sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Šestiměsíční tajnůstkářské vyjednávání mezi Microsoftem a Novellem skončilo dohodou o spolupráci (Linux.com). Včera to CEOs obou společností oznámili ve společném webcastu. Více o povaze dohody napoví oficiální společný dopis adresovaný open source komunitě. Mluví se v něm hlavně o patentovém příměří mezi oběma společnostmi, virtualizaci, formátu Office Open XML nebo Monu a Sambě.
Tiskni
Sdílej:
Ad OpenXML
ted se mi nejak nechce hledat pod jakou konkretni licenci je OOo, ale dokud to je GPL, tak (opet - nechce se mi hledat konkretni detaily, takze se mozna pletu) i ten Novellovsky patch musi byt GPL. A pokud uz to jednou bude otevrene (i kdyz "jenom" ve forme zdrojaku), tak co brani (krom GPL) nekomu jinemu, aby to portoval do sveho kousku software?
Ad Mono, (resp. i Samba) a poptavka po Linuxu
Vyvoj MS bude o krok dopredu, ale otazka spis zni:"Je ten krok dost velky na to, aby se spolecnosti XXX vyplatilo platit vypalne (licencni poplatky, podpory, ...) pod EULA?".
Ale copak jsem ten šmejd mohl propagovat mezi BFU?Řekl bych, že taková kniha nemá ani tak za úkol něco propagovat, jako spíš pomoci BFU se operačním systémem vypořádat. Například nabídnout řešení možných problémů. Kdyby všechno fungovalo ideálně a samo od sebe, vlastně by žádná taková kniha nebyla potřeba. A kromě toho, BFU obvykle očekává elementární postupy, které se verzi od verze prakticky nemění. Skoky z 10.1 na 10.2 nebudou pro BFU tak zásadní - spíš si pohlídejte, aby ta knížka dlouho nehnila v nakladatelství, obyčejně se to (z objektivních příčin) protáhne o několik měsíců víc, než člověk počítá. Tj. bych řekl, nevzdávejte to, ale pište pokud možno hodně dopředu, tj. sledujte vývoj, mailing-listy a bugzillu. Alfa verze jsou právě jen pro vývojáře, aby podle nich upravovali, co nefunguje. Pro vás začíná použitelná distribuce betami - za předpokladu ovšem, že sledujete aktualizace a opravy.
Jsem už dlouholetý uživatel LINUXu (instaluji a používám, více Linuxu nerozumím). Přešel jsem právě od Mandriva/Mandrake na Novell-Suse (u Mandrive jsem míval problémy, které po doinstalaci Suse nemám).
A protože nejsem chudý jako student kupuji si knížky - manuály zcela běžně. Neupdatuji "kdejakou" beta verzi a spíše se snažím vydržet co nejdéle s verzí, která se mi ukáže jako stabilní a znám její ovládání/nastavování. Takže běžně kupuji i velmi "zastaralé" knihy.
Z praxe vím, že pokud například dnes vyjde kniha o Windows Vistě, tak je to brak, který maximálně popíše, co stejně vidím na monitoru.
Přeji hodně optimismu a hezké dny.
US Novell mi tento rok přináší jen zklamání. Preference GNOME (třeba XGL), polofunkční 10,1 (což mně stálo 20.000 Kč a rok zbytečné práce na knížce).Vy jste si něco smazal/nechal smazat, nemáte zálohu, a může za to US Novell? Měl byste je žalovat :P
Pokud má informace nazastarala, tak MS-XML je změněný standard XML k obrazu Microsoftu obdobně jak MS provedl u HTML, či kaskádových stylů CSS a tak podobně. Těšme.
To vše je důsledek ochrany autorských práv a vzniká další "zmatení jazyků".
Novell kdysi vytvořil vynikající a myslím, že dodnes nepřekonaný souborový server NetWare s vynikající správou souborového systému (takovou bych jednou chtěl vidět i u produktů MS-server či WinXP/2000/Vista).
Potom si Novell zalaškoval s Novell Unixem (Unix System Laboratories od AT&T), který prodal/neprodal SCO (viz soudní spory o práva na internetu), s kancelářským balíkem WordPerfect, dále Quattro Pro od Borlandu a vždy ztoho vzešel mrtvolný zápach.