Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Unixový systém Minix stále žije. Nyní se nizozemské univerzitě podařilo získat grant z fondů EU na pokračování v rozvoji systému, který chce být "spolehlivější a bezpečnější než Linux nebo MS Windows". Minix používá architekturu známou jako mikrokernel a peníze z grantu umožní vývoj funkce pro samoopravování, pokud dojde k chybě. Čtěte PCWorld.
Tiskni
Sdílej:
> Je mi jasné, že dneska může o granty požádat kdejaká idiotská instituce, ale proč by si někdo stěžoval na to, že je dostane univerzita? Za předpokladu, že nejde o nějaké gender studies nebo další pí*
Mě by zajímalo, co si říkají na nějaké genderově zaměřené univerzitě. Asi tohle: "Je mi jasné, že dneska může o granty požádat kdejaká idiotská instituce, ale proč by si někdo stěžoval na to, že je dostane univerzita? Za předpokladu, že nejde o nějakou technickou univerzitu nebo další pí*"
Nepřijde ti tvůj pohled dost sobecký?
Jasně, můj vztah k všem těm pošahaným gender studies taky rozhodně není kladný, ale ten tvůj způsob uvažování...
Kamaradka gender na UK studuje, obcas se tam za ni chodim podivat na prednasky a myslim, ze nic takoveho si nerikaji. Podle toho, jak to tam pozoruju mam pocit, ze vetsine jim je tam jasne, ze jsou jen takovi "profesionalni kavarensti povaleci" placeni z nasich dani Taky uvazuju, ze se tam prihlasim...
Co to je gender studies? Prosím o vysvětlení, chcu se nas..rat.
řeší tam role žen a můžů ve společnosti. alespoň tak to chápu z vysvětlení jedné studentky....
Právě jsi mi zkazil den :D
Netušil jsem že 7,5 milionu může dostat nějaký bulvár jako dotaci. Je to humus co se tu děje.
The €2.5 million (US$3.3 million) grant will fund three researchers and two programmers, said Andrew S. Tanenbaum
Otázka je, jestli by nebylo lepší investovat do GNU/Hurdu. Nejen že je to taky mikrokernel, ale má EU-kompatibilní licenci, což se o Minixu říct nedá.
A pokud by jim šlo jen o bezpečnost (odhlédnu-li od toleranci k samopoškozování), tak by stačilo i OpenVMS nebo se spřáhnout se zlou americkou NSA a osladit to SELinuxu (když už se dneska Langer chvástal, jak si pěkně rozumí s USA na téma vydávání osob nebo dětská pornografie).
> Otázka je, jestli by nebylo lepší investovat do GNU/Hurdu.
Grantove agentury samy nevyhledavaji, 'do koho by investovali', ale rozhoduji o tom, zda konkretnim zadatelum grant udeli nebo ne.
Otázka je, jestli by nebylo lepší investovat do GNU/Hurdu. Nejen že je to taky mikrokernel, ale má EU-kompatibilní licenci, což se o Minixu říct nedá.BSD licence není EU-kompatibilní licence?