Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Microsoft slaví padesátiny. Založen byl 4. dubna 1975. Bill Gates při této příležitosti zveřejnil pdf s naskenovanými původními zdrojovými kódy prvního produktu Microsoftu (v té době Micro-Softu): programovacího jazyka Altair BASIC pro počítač Altair 8800.
Tiskni
Sdílej:
Dokud Česká pošta používala tu aplikaci, co jela v DOSu, fungovala. S postupující digitalizací stojí její služby za čím dál větší hovno. Ale prachy si ti šulini co to vedou od pěti k nule neodepřou. Bohužel nějakého Donalda, co by je konečně hodil do nějaké ťurmy ať tam shnijou, se tady bohužel nedočkáme.
Kolik ti bylo chytráku, když tak zasvěceně hovoříš? Svoje první DTP věci jsem dělal na didaktiku a svlj první skener jsem měl v době, kdy Windows 3.11 teprve začínaly dobývat svět. A to jsem nebyl žádný IT nadšenec. Jenom mi bylo jasné, kudy se to bude ubírat.
A to, že v rámci ČR Mrkvosoft tak uspěl, je do značné míry zásluha mého bratránka, vůči němuž se zachovali.. No. Dle mého očekávání. Inu, píča v USA byla bližší než pták v Evropě.
Až po příchodu LGP-30 se začalo na PC skutečně pracovat...... a peak užitečnost/výkon byl u PDP-8.
Tak můj první let v životě byl z Ostravy do Prahy a přišlo mi to jak zhoupnutí na houpačce. Nevím kolik to stálo a vycházelo tehdy, ale dnes vychází letenka na 2337 Kč a let trvá hodinu. Ale, než do toho letadla z centra dostaneš a než se někam dopravíš v cílové destinaci. No to už fakt radši tím vlakem. I když je to oser.
Ovšem let Mikulovice – Letňany neměl chybu. Za hodinu pěšky z Muny na letišti. Mezi tím kámoš dolítnul s klukama, co nabral v Tuřanech. Pak asi hoďku vyhlídkovým letem přes Kladsko do Prahy a půl hodiny metrem z Letňan domů. Čistý čas od dvěří v bodě A, ke dveřím v bodě B – 2,5 hodiny
Na dlouhé cesty busem nebo letadlem mě to netáhne. To cestování by mne zabilo. U pitomého pendolina už po hodině nevím kam s nohama. 6 hodin je maximum, které jsem schopen (a ochoten) v pozici skrčence přežít.
V té době dokázaly USA dovézt chlapy na Měsíc a zpátky, dokonce i když jim cestou vybouchla raketa, a zvládli to uřídit s logaritmickým pravítkem. Dnes pošlou jelita na oběžnou dráhu na šest dní a dovézt zpátky je musí soukromník z Jižní Afriky za třičtvrtě roku.A vysvětlit jim to musí syn obecního idiota a televizní rosničky :)