OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Firma Uniloc, známá jako patentový troll, zažalovala vývojáře hry MineCraft. Ti ve své hře údajně porušují její patent na ochranu proti kopírování. Bohužel se jim ani nepovedlo napsat název hry správně, prý je to MindCraft.
Tiskni
Sdílej:
Už ani trolové nejsou co bývali, kam ten svět spěje
Bohužel se jim ani nepovedlo napsat název hry správně, prý je to MindCraft.Bohužel...
BTW On má Minecraft v sobě nějakou ochranu proti kopírování?Nevím, ale třeba má Uniloc patentováno nechránění se proti kopírování.
Nechápu jak může někdo schválit běznou praxi jako patent.
Ja myslel ze schvalovani-bezne-praxe-jako-patent je bezna praxeNechápu jak může někdo schválit běznou praxi jako patent.
Ono je v USA situace takova, ze si nejprve neco patentujete a naslednou platnost patentu rozhoduje teprve az soud, pokud nastane nejaky spor. Vidime to v ruznych patentovych (soudnich) sporech, kdy se zalujici strana snazi co nejrychleji z zalovane strany vymlatit vyhruzkami jakekoli vymyslene castky penez, ale pokud se zalovana strana nezalekne likvidacnich poplatku za soudni rizeni, tak zalujici strana casto skonci se zneplatnenimi patenty.
Jako mala pomerne perspektivni firma si ale nemuzete dovolit nechat se tahnout dolu nejakymi soudy a jste nuceni pristoupit na nejake vyderacske podminky.
Asi by se mi libil trend, kdy by ruzne firmy presidlovali do Evropy a jinych casti sveta aby se vyhly patentovym trolum atd. Sliboval bych si od toho vice pozornosti na diskusi o skodlivosti softwareovych patentech.
Hraci z USA by Minecraft mohli hrat a platit i nadale, kdyby se stahli z USA trhu nebo se mylim?
BTW On má Minecraft v sobě nějakou ochranu proti kopírování?Nemá. Ale zprávička je v tomto nepřesná - pokud to dobře chápu, tak je spíš žalují za to, že mají autentizační server.
Na mobilmanii zase vyšel článek, že Uniloc zažaloval i české vývojáře z Madfinger Games, autory Androidí hry Shadowgun.
A teď mi promiňte tu francouzštinu -- narvat jim do p*dele deštník a rozevřít ho.