Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Mozilla dnes v rámci rychlého vývojového cyklu po třech měsících vydala novou řadu Firefoxu pro Windows, Mac, Linux i Android, kde jako první multiplatformní prohlížeč podporuje vlastnost Do Not Track zlepšující kontrolu nad sledováním chování uživatelů na webu. Obsahuje na tisíc vylepšení včetně podpory moderních webových technologií usnadňující tvorbu doplňků, webových aplikací a stránek. 85 % uživatelů Firefoxu 4 používá doplňky. Ty lze tvořit pro všechny podporované platformy pomocí HTML, JavaScriptu a CSS skrze nové SDK pro lokální vývoj nebo nového webového rozhraní. Pro jejich instalaci není nutné restartovat prohlížeč.
Tiskni
Sdílej:
Jen tak na okraj... v Chromiu 14 uspokojivě funguje hardwarová akcelerace na IE Test Drive, v Ubuntu, jak s fglrx, tak z R600 galium. Ve Firefoxu plném nových technologií nikoli. Ani ve windows...
Tolik k uvádění do praxe. Co už zlý MS implementoval, to udělal alespoń pořádně.
Pro jejich instalaci není nutné restartovat prohlížeč.Hele a má ten prohlížeč i nálepku
Vhodné i pro homosexuály(po vzoru MacOS)?
Nemůžu si pomoct, ale zprávičky Petra Tomeše o nových verzích Firefoxu mi vždycky připomínají reklamu na prací prášek.Z toho bych si nic nedělal. S tím já si u Petě nemůžu pomoct permanentně u libovolného příspěvku (můžu si dovolit jen předpokládat, že v tom nebudu sám). Holt to má ten štramák asi v krvi.
Tak mne sa zasa tento štýl správičky páči: za 30 sekúnd som sa dozvedel relatívne veľa informácií, a ak by som sa práve nudil viac ako na napísanie tohto komentára, je tam dostatok liniek na "zabitie času". Správička je o hlavnej verzii, nie o žiadnej "alfa 2". - informačná "hutnosť" - podstata správičky by mala byť zrejmá zo správičky samotnej bez potreby čítať akýkoľvek linkovaný článok (ktorým často nie je nič viac, ako takmer identická správička niekde inde). - dostatok odkazov, kde sa o danej problematike dozviem viac, ak mám náhodou záujem.Děkuji, přesně o tohleto jsem se snažil. O informačně nabitý text, kde lidi nemusí oblézávat několik anglicky psaných stránek, ale sumarizovat to nejdůležitější a dát k tomu hned odkaz, kde si můžete přímo dokliknout na to, co vás zajímá. Určitě je mnohem přínosnější takto jednou za x měsíců popsat hlavní verzi než když tu před pár dny vyšla doslova nicneříkající a plytká zprávička o Firefoxu 5 RC s vágní zmíňkou lepší podpory HTML 5, kde se čtenáři nedověděli nic o novém vývojovém cyklu, jehož je nová řada Firefoxu prvním výsledkem, nedověděli se přímý odkaz na stažení z lokalizovaných stránek natožpak u Androidu, nedověděli se inovaci Do Not Track u Androidu, nedověděli se o množství vylepšení (aby to někteří neinformovaní nepovažovali za ekvivalent setinkové udržovací aktualizace v tak krátkém čase obvyklé u předešlých řad), nedověděli se zajímavou statistiku o používanosti doplňků (a Mozilla jich má ze všech prohlížečů nejvíce včetně propracovaného správce a webového rozhraní) a nových způsobech jejich tvorby a spuštění bez nutnosti restartu (jedna z dosavadních hlavních výtek na Firefox) včetně možnosti dokliku na podrobnosti. Vzhledem k tomu, kolik je tu novinek denně či měsíčně a k tomu, že perex obsahuje jen omezený počet znaků/slov, mi přijdou výtky k takové frekvenci informačně nabitých oznámení finálních verzí docela hloupé už proto, že pokud někdo tvrdí, že chce být informován o nové verzi a dovědět se více z odkazu, tak to může udělat z první věty prvního souvětí té zprávičky a dál to nemusí číst vůbec. A jestli to někomu připadá jako reklama? Tak to by asi neměl číst žádná oznámení o nových verzích, které kvantifikují (množství vylepšení, uživatelů) či kvalifikují (konkretizují) informace, jinak by ho z toho mohlo klepnout. Doporučuji vnímat rozdíl mezi informací, která v sobě obsahuje určitou hodnotu zpracování, a mezi pouhým sdělením, z něhož se nic moc nedovíte.
pokud někdo tvrdí, že chce být informován o nové verzi a dovědět se více z odkazu, tak to může udělat z první věty prvního souvětí té zprávičkyNe, nemůže. Tam je spousta odkazů – rychlý vývojový cyklus, vydání, nová řada, spousta platforem. Co z toho je to nejdůležitější, ten jeden odkaz, na který si mám kliknout?
Já jsem se ale z té zprávičky nic z toho nedozvěděl.V tom případě máte vážně problémy s chápáním psaného textu.
V podstatě jedinou informační hodnotu pro mne měl nadpis. Zbytek je spousta divných slov, která sama o sobě stejně nic neříkají. Takže buďto už vím, co má nový Firefox obsahovat, a pak mi zprávička jen potvrdí, že to tam opravdu je; a nebo to nevím, a pak se to ze zprávičky stejně nedozvím. Ale pak se ani nedozvím, co je na novém Firefoxu to nejdůležitější.To nejdůležitější může být pro různé lidi různé, proto jsem shnrul, že vylepšení je na tisíc a dodal odkaz. Píšete nesmysly o tom, že jste se nedověděl o Do Not Track, o lepší podpoře webových technologií a nových, lepších a snazších způsobech tvorby rozšíření.
To opravdu máte tak mimořádný problém kliknout na to sloveso, kde by každý normální člověk očekával oznámení o vydání? U odkazu na vývojový cyklus by očekával podrobnosti o vývojovém cyklu a u nové řady pro platformy odkazy na stažení? I tak jsou to pouhé tři odkazy, které lze buď rozkliknout nebo na ně najet myší a dovědět se, kam směřují, a podle toho otevřít stránku, která vás zajímá. Fascinuje mně, že máte potřebu věnovat tolik času vyčítáním mi takových pitomosti, když jste pouze líný či neschopný věnovat doslova pár sekund psanému textu a jeho odkazům. Jste s Gruntem jediní, kdo si stěžuje, všichni ostatní si to pochvalovali nebo neměli potřebu kritizovat. Například hned první komentář v diskusi od belisarivse poukazuje na graf používanosti rozšíření a je důvodné se domnívat, že bez odkázání toho grafu ze zprávičky by ho navštívilo méně lidí. Nesnáším zprávičky, ze kterých se na stejném rozsahu není možné dovědět nic nebo jen pouhý zlomek informací, které se pak musí složitě dohledávat přes x odkazů. Víc k tomu nemám co dodat.pokud někdo tvrdí, že chce být informován o nové verzi a dovědět se více z odkazu, tak to může udělat z první věty prvního souvětí té zprávičkyNe, nemůže. Tam je spousta odkazů – rychlý vývojový cyklus, vydání, nová řada, spousta platforem. Co z toho je to nejdůležitější, ten jeden odkaz, na který si mám kliknout?
To nejdůležitější může být pro různé lidi různéKdyž to neumíte vybrat, tak zprávičku nepište.
proto jsem shnrul, že vylepšení je na tisícTo je nicneříkající číslo. Taky jste mohl napsat, že jich je milion nebo deset, pořád by to bylo správně.
Píšete nesmysly o tom, že jste se nedověděl o Do Not TrackNedozvěděl. Kdybyste napsal, že je tam nové BFLM a PSVZ, byla by to pro mne úplně stejná informace.
o lepší podpoře webových technologiíTo můžete napsat o každé nové verzi webového prohlížeče.
nových, lepších a snazších způsobech tvorby rozšířeníUž se těším na zprávičku, kde se dozvím o nových, horších a složitějších způsobech tvorby rozšíření.
u nové řady pro platformy odkazy na staženíNebo odkazy na seznam podporovaných platforem. Nebo odkazy na stránky o těch platformách.
I tak jsou to pouhé tři odkazy, které lze buď rozkliknout nebo na ně najet myší a dovědět se, kam směřují, a podle toho otevřít stránku, která vás zajímá.Zajímá mne, že vyšla nová verze Firefoxu, a co je nového. Jednodušší, než to luštit ze zprávičky, kde se to nakonec stejně nedozvím, je zadat do Googlu „Firefox“ a proklikat se tím.
když jste pouze líný či neschopný věnovat doslova pár sekund psanému textu a jeho odkazůmProč bych to dělal? Pokud se o vývoj Firefoxu zajímám podrobně, o novinkách dávno vím a nepotřebuju se ze zprávičky dozvídat, že jich jsou milióny. Když se o to nezajímám, chtěl bych se dozvědět ze zprávičky, co je na nové verzi nejdůležitější. Místo toho jsem se dozvěděl, že má Firefox taky vývojový cyklus (kdo by to byl řekl), pak nějaká vlastnost Do Not Track, což bude zřejmě ústupek vládám, aby mohly sledovat uživatele, a pak že Firefox podporuje nové webové technologie a tvorbu doplňků a webových aplikací, což je docela překvapivá informace, protože nové webové technologie i doplňky, pokud vím, podporovaly už předchozí verze Firefoxu asi tak 20 let zpátky.
Fascinuje mně, že máte potřebu věnovat tolik času vyčítáním mi takových pitomostiJenom jsem se snažil vás upozornit na to, proč je ta zprávička tak „uživatelsky nepřívětivá“, v čem se liší od drtivé většiny ostatních zpráviček, které si rád přečtu, i když se týkají něčeho, co mne jinak vůbec nezajímá.
A podle ceho poznam ze je prave tato dokonce vecne "nova rada" jina nez to co mam/budu mit?Podle toho, jak to vypadá, jak se to chová a co to píše v dialogu o aplikaci nebo v about: nebo v about:support.
potom nechapu, proc se pokracuje s cislem 5, kdyz opravdu neni vubec dulezite.Protože je normální, že projekty mají kódové označení, aby při komunikaci testeři a vývojáři věděli, které řady se co týká.
Podle tohoto benchmarku Chrome a Opera žerou víc.A vy zase mlátíte černochy! O Opeře a Chrome jsem nic neříkal.