Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Šestiměsíční tajnůstkářské vyjednávání mezi Microsoftem a Novellem skončilo dohodou o spolupráci (Linux.com). Včera to CEOs obou společností oznámili ve společném webcastu. Více o povaze dohody napoví oficiální společný dopis adresovaný open source komunitě. Mluví se v něm hlavně o patentovém příměří mezi oběma společnostmi, virtualizaci, formátu Office Open XML nebo Monu a Sambě.
Tiskni
Sdílej:
Ad OpenXML
ted se mi nejak nechce hledat pod jakou konkretni licenci je OOo, ale dokud to je GPL, tak (opet - nechce se mi hledat konkretni detaily, takze se mozna pletu) i ten Novellovsky patch musi byt GPL. A pokud uz to jednou bude otevrene (i kdyz "jenom" ve forme zdrojaku), tak co brani (krom GPL) nekomu jinemu, aby to portoval do sveho kousku software?
Ad Mono, (resp. i Samba) a poptavka po Linuxu
Vyvoj MS bude o krok dopredu, ale otazka spis zni:"Je ten krok dost velky na to, aby se spolecnosti XXX vyplatilo platit vypalne (licencni poplatky, podpory, ...) pod EULA?".
Ale copak jsem ten šmejd mohl propagovat mezi BFU?Řekl bych, že taková kniha nemá ani tak za úkol něco propagovat, jako spíš pomoci BFU se operačním systémem vypořádat. Například nabídnout řešení možných problémů. Kdyby všechno fungovalo ideálně a samo od sebe, vlastně by žádná taková kniha nebyla potřeba. A kromě toho, BFU obvykle očekává elementární postupy, které se verzi od verze prakticky nemění. Skoky z 10.1 na 10.2 nebudou pro BFU tak zásadní - spíš si pohlídejte, aby ta knížka dlouho nehnila v nakladatelství, obyčejně se to (z objektivních příčin) protáhne o několik měsíců víc, než člověk počítá. Tj. bych řekl, nevzdávejte to, ale pište pokud možno hodně dopředu, tj. sledujte vývoj, mailing-listy a bugzillu. Alfa verze jsou právě jen pro vývojáře, aby podle nich upravovali, co nefunguje. Pro vás začíná použitelná distribuce betami - za předpokladu ovšem, že sledujete aktualizace a opravy.
Jsem už dlouholetý uživatel LINUXu (instaluji a používám, více Linuxu nerozumím). Přešel jsem právě od Mandriva/Mandrake na Novell-Suse (u Mandrive jsem míval problémy, které po doinstalaci Suse nemám).
A protože nejsem chudý jako student kupuji si knížky - manuály zcela běžně. Neupdatuji "kdejakou" beta verzi a spíše se snažím vydržet co nejdéle s verzí, která se mi ukáže jako stabilní a znám její ovládání/nastavování. Takže běžně kupuji i velmi "zastaralé" knihy.
Z praxe vím, že pokud například dnes vyjde kniha o Windows Vistě, tak je to brak, který maximálně popíše, co stejně vidím na monitoru.
Přeji hodně optimismu a hezké dny.
US Novell mi tento rok přináší jen zklamání. Preference GNOME (třeba XGL), polofunkční 10,1 (což mně stálo 20.000 Kč a rok zbytečné práce na knížce).Vy jste si něco smazal/nechal smazat, nemáte zálohu, a může za to US Novell? Měl byste je žalovat :P
Pokud má informace nazastarala, tak MS-XML je změněný standard XML k obrazu Microsoftu obdobně jak MS provedl u HTML, či kaskádových stylů CSS a tak podobně. Těšme.
To vše je důsledek ochrany autorských práv a vzniká další "zmatení jazyků".
Novell kdysi vytvořil vynikající a myslím, že dodnes nepřekonaný souborový server NetWare s vynikající správou souborového systému (takovou bych jednou chtěl vidět i u produktů MS-server či WinXP/2000/Vista).
Potom si Novell zalaškoval s Novell Unixem (Unix System Laboratories od AT&T), který prodal/neprodal SCO (viz soudní spory o práva na internetu), s kancelářským balíkem WordPerfect, dále Quattro Pro od Borlandu a vždy ztoho vzešel mrtvolný zápach.