovat je hodne pritrouble.+∞
pokud ... a tobě to tak nepřijde?OK, prijde, tady se choval jak maly kluk.
odpůrci patří k hnutí Open Source Tea Party
To je extrémně nešťastný "překlad". Každopádně Aaron Seigo MS vyzval k "politické" živé debatě, když do toho je tahána politika. Moar drama!
Trusty Tahr (věrný tahr).A ne spis 'duveryhodny tahr'?
Pro vývojáře aplikací se, na rozdíl od systemd, nic nemění.LOL, přímo na hlavičku
Zlomyslne jsem rad, ze nejsem sam kdo musel v nedeli resit praci.to ovšem nebyla práce ve smyslu zaměstnání, nýbrž pro BFU v rodině ... práce z toho teprve bude, až to budu ověřovat nad RHEL7 (kdyby to bylo v rámci zaměstnání, tak si jen pomyslím cosi o tom, jestli je fakt baví platit nás za takto dosti nesmyslně promrhaný čas, ale že mě ten kokot stojí moje vlastní prostředky, to mě teda sere)
Pokud se musel zlikvidovat /var/log/journal, tak neco takoveho jsem mel take po upgradu, kdy to zpusobovalo 10-20s zamrznuti pri bootu. Po deletu bylo pak vse uz OK.ovšem s dalším upgradem systemd si balíček ten adresář vytvoří znova a pak může dojít znovu k témuž
to ovšem nebyla práce ve smyslu zaměstnání, nýbrž pro BFU v rodině ...BFU v rodine davam radsi CentOS; pak absolutne zadna prace.
ovšem s dalším upgradem systemd si balíček ten adresář vytvoří znova a pak může dojít znovu k témužTak doufejme, ze jeho programatorska osvicenost shledne milostive z vysin, kde levituje, dolu a da nejaky hint jak tohle resit. Mozna by stalo za to poslat mail Mr. J.M.Whitehurst, aby Lennarta poprosil s tim neco udelat.
no, zdroje v EPEL jsou poněkud chudší než ve Fedoře a tak vůbec ...to ovšem nebyla práce ve smyslu zaměstnání, nýbrž pro BFU v rodině ...BFU v rodine davam radsi CentOS; pak absolutne zadna prace.
Mozna by stalo za to poslat mail Mr. J.M.Whitehurst, aby Lennarta poprosil s tim neco udelat.LOL, no zrovinka v souvislosti s tímto bugem mě napadlo totéž ... jako chápu, že někteří manažeři jsou unešeni těmi vzletnými myšlenkami, kterými Lennart hýří, on se umí prodat, ale jestliže nám to stabilně již několik let přináší více problémů než řešení, tak opravdu nechápu tu ochrannou ruku, co nad ním drží; ditto nechápu vedení Fedory, mít moc o tom rozhodovat, tak už dávno nemá commit rights
no, zdroje v EPEL jsou poněkud chudší než ve Fedoře a tak vůbec ...Pro me BFU je to vice nez dost a hlavne se o to nemusim vubec starat.
LOL, no zrovinka v souvislosti s tímto bugem mě napadlo totéž ...Tu jeho pozici proste ... taky nechapu.
Tak doufejme, ze jeho programatorska osvicenost shledne milostive z vysin, kde levituje, dolu a da nejaky hint jak tohle resit.Hinty vůči obyčejnému plebsu bývají zpravidla značně debilní.
Mozna by stalo za to poslat mail Mr. J.M.Whitehurst, aby Lennarta poprosil s tim neco udelat.Co jsem tak pochopil, tak ho kolikrát ukecá i Jarda Řezník se svou fedoří funkcí.
Co jsem tak pochopil, tak ho kolikrát ukecá i Jarda Řezník se svou fedoří funkcí.Ukeca? Vida ... Mozna byste na meli zkusit pristup hodnej a zlej. Rezza by byl ten hodnej a Kavola bych pasoval na toho zleho - ten by si to i uzival.
Avahi je Lennartovo.dyk to píšu ...
Jo a za NetworkManager již nenesu v RH žádnou zodpovědnost a kolikrát je mi to i znovu zdůrazněno ;).tož já jsem spíše narážel na to přehazování socket activation nebo co že byla příčina problému mezi NM a systemd ...
ono to nové start menu není pro lenochy špatné
Můžu potvrdit. Včera jsem to musel používat přes vzdálenou plochu a jenom ten efekt přechodu v nabídce trval pět sekund, znaky při psaní se objevovaly s dvousekundovým zpožděním. Jenom škoda, že nejsem až tak líný, takže jsem se připojil na systém s Win7 se starým vzhledem a hele, při stejné konektivitě to běhalo mnohem svižněji.
Nakonec mi ale stejně vytekly nervy a místo trápení se s vzdáleným Matlabem jsem většinu práce udělal lokálně v Octave, a to včetně konfigurace.
Pokud tohle nehrozí, tak je mi celá ta rozpře mezi Mirem a Waylandem ukradená. V zásadě bych to vnímal pak i pozitivně, protože konkurenci na linuxu považuji obecně za dobrou věc.Myslim, ze si neuvedomuje o co jde. Jsou oblasti, kde je vyhodne se domluvit na urcitem standardu, ktery si muze kazdy pak implementovat, a graficky stack je jedna z nich. Wayland je protokol, ktery specifikuje urcite API, v podstate neco jako OpenGL, jen v jine domene. Urcite si dokazete predstavit, jake by to prineslo problemy treba tvurcum a distributorum her ci grafickych karet pokud bychom meli vedle DirecX a OpenGL jeste nekolik dalsich "standardu" a jake vyhody ma v praxi existence OpenGL. S Waylandem je to naprosto stejne, ne vsechny aplikace budou pristupovat ke kompozitoru pres nejaky toolkit, jak se nam snazi nakukat Shuttleworth a pak je tu problem, naprosto zbytecny problem, protoze k Mir zadne rozumne technicke duvody zatim nejsou.
Potíž na linuxu ovšem vidím v tom "domluvit se".Koncensus u Waylandu byl, napric distribucemi i grafickym stackem, a i Ubuntu vyjadrovalo Wayland podporu.
vzhledem k tomu, že Ubuntu je nejpoužívanější distribuce, tak má i určité silové prostředky,Nejpouzivanejsi distrubuce bez platicich zakazniku; spise se tu budou placat dva systemy.
že nikde není řečeno, že API Waylandu je to nejlepšíNa specifikaci protokolu se mohl Canonical podilet, neudelali to a zatim to vypada ze Mir bude na 90% reimplementovat v podstate to co ma Wayland. Cekani na nejlepsi API je jako cekani na Godota.
Tiskni
Sdílej: