Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Microsoft a Canonical společně oznámili podporu systemd ve Windows Subsystem for Linux (WSL).
Tiskni
Sdílej:
Myslím, že nikde jinde už nebude víc na místě zeptat se na dvě obligátní abíčkové otázky:
Potrebujem k tomu Pro licenciu Windows 10 alebo mi postačí home edícia mám jeden pc na skúšanie s Windows ale mám na ňom legal krabicu win 10home a ďalšia otázka dá sa do toho nahodiť LAMP web server? Možno by to naslo u mňa využitie na odladovanie statických web stránok.
Ešte tretia: už to má wayland?Ano, ale toto je nieco co IMO iplementovali az od Windows 11. Pouzivaju Wayland aby sa dali spustit graficke aplikacie z WSL. Tento blogpost to pomerne detaile vysvetluje vratane vsetkej tej magie co robia na pozadi aby to fungovalo tak nejak transparentne. Za mna osobne to este nefunguje idealne (hlavne co sa spravy okien tyka) a pride mi pouzitelnejsie mat X11 s tym ze X server bezi priamo na Windows a pripaja sa k nemu cez socket prostrednictvom wsld. Znie to zlozito, ale funguje to naozaj dobre.
To je dobře nebo špatně?Pokusim sa na to odpovedat z mojho pohladu - cloveka co z nejakeho dovodu potrebuje prevadzkovat na niektorych strojoch Windows 11 napriek tomu, ze inde pouzivam vylucne linux uz desiatky rokov. WSL2 ako take je v zasade velmi slusne integrovana linuxova virtualka. Vo vela ohladoch je ten rozdiel medzi tym, co bezi na Linuxe a co vo Windows velmi nepatrny. Napriklad:
http://localhost:port/atd/etc..
.apt install docker.io
, ale potom zistim, ze docker daemon nebezi.
Riesi sa to rozne, momentalne riesenie je, ze docker spustis cez wsl.conf nastavenie v sekcii boot
. Co jednak znamena, ze musis nastavovat nieco extra, ale tiez potom riesis veci typu "Ako korektne restartovat takto spustenu sluzbu?" Po novom so zapnutym systemd by sa vsetko malo spravat tak ako si zvyknuty z Linuxu - sluzba sa spusti automaticky a vies ju spravovat cez systemctl
, pozerat logy cez journalctl
, atd..
Ci je to dobre alebo zle asi zalezi od toho kde stojis. Vela ludi povazuje Windows za najvacsie zlo (to dokazem pochopit Jedou na tom Bulánci?Ano, bulanci.exe spustis uplne bez problemov priamo z linuxoveho shellu. Akurat z toho tak trochu beha mraz po chrbte.