Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Asi záleží jak včem. Benchmarky (V8, Dromaeo, SunSpider, Peacemaker) Opera vzhledem k Firefoxu prohrává.
Jasně, konečný výsledek ovlivňuje hodně faktorů a různí lidé od prohlížeče očekávají různé věci, mají jiné priority atd. Je dobře, že je dnes na výběr celá řada velmi dobrých prohlížečů na různých zobrazovacích technologiích.
To není pravda, že neznávám. To je pokus o flejm? Napsat, že nějaký prohlížeč je v něčem pomalejší, paměťově náročnější nebo že neumí funkce, které stamiliony uživatelů jiných prohlížečů používají již dlouho, je v pořádku. Stejně tak je v pořádku napsat, že Firefox je v něčem pomalejší, že něco neumí atd. Když oni mohou napsat svou kladnou či zápornou zkušenost a názor, na to či ono, tak já taky. Bohužel někteří lidé se s tím neumějí vyrovnat a nechápavě to berou jako útok. To je jejich problém, ne můj.
Opera dělá vcelku bezvýznamný produkt vesměs pro pár procent méně náročných úchyláků, kteří se spokojí s omezenými možnostmi Opery a jejími vyššími paměťovými nároky
Opět někdo nepochopil nadsázku v rámci kontextu a bere vše doslova. Tak pokud to potřebuješ zopakovat znovu, abys to už chápal, tak ať si každý používá co mu vyhovuje.
nemusis sa s kazdym z tychto vyrazov stotoznovat. klud, take it easy.
Nevím, jakej máš důvod sem zatahovat offtopic. Asi máš nějakej problém a baví tě kopat a psát pitomosti. Mnohokrát jsem jasně napsal, že uznávám, že někomu vyhovuje něco jiného a používá to.
Open/save dialogy z GTK+ jsou nejkřiklavější ukázkou toho nejdebilnějšího software, co vůbec může existovat. GTK je hnusNo to se fakt ozval ten pravý.
konečně mainstreamovej prohlížeč co přehraje tag video! ještě to co nejrychleji nacpat uživatelům do aktualizací a polovině návštěvníků mejch stránek odpadne video přes externí obezličky!
Vzhledem k tempu aktualizací u minulých verzí Firefoxu lze, že čtvrt roku po uvedení bude používat novou verzi většina jeho uživatelů, a vzhledem k ukončení podpory Firefoxu 3 po půl roce budou téměř všichni uživatelé Firefoxu využívat tuto novou verzi. Nový IE je v nedohlednu, ale Chrome a Opera by se snad také mohly brzy přidat.
A tak je to taky dobre.
Vite jak je v tom search boxu ikona google/yahoo/msn a podobne? Osobne se mi na sve soucasne pozici nelibi a chtel bych ji mit na opacne strane. A tu ikonu ktera je zase na opacne strane search boxu (title Hledat) bych chtel vypnout uplne. Stejne tak se mi nelibi hvezdicka a favicon v address baru. Vsechno to totiz zabira misto a ja bych rad pekny graficky dialog, kde muzu ponastavavovat kde a jak se maji ikony zobrazovat.
Dovedu pochopit, že ti to nevyhovuje. Dovedu pochopit, že by sis přál snazší nastavení. A dovedu pochopit vývojáře, tvůrce dokumentace a pomocníky na forech, kteří by byly asi řádově zahlceni zvažováním milionu možných kombinací nastavení.
Ale lze vytvořit soubor a nebo nainstalovat rozšíření a zase tuto řadu Firefoxu můžeš několik let používat a nemuset se o to víc starat. Trvalo ti to zjistit chvíli. Pokud ti to nevyhovuje, tak používej to, co ti vyhovuje víc.
Mě to "+" tlačítko vyhovuje, dosud jsem měl jako náhradu nainstalováno rozšíření".
+1. Firefox je produkt pro stamiliony lidí, ne pro procento geeků. To ani ne centimetrové tlačítko v liště mi nijak nepřekáží a občas jej využiju, když mám kurzor blízko (třeba když přeuspořádávám panely).
A podle čeho vyvozuješ, že jsem psal o tom, že by se tě měl někdo někdy ptát na to, jaký prvek ve Firefoxu chceš nebo nechceš? Pokud to nechceš, nepoužívej to. Já jsem naopak rád, že se web jako celej díky Mozille a Firefoxu a jeho rostoucímu podílu a tlaku na konkurenci posouvá kupředu než když zde byla situace, kdy měl IE 95 % trhu a vývoj stagnoval. Jnými slovy sem rád, že se Mozilla soustředí na stamiliony a je to důkaz, že open source produkt může být ohromně úspěšný, než kdyby byla schopna oslovit pouze pár set tisíc nebo milionů uživatelů jako Opera a jiné prohlížeče. Ale to nevadí, své uživatele mají a mohou poděkovat Firefoxu za to, že si v těch prohlížečích můžou prohlédnout mnohem více stránek než před pár lety.
Takže ty nechceš, aby si tvůj otec byl schopen pohodlněji prohlížet web díky tomu tlačítku?
Ano, i pro moji 74letou mámu je pohodlnější otevřít panel prostřednictvím CTRL+T než tlačítkem + úplně vpravo nahoře
(In reply to comment #7) > So who was the brain child who thought it would be a good idea to switch > without bothering to check if ICC V4 is supported. We intentionally limited the scope of qcms to not include support for icc v4 to ensure that qcms would be ready for 3.5.Jinak řečeno to co díky lcms skvěle fungovalo už od ranných bet 3.0 přestalo fungovat v 3.5 díky přechodu na qcms subsystem.
V Linux TO nepoužívám, ale u dvou instalací na widle mne naš.valo to, že po ručním zadání URL do příslušného okna FF3.5 na toto URL nepřešel po stisku ENTER, ale musel jsem kliknout na zelenou šipečku vlevo od URL okna, což se mi zdá hóódně zvrhlé. Je to normální/dělá to ještě někomu, nebo ty widle byly hacknuté (nevylučuji) ?
Pochybuji, že by takovou chybu pustili už do betaverzí, pokud by se jednalo o běžnější jev. Já to nezaznamenal nikdy.
Máš své tvrzení podložené nějakými benchmarky nebo máš jen subjektivní pocity?
Firefox byl na Windows vždy téměř ve všech případech rychlejší než dominantní produkt jak při načítání stránek tak v reakcích programu.
Já ještě nikdy nikde neviděl IE, který by otevřel nový byť prázdný panel (tab) rychleji než Firefox. A to je vedle samotného prohlížení a psaní adresy snad nejčastější interakce s GUI prohlížeče.
Můžu mluvit aspoň o IE6Ony IE6 měly taby? To jsem teda nevěděl...
Tys toho nevěděl docela dost. Třeba to, že jsem o starém IE 6 nic nepsal. Píšu o verzích, které jsou v současné době používanější a relevnantní. Nebo kdo dnes někdo otevírá většinou nová okna namísto nových tabů? Srovnávání prohlížeče z roku 2001 s prohlížečem z roku 2009 v situaci, kdy existují 2 novější používanější verze IE je jaksi mimo. I tak se mi zdá, že Firefox na tyto akce reaguje rychleji než IE.
GUI FirefoxuTím je myšleno Gecko nebo xulrunner nebo něco jiného?
XUL bylo dlouhodobě rozhodnutí a dnes je díky tomu Firefox nejpřizpůsobivější prohlížeč, který existuje. Neustále rostoucí tržní podíl vedle optimalizací SW i zdokonalování HW dokazuje, že to bylo správné rozhodnutí.
Další optimalizace GUI budou pokračovat v další verzi Firefoxu. Roste výkon HW. Tudíž zmiňovaná nevýhoda u minoritní platformy postupně ubírá na významu. Jakkoliv bych uvítal, kdyby to bylo rychlejší, nemyslím si, že současná situace je neúnosná a že tohleto by bylo hlavní kritérium volby prohlížeče pro většinu lidí, což dokazují statistiky, kdy i tak je Firefox na Linuxu dominantní prohlížeč.
Ať už si na Linuxu spustím téměř jakýkoliv program včetně OpenOffice atd., je citelně pomalejší jak v době startu tak v reakcích než na Windows, takže hlavní problém je jinde.
Kdyby se vývojáři Firefoxu nezaměřovali především na platformu, kterou používá drtivá většina uživatelů, museli by být idioti co se plánování vývoje týče, ale to naštěstí (bohužel pro vás) nejsou.
Problém je podle mne v hrůze zvané XUL.
Neni XUL onen duvod, proc ma firefox tak mocna rozsireni, ktere napr. v Opere nikdy udelat nepujdou?
On October 13, 2006, Brendan Eich, Mozilla's Chief Technology Officer, wrote about the plans for Mozilla 2, the platform on which Firefox 4.0 is likely to be based. These changes include improving and removing XPCOM APIs, switching to standard C++ features, just-in-time compilation with JavaScript 2 (known as the Tamarin project), and tool-time and runtime security checks.Abych pravdu řekl, tak jsem pěkně zvědavý. Že by přeci jen?
Tak nevim, ale z te citace chapu uplne neco jineho - a to, ze se budou snazit vice vyuzivat standardnich ficur C++, predstavuju si pod tim napr. pouzivani STL misto vlastnich algoritmu ...
IMHO je XPCOM skoro definujici vlastnosti Mozilly, toho se jen tak nevzdaji.
Narážel jsi samozřejmě především na svou debilitu: Of the 804 add-ons that make up 95% of add-on usage known to Mozilla, 85% are currently considered compatible with the latest builds of Firefox 3.5. A na rozdíl od jiných prohlížečů s výjimkou IE Mozilla podporuje minimálně 6 měsíců i předposlední řadu svého prohlížeče, takže ji klidně ještě můžeš používat.
Napřed jsem se leknul a měl jsem strach to instalovat, ale pak jsem si řekl: "Relax, please!" Soudit produkt podle zdejších komentářů — to by člověk nepoužíval vůbec nic, že?
Tak jsem to nainstaloval a zběžně zkusil. Pár postřehů:
Můj závěr: pakliže neobjevím jiný blocker, pak jsme se po X letech dočkali prohlížeče, který má nakročeno k tomu — ehm, jak to říct — být použitelný.
V prohlížeči mám nainstalovány tato rozšíření: DownThemAll! a AdBlock Plus. Ukládání historie (vše) a cache mám trvale vypnuté.
12 hodin po uvedení používají nový Firefox již zhruba 2 % lidí (v ČR také), sledovat lze i vteřinový vývoj celkového počtu stažení i v jednotlivých státech.
Ty uber plyn. Lepší procenta než blbečci a retardi, nemyslíš?
No to teda fakt není. Ale přišlo mi zajímavé se o ty odkazy podělit, protože konkurence dosud nebyla schopna nic srovnatelného nabídnout. I na tom se dají dokladovat inovace a transparentnost tohoto projektu.
To je třeba k tomu, aby bylo vidět, co zajímavého se dá udělat bez Flashe a podobných technologiích. Ti přemýšlivější si dokážou představit i jiná využití. Ale to se tě asi netýká.
Flash, JavaScript a jejich současné náhražky (video tagy) jsou naprostá hovadina. Internetový prohlížeč je prostě jen prohlížeč. Primárně to bylo určený pro statický obsah. Něco jako je Adobe Reader pro formát PDF. A tak to mělo i zůstat.
Ke svý práci a zábavě žádný flashe a JavaScripty nepotřebuju. Akorát mi to zabírá místo na disku a znepříjemňuje život.
Když se zamyslíš na názvem toho produktu, zjistíš, že je to prohlížeč. Nikoli tenký (a teď již i tlustý) klient pro aplikace. HTTP protokol byl navržen pro servírování HTML stránek a několik málo souborů navíc. Je bezstavový. HTML a CSS bylo určeno pro strukturování textových informací. Nikoli pro navrhování formulářů.
Takže to žádná inovace není. Je to blbost, která je ke všemu koncepčně špatně. Broken by design, jak já říkám.
Je sice hezký, že tě něco chytlo a máš nějakej zájem, ale podle mě hajluješ za samý hlouposti. Měl by ses zaměřit na něco užitečnějšího.
Měl by ses zaměřit na něco užitečnějšího.Myslíš třeba holky?
Jinak s argumentací "HTTP bylo navrženo pro *, prohlížeč byl navržen jako *" nesouhlasím;
Proč nesouhlasíš? Zrovna od programátora bych tuto argumentaci nečekal. Tak jako šroubovák nebyl určen ke krájení masa*, smtp není pro přenášení souborů, tak protokol http není určen pro aplikace.
*) Zajímavé je, že příklady z reálného světa každý okamžitě pochopí a nikoho ani nenapadne krájet maso na guláš šroubovákem (přitom to jde), ale stejně nesmyslné postupy v IT se berou jako normální věc (třeba posílat DVD ISO emailem).
Spousta věcí byla navržena za nějakým účelem a používá se dneska úplně jinak, prostě protože to lze a funguje to.+1. Já na webových aplikacích nic špatného nevidím, tedy kromě toho, že jsou má data ukládána na cizím serveru, který může kleknout nebo na mne špiclovat.
Ke svý práci a zábavě žádný flashe a JavaScripty nepotřebuju.
Ty ne, stamiliony uživatelů různých prohlížečů ano. Mohl bys být trochu tolerantní k lidem, kteří nemají tak obskurtní představy o (ne)užitečnosti jako ty. Jednou jsi mi říkal, že ti málokdo rozumí, tak to může být ten důvod, proč jsi takovej samotář který vykřikuje, jak je špatné jak většina lidí používá web.
Ke svý práci a zábavě žádný flashe a JavaScripty nepotřebuju.Ty ne, stamiliony uživatelů různých prohlížečů ano.
Opravdu to POTŘEBUJÍ? O flashi se bavit nebudeme, ten se dá v klidu vypnout a nic se nestane.
Běžně se stránky píší tak, že i když uživatelský software nemá podporu JS, tak ta stránka přesto normálně funguje. V JS se dělají pouze drobná vylepšení, které nemají na primární fci vliv. O stránkách napsané prasaty a ne vývojáři se bavit doufám nebudeme.
A opět ty stamiliony. Kdo se jich kdy ptal CO POTŘEBUJÍ? To, že někdo něco používá neznamená, že to potřebuje. V případě webových technologií jim to bylo spíše násilně vnuceno.
Běžně se stránky píší tak, že i když uživatelský software nemá podporu JS, tak ta stránka přesto normálně funguje.
Dela se to, pokud je to potreba. Treba ted pisu intranetovou aplikaci s docela dost JavaScriptu a AJAXu, ale ani se nenamaham to ladit pro IE8 nebo pro Operu (v te to funguje nahodou i tak) a vyvijim pouze pro FF (ve firme jej pouzivaji vsichni), natoz pak zajistovat shodnou funkcnost bez JS. Proc? Protoze by to zvysilo naklady bez jakekoli nabyte hodnoty.
Kdo se jich kdy ptal CO POTŘEBUJÍ? To, že někdo něco používá neznamená, že to potřebuje. V případě webových technologií jim to bylo spíše násilně vnuceno.
Ach ano, pouzivam Google Doc, protoze mi to Google vnutil, uz je mi to jasne.
Treba ted pisu intranetovou aplikaci
Ano, to jsou takové ty věci, které odmítám používat, protože místo aby práci ulehčovaly, tak ji naopak přidávají. V minulém zaměstnání jsem k používání těchto kravin byl přinucen (což jsem úspěšně obcházel, stejně jako jiné nesmysly, třeba kamery), ale ve stávajícím je proti těmto sračkám i můj nadřízený, takže pohodička.
s docela dost JavaScriptu a AJAXu, ale ani se nenamaham to ladit pro IE8 nebo pro Operu (v te to funguje nahodou i tak) a vyvijim pouze pro FF (ve firme jej pouzivaji vsichni)
No to je fajn. Uživatel si ani nemůže vybrat, který prohlížeč použije. Resp může, ale nepojede mu to. No bezva, krásné 21 století.
Ach ano, pouzivam Google Doc, protoze mi to Google vnutil, uz je mi to jasne.
Já se bavil o JS, nikoliv o webovém cosi (no stránka to není). Mimochodem, zkus si vypnout JS a používat Google Docs. Nejde to, co? A pak že ti JS nikdo nenutí .
Ano, to jsou takové ty věci, které odmítám používat, protože místo aby práci ulehčovaly, tak ji naopak přidávají. V minulém zaměstnání jsem k používání těchto kravin byl přinucen (což jsem úspěšně obcházel, stejně jako jiné nesmysly, třeba kamery), ale ve stávajícím je proti těmto sračkám i můj nadřízený, takže pohodička.
Bojkotujes taky "pichacku", protoze te prece jen zdrzuje od prace?
No to je fajn. Uživatel si ani nemůže vybrat, který prohlížeč použije. Resp může, ale nepojede mu to. No bezva, krásné 21 století.
Ne, muze si vybrat, ale nikdo u nas IE8 nepouziva a zrejme asi ani nebude, proto se aplikaci nesnazim pro nej ladit. V pripade potreby je mozne aplikaci pro IE odladit, zatim to ale nema smysl.
Já se bavil o JS, nikoliv o webovém cosi (no stránka to není). Mimochodem, zkus si vypnout JS a používat Google Docs. Nejde to, co? A pak že ti JS nikdo nenutí .
Nevnucuje, ale nabizi. Bez JS by totiz nic takoveho jako Google Docs udelat neslo.
Bojkotujes taky "pichacku", protoze te prece jen zdrzuje od prace?
Nic takového tady nemáme. Na co taky.
Na co taky.
Na mereni odpracovaneho casu. Predpokladam tedy, ze ve vetsine rozumnych IT firmach je neco jako fixni plat minulost.
Zrovna v IT nejde moc jit "od kusu".
a v nigerii uz 25% ... uz strikas? :)
a v nigerii uz 25%
To bude kvůli těm překladům.
To nemusí být žádný negativní ukazatel . Nigérie je sice nesmírně chudá země, ale právě proto používají nejoptimálnější řešení.
I třeba takto se to dá interpretovat...
nejoptimálnější hehe
Těžko to může být stejně pomalé, když benchmarky jasně dokladují nárůst výkonu dle typu úlohy o desítky až stovky procent. A zpětná kompatibilita zřejmě zahozena nebyla, ale je na autorech těch motivů, aby to zkontrolovaly. Za to, že používáš neudržovanž motiv, Mozilla nemůže.
dle typu úlohyAno, přesně tak, dle typu úlohy. K čemu mi je byť třeba několikanásobné zrychlení JavaScriptu, když to na 90% stránek (naštěstí většina stránek které navštěvuju nejsou AJAXové sr*čky) nevyužiju a GUI Firefoxu je pořád pomalé jak prase (nějaká případná zlepšení na Windowsech jsou mi ukradená, jsem výhradním uživatelem Linuxu).
když to na 90% stránek
Vůbec bych se nebál jít až na 99.999%. Web je naštěstí stále v drtivé většině čisté (x)HTML. A všimněte si, že čím méně obrázků, čím méně různých flashových nesmyslů čím méně JS tím více zůstane místa na text. A nejvíce informací je právě na stránkách s polofunkčním zastaralým redakčním systémem či čistě statických souborech. Jako příklad "nemoderních CMS" uvedu třeba cdr.cz a osel.cz, které obsahují vynikající informace. A čisté informace na static html pak stránky Vladimíra Vágnera, kde už je informační hodnota naprosto bezkonkurenční. Ono nakonec i nejlepší pornoobrázky jsou na nejobyčejnějších statických galeriích. Další příklad jsou třeba stránky universit a jednotlivých fakult. Někomu jde o vhled bez obsahu a někomu o obsah a informace. Inteligentní člověk bude ochotný číst i strojopis (stále někde mám excelentní skripta do algebry - na stroji a vzorečky pěkně rukou).
Můžeš si tu periodu opakovat kam až je libo, fakt je ten, že převážná většina lidí používá aplikace jako Gmail, Google Reader, Google Maps, Facebook, sleduje videa atd. a výrazné zrychlení výkonu určitě ocení. Se svým názorem na statický web nás pousouváš někam do pravěku, naštěstí na to ale nemáš žádnej vliv.
fakt je ten, že převážná většina lidí používá aplikace jako Gmail, Google Reader, Google Maps, Facebook, sleduje videa atd.
Nebudu už reagovat na tu převážnou většinu, tato diskuse s tebou evidentně nikam nevede.
Ano, někdo to asi používá. Ale je to špatně. Neskutečně to deformuje návyky práce s PC. Na rozdíl od tebe jsem začil dobu bez internetu (v česku) a vím, jak lidé (laici) pracovali s programy DALEKO vybavenějšími než kdy může webová aplikace být. Uměli používaj jejich fce a věděli, proč tam jsou. Tato doba je dávno pryč. Dneska umí laik tak maximálně spustit webový prohlížeč a tam sem tam kliknout. Nic víc ti lidé neumí. Stávají se z nich omezenci, před lety znali spoustu příkazů i na řádce, byli oproti dnešku mnohem efektivnější. Dnes už jsou to jenom tupý klikači.
Se svým názorem na statický web nás pousouváš někam do pravěku, naštěstí na to ale nemáš žádnej vliv.
Mám takový nápad. Co tyhle lidi nechat zapojovat elektřinu? Co je nechat stavět domy? Mosty? Řídit auta (hups? ). Obsluhovat jaderný reaktor? Vždyť to přece každý zvládne, na co poslouchat "názory" expertů? Vždyť to jsou jenom keci lidí, kteří na to nemají vliv (btw Kdybych nebyl přítomný jedné elektroinstalaci, tak už ti lidé dneska celkem jistě nežijí).
Ano, blbě napsaným webem nebo blbě použitou technologií nikoho nezabiješ. Ale to nic nemění na tom, že to použití je prostě celé špatně. Jo, serme na experty, vysmívejme se dobrým postupům, zahoďme znalosti sbírané pro tisíce let a dělejme všechno od nuly.
Ano, někdo to asi používá. Ale je to špatně.
Je super, kdyz se obcas objevi vizionar, ktery dokaze prohlasit, ze vsichni ostatni to delaji spatne.
Na rozdíl od tebe jsem začil dobu bez internetu (v česku) a vím, jak lidé (laici) pracovali s programy DALEKO vybavenějšími než kdy může webová aplikace být. Uměli používaj jejich fce a věděli, proč tam jsou. Tato doba je dávno pryč. Dneska umí laik tak maximálně spustit webový prohlížeč a tam sem tam kliknout. Nic víc ti lidé neumí. Stávají se z nich omezenci, před lety znali spoustu příkazů i na řádce, byli oproti dnešku mnohem efektivnější. Dnes už jsou to jenom tupý klikači.
Sorry, ale vetsi blbost jsem uz dlouho nevidel. Pocitas do te efektivity i cas na uceni? To, ze pouziju prikaz v shellu jednou za rok a pokazde se musim podivat do manualove stranky, protoze si z lonska nepamatuju spravnou kombinaci parametru? Proc by meli laici umet veci, ktere nepotrebuji? Na co mam znat hyper super mega ficury Outlooku, kdyz GMail umi vse, co potrebuji (odesilat maily, cist maily) a pritom jej mam dokonale synchronizovany na jakemkoli pocitaci?
Ano, blbě napsaným webem nebo blbě použitou technologií nikoho nezabiješ. Ale to nic nemění na tom, že to použití je prostě celé špatně. Jo, serme na experty, vysmívejme se dobrým postupům, zahoďme znalosti sbírané pro tisíce let a dělejme všechno od nuly.
Obcas, kdy nemam po ruce otvirak, tak si otevru lahvac treba nozem nebo vidlickou. Ano, je to naprosto spatne pouziti techto nastroju, ale splni to svuj ucel. Pokud bys mi to zakazal, lahvac si neotevru, protoze otvirak proste nemam.
Uff, to je dlouhé. No, začnu od konce:
Obcas, kdy nemam po ruce otvirak, tak si otevru lahvac treba nozem nebo vidlickou. Ano, je to naprosto spatne pouziti techto nastroju, ale splni to svuj ucel. Pokud bys mi to zakazal, lahvac si neotevru, protoze otvirak proste nemam.
Tady si ale nerozumíme. Pokud výjimečně použiješ jiný nástroj, tak proti tomu nic nemám. I šroubovákem se dá nouzově udělat díra, když není po ruce vrtačka. I já mám nasazený webmail pro výjimečný případ, že nemohu použít klienta. Použil jsem ho celkově tak 4x - právě proto jsem ho taky instaloval. Ale na větší práci to opravdu není. Tedy já jsem proti programovému masovému používání věcí na úkoly, pro které nebyly určeny. Případ šroubovák vs. vrtačka je snad dostatečně výstižný příklad. Asi by se ti taky nelíbilo, že se na školách učí vrtat šroubovákem.
Proc by meli laici umet veci, ktere nepotrebuji
Nic takového jsem nikde nepsal. Ty shellové věci se používaly zcela běžně (např. v AutoCADu se příkazy zadávají na klávesnici i dnes), nikoliv jednou za rok. Stejně tak různé funkce daného programu. Příkladem může být třeba mapový program, který můj otec používal na PC. Složitý kartografický program, vytvářel si vrstvy, dokresloval svoje objekty. Ne není to člověk z oboru, je to soustružník (dneska na CNC). Dneska jak kretén kliká na mapy.cz, které neumí nic z toho, co dělal v programu před léty. A objekty kreslí na vytištěnou mapu. Hrozně efektivní.
GMail umi vse, co potrebuji (odesilat maily, cist maily)
Neumí. Pro max. tisíc emailů ano. Taky se mi to líbilo. Tagy, konverzace. V tomto demo módu to bylo moc pěkné. Ale pro reálné nasazení je to nepoužitelné. V normálním klientu není žádný problém scrolovat složkou se 60 000 maily. Všechno je v jednom seznamu. Na gmailu bych se uklikal k smrti na next page.
Nechapu, co ze je to ta spatna koncepce. To, ze bezi na HTML + JS + backend? Nebo to, ze se to prenasi pres HTTP? Nebo ze to bezi v browseru? Nebo ti vadi to, ze mas data nekde na serveru?
Předně. HTTP je nestavový protokol. Klient pošle požadavek, server vrátí výsledek. Konec. Další požadavek je další úplně nezávislý connect. Server ani neví, který klient to poslal. Toto na statické webové stránky úplně stačí. Na to to bylo navrženo. Použití pro aplikaci? Vše se musí řešit bokem. Neustále v každém požadavku posílat údaje který klient to vlastně je a ve kterém stavu se vlastně nachází.
Další věc je ten browser. Tlustý klient toho už z principu bude umět mnohem víc. Může lecos cachovat. zpracovávat atd. Hlavně posílá pouze změny stavu, komunikace se serverem je minimální (u běžných HTTP app se ze serveru posílá kompletní webová stránka, AJAX je pochopitelně něco jiného).
To že mám data na serveru mi nevadí, právě naopak. Sám mám veškerá data na serveru. Vadí mi to, že to v případě GoogleAps není můj server. To mi vadí tedy opravdu hodně. Nebudu svoje soukromá data dávat do rukou někomu cizímu.
Jdu na oběd.
Tady si ale nerozumíme. Pokud výjimečně použiješ jiný nástroj, tak proti tomu nic nemám.
Priznam se, ze takto lahvac oteviram skoro vzdy, protoze otvirak u sebe nenosim. Stejne tak hodne uzivatelu proste nema potrebu/vuli/cas se ucit HTML a pouzivaji Dreamweaver nebo Frontpage. Kdyz jim takovy program odinstalujes, muzou se stat dve veci:
1) nauci se HTML
2) prestanou tvorit stranky
Tezko rict, jaky bude pomer techto moznosti, ale vysledek je jasny - na netu bude mene (i kvalitniho) obsahu.
Nic takového jsem nikde nepsal. Ty shellové věci se používaly zcela běžně (např. v AutoCADu se příkazy zadávají na klávesnici i dnes), nikoliv jednou za rok. Stejně tak různé funkce daného programu.
Dneska umí laik tak maximálně spustit webový prohlížeč a tam sem tam kliknout. Nic víc ti lidé neumí. Stávají se z nich omezenci, před lety znali spoustu příkazů i na řádce, byli oproti dnešku mnohem efektivnější.
Z tohoto mi to vyslo.
Příkladem může být třeba mapový program, který můj otec používal na PC. Složitý kartografický program, vytvářel si vrstvy, dokresloval svoje objekty. Ne není to člověk z oboru, je to soustružník (dneska na CNC). Dneska jak kretén kliká na mapy.cz, které neumí nic z toho, co dělal v programu před léty. A objekty kreslí na vytištěnou mapu. Hrozně efektivní.
A on si vas otec ten program nasel, nainstaloval sam? Nebo mu s tim nekdo pomohl? On totiz muze zustat u mapy.cz, coz je presne to, co rika nazev - mapy.cz a nebo si muze najit na netu nejaky nastroj na tvorbu mashupu, kterych je dneska hodne. Druha varianta: on vas otec uz ten slozity kartograficky program pouzivat nemuze? Nebo proc tedy presel na mapy.cz? Mozna se mu tam libilo neco vic nez ve svem starem programu a proto presel. Samotna existence alternativy je podle vas skodliva? Pokud clovek podlehne medialni masazi a prejde z A na B, prestoze A je pro jeho potreby lepsi nez B, neni to pak jeho vlastni blbost a zodpovednost?
Neumí. Pro max. tisíc emailů ano. Taky se mi to líbilo. Tagy, konverzace. V tomto demo módu to bylo moc pěkné. Ale pro reálné nasazení je to nepoužitelné. V normálním klientu není žádný problém scrolovat složkou se 60 000 maily. Všechno je v jednom seznamu. Na gmailu bych se uklikal k smrti na next page.
Umi. Gmail pouzivam uz 5 let, za tu dobu mam ve schrance nejake 3000 mailu. Kolikrat jsem je potreboval zobrazit vsechny najednou? Nikdy. Proc taky? Kdyz uz tak potrebuji najit jeden konkretni mail a na to pouziju, troufam si rict, bezkonkurencni vyhledavani. Driv nez uklikanim (gmail zobrazuje stranky po 100, mozna to jde nejak nastavit) se uctete ctenim subjectu tech 60000 mailu.
Ale to je mimo - dulezite je, ze 95% me prace s mailem je cteni a psani ... zadne dohledavani.
Na druhou stranu, kterykoli klasicky klient je pro mou praxi nepouzitelny. Denne se pohybuji mezi X pocitaci, ktere vetsinou nejsou moje.
Předně. HTTP je nestavový protokol. Klient pošle požadavek, server vrátí výsledek. Konec. Další požadavek je další úplně nezávislý connect. Server ani neví, který klient to poslal. Toto na statické webové stránky úplně stačí. Na to to bylo navrženo. Použití pro aplikaci? Vše se musí řešit bokem. Neustále v každém požadavku posílat údaje který klient to vlastně je a ve kterém stavu se vlastně nachází.
Tohle resi treba Flex + AMF, v pripade, ze je to potreba. Skutecne je to potreba i pro AJAXove odeslani hodnoceni clanku? Co kdyz je pocet takto vytvorenych connectu jednoduse irelevantni?
Ale o toto mi neslo, mozna jsem se blbe vyjadril. Co je spatne na tom, ze uzivatel pouziva webove aplikace? Netvrdim, ze technicke pozadi napr. Gmailu je super, ale jednoduse mi nabizi bezkonkurencni sluzby, tak proc se uchylovat k nejakym kompromisum, ktere jsou technicky dokonale?
To že mám data na serveru mi nevadí, právě naopak. Sám mám veškerá data na serveru. Vadí mi to, že to v případě GoogleAps není můj server. To mi vadí tedy opravdu hodně. Nebudu svoje soukromá data dávat do rukou někomu cizímu.
Kolik lidi ma vlastni server? Pokud zrusite webove sluzby, kolik lidi si zridi vlastni server a kolik radsi prejde zpet k proverene kvalite sluzeb Ceske posty?
Jeste me vlastne zajima, co je spatneho nebo horsiho na pouzivani aplikaci jako Gmail, Google Reader, Google Maps nebo Facebook?
Nechapu, co ze je to ta spatna koncepce. To, ze bezi na HTML + JS + backend? Nebo to, ze se to prenasi pres HTTP? Nebo ze to bezi v browseru? Nebo ti vadi to, ze mas data nekde na serveru?
Špatné je to pro ideologa, který se neumí vyrovnat s tím, že jeho pohled na svět je dosti okrajový a většina lidí používá web takový, jaký v současné době je. A určitě mají řádově bohatší možnosti než před 10 lety.
...benchmarky jasně dokladují nárůst výkonu...OK, ještě jednou a naposledy - benchmarky často nemají s reálným použitím aplikace nic společného. Co je mi platné, že něco zpracovává Javu o milisekundy rychleji, když se to startuje deset sekund (AMD Athlon 64 X2 5000+, stejně rychle se mi startuje např. Opera, která ale načítá databázi s několika tisíci e-maily) a odezva grafického rozhraní na cokoliv je srovnatelná s mojí odezvou ráno po probuzení (viz třeba doba, kterou trvá než se objeví nový list, než se objeví menu, než se objeví okno s nastavením a podobně).
Co je platné bavit se s člověkem, který není schopen rozlišit Javu od JavaScriptu a který nechápe, že doba startu prohlížeče tvoří pro téměř všechny uživatele promile doby práce s prohlížeče, takže je už poměrně trapné a historicky ohrané neustále zmiňovat o pár vteřin delší dobu startu prohlížeče, protože na rychlost a efektivitu práce ovlivňují jiné faktory.
že doba startu prohlížeče tvoří pro téměř všechny uživatele promile doby práce s prohlížeče
Vzhledem k tomu, jak casto FF 3.5 pada a jak casto je jej nutne restartovat, protoze uz zere GB pameti a je neskutecne pomaly, bych toto nepovazoval za zanedbatelne.
rychlost a efektivitu práce ovlivňují jiné faktoryAno, třeba ona zmiňovaná odezva grafického rozhraní.
Tiskni
Sdílej: