Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Sam Varghese na ITWire píše: "Dvě události v průběhu minulého týdne ukázaly, nakolik vicepresident Novellu Miguel de Icaza pomáhá Microsoftu implementovat jeho strategii přiškrcování růstu svobodného a open source softwaru." Ty dvě události jsou založení CodePlex Foundation a vydání MonoTouch (Mono pro iPhone).
Tiskni
Sdílej:
Tohle víme už dávno. Je zřejmé za koho ten chlapec kope již od doby, co se tak zoufale snažil stát se zaměstnancem Microsoftu.
If Miguel De Icaza hates it, I LIKE IT!
Zřejmě se jím opravdu stal, jen svou práci dělá v jiné firmě.
Je zvláštní jak se to kolečko uzavírá....
Icaza -> Microsoft -> Novell -> Mirosoft
Pořád ty sámá jména dokola.... To je skutečně k zamyšlení, zvlášť kdyžse jedná o viceprezidenta Novellu
Tak - a mate po gnome - pardon - po ptakach ...
aale, miguel uz nikoho neprekvapi, ved stranu si vybral uz davno ;)
To je snad dost mimo ne? Microsoft má plnou hubu interopterability a spolupráce , a zatím potají neveřejně prodává v držbách patenty "ohrožující" Linux trollům, kteří na rozdíl od Microsoftu nemají žádný produkt a nemohou být tedy v odvetě napadeni.
Vy si snad myslíte,že Codeplex má jiný význam než poškodit OSS?
stačí když se jim podaří přesvědčit / uplatit dostatečný počet vývojářů, aby dělali něco jiného a netvořili OSS pro Linux/BSD
Tak pak budou delat OSS pod Windows. Stale je to OSS.
Myslim, ze jeden ze zakladnich problemu je ten, ze lidi si mysli, ze existuje konstantni pocet OSS programatoru.
Tedy, ze pokud programator programuje OSS pro Windows, pak to dela misto toho, aby programoval OSS pro Unix. To je ale hloupost - mnoho programatoru pracuji ciste pro Windows a o Unix nemaji zajem. Presto muzou mit zajem programovat OSS pro Windows (a kdo vi, mozna je to prestupni stanice k OSS pro Unix).
To je všechno hezké, ale.... Time will tell. Z čistě statistického hlediska je to naprosto jasné, protože příkladů z historie tady máme hromadu. Silně pochybuji, že je v tom něco více než jen:
Když už musí někdo dělat tu pohromu OSS, ta ať ji dělá pro Windows.
Nejsem tak naivní, abych si myslel, že po sto-padesáté-prvé teď už ale opravdu chtějí OSS podporovat...
To není myšlenka dne. Stačí se podívat na smlouvu Microsoft-Novell, kterou každý interpretuje úplně jinak? Co znamená tato smlouva? Na první pohled nic špatného. Uživatelé Linuxu získají lepší kompatibilitu s Windows a naopak, Microsoft dodává SuseLinux atd....
Jenže nakonec přišla FUD kampaň, která donutila některé společnosti odepsat podobnou smlouvu a zaplatit případně donutila zákazníky zakoupit Windows / SUSE řešení jen proto, aby nebyli žalováni.... Ale jinak se přece nicnemohlo stát, vždyť je to jenom o spolupráci a interopterabilitě, že?
Chci naprogramovat software pro Windows.
Panove na abclinuxu mi ale tvrdi, ze programovat OSS na Windows je blbost, takze jej udelam closed source.
Správneeeee, WC užívatelia, pardón užívatelia closed softu, sú zvyknutý ukradnúť si Widle, tak si ukradnú aj ten tvoj a či open ich vôbec nezaujíma.
+1 - Až k té přestupní stanici :) Navíc na codeplexu jsou i multiplatformní aplikace / knihovny, tak nevím, o co těm bláznům tady jde
Takze delat OSS pro widle je obecne spatne a melo by se tomu branit? Covece to se mi fakt nezda.
Je to jejich věc. Nechápu, kde berete tu nadřazenost kecat vývojářům do toho, jaký mají používat OS. Dále nechápu, proč by neměla vzniknout OSS komunita například okolo .NET. Je to jejich věc, a pokud chcou sdílet zdrojáky pod svobodnou licencí, je to OSS.
No prece o tom, ze MS je strujcem vseho zla. Zere mali deti, znasilnuje divky, vrazdi stary a nemohouci.
Fakt by me zajimalo jak cloveka kterej leta dela unix aplikace v C a treba Pythonu pretahnout k widlim, VC++ a C#, kde nenapise malem ani HelloWorld. Obvzlast u profiku delajicich v C a C++ je prechod mezi platformama dost nechutnej. Javisti jsou multiplatformi od prirody a u ostatnich jazyku zalezi na knihovnach. Nebo je spatne delat multiplatformni OSS aplikace?
MS jde hlavne o zisk (a k tomu ta jejich historie a podil projektu nezavisejici na MS platformach na CodePlexu) a tudiz nepodporuje OSS ale vyuziva znacku OSS k podpore svych komercnich proprietarnich platform - OK, v pohode, business, ale rozhodne je k zamysleni ze to podporuje Miguel.
Ktera firma tohle nedela? Firmy nevznikaji z altruismu, ale aby vydelaly penize.
Tu bohuzel neznam.
Aha. Zadny jejich software ale neznam.
+1, az na to, ze open source vyzaduje trochu vic nez pristupne zdrojove kody (jsou unikle casti Win2K open source?)
lol ty jsi opravdu kus debila :)
Nějaké další protokoly Redmondských mudrců?
(flus...)