Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Z dnešního tiskového prohlášení: Evropská komise uložila Microsoftu pokutu 561 milionů eur. Dle rozhodnutí z roku 2009 měl Microsoft následujících 5 let (do 2014) při instalaci Windows zobrazovat tzv. Ballot screen, neboli nabídku výchozího webového prohlížeče. Od května 2011 do července 2012 ale Microsoft tuto nabídku nezobrazoval (Windows 7 Service Pack 1).
Tiskni
Sdílej:
Čistě teoreticky: co když MS udělá verzi MSIE pro Android a EU pak nařídí Googlu (Samsungu atd.) udělat nabídku pro výběr prohlížeče na Androidech? Uspěl by před eurobyrokraty argument, že v tomto OS chceme mít jen svobodné prohlížeče a MSIE tam nemá co dělat, nebo by v zájmu „rovných šancí“ trvali na tom, že tam musí být i proprietární shit od Microsoftu?Tak platí přesně to, co jsem napsal v komentáři, na který reaguješ. V rámci rovných příležitostí by se na to udělal plugin v Anacondě, aby se tím nemusel zasírat software pro instalaci balíků z oficiální distribuce.
1. jak s tim souvisí příznivci Linuxu? AFAIK to vyvolala Operato je fuk, já se pohybuju na Linuxových stránkách, tam slyším příznivce Linuxu, jak práva fungování trhu.
přirovnání s Linusem/blobem je nesmysl, Linus nezneužívá dominantní postavení na trhuJejich produkt, ať tam mají co chtějí. Výrobce HW, ať si podporuje co sám chce. Ostatní se musí přizpůsobit nebo jít vlastní cestou. Už jsem slyšel o svobodných graf. kartách nejsou, pak nezbývá než se přizpůsobit.
bolševické myšlenízblaznil ses? tohle je proti-monopolni krok v zajmu kapitalismu volneho trhu!
MS ve svých ranných letech bohatě těžil ze státních dotací (USA) a výrazná část jeho zisku je a byla tvořena státními zakázkami (po celém světe)... je potřeba rozvádět jak v tomto kontextu vypadá taková pokuta od EU?
Mě osobně doopravdy ani ve snu netrápí bundlovaný prohlížeč, "antivir" nebo notepad.
Fascinuje mě:
- jak se EK zabývá blbostmi, když už teda má potřebu řešit monopolní postavení M$, najde se spousta důležitějších věcí (předinstalace OEM)
- že od firmy, která je opakovaně stíhána, odsouzena a pokutována za zneužívání monopolního postavení na trhu, si EU i členské státy kupují software za šílené prachy
Však si taky od ní nikdo IE nekupujeMyslel jsem ostatní komerční produkty této firmy - například operační systémy a kancelářské balíky.
Jestli máš ale na mysli kartelové dohody, ty ničí svobodný trh, v tom se určitě přít nebudu.Približne toto som myslel.
Bylo by možné takové dovezené zboží (licence) prohlásit za ilegální?Ano, myslím si, že by EU šla po těch dovozcích. Stejně, jako když někdo doveze do EU chemické látky, které jsou ve svobodných zemích legální, ale v EU ne (např. kyselina dusičná).
poslat do sbírky zákonů nějakou píčovinuKdyž se vrátím k té otázce: tady nejde o tvorbu nových zákonů, ale o aplikaci těch stávajících, ne?
Opravdu si myslíš že tak obrovská daň z ethanolu je to pro pokrytí nákladů na léčení notorických alkoholiků v léčebnáchNe, ještě to má mít „odrazovací“ účinek. Btw. kdyby někoho napadlo něco podobného s tabákem:
„Další peníze stojí léčba pacientů, kteří onemocní kvůli kouření. Tu ministerstvo odhaduje na asi osm miliard ročně.“ http://zpravy.idnes.cz/zdravy-zivotni-styl-usetri-30-miliard-rocne-fkb-/domaci.aspx?c=A120821_164630_domaci_abr tabák 2011 45 mld. Kč (strana 7, tabulka 2) http://www.celnisprava.cz/cz/statistiky/Vron%20zprvy/Informace%20o%20v%C3%BDsledc%C3%ADch%20%C4%8Dinnosti%20Celn%C3%AD%20spr%C3%A1vy%20%C4%8CR%20za%20rok%202011.pdf http://goo.gl/4EXCR
a že tak obrovská daň z pohonných hmot je tu aby bylo z čeho lepit po zimě silnice?To už možná jo a ani pak to nestačí
To už možná jo a ani pak to nestačíKolik z těch výdajů stát vyplýtval vlastní neefektivitou a rozkrádáním?