Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Projekt OLPC oznámil aktualizaci stávající řady XO-1.5. Nově bude kromě prostředí Sugar k dispozici i Gnome, které má sloužit jako praktičtější pracovní prostředí zejména pro starší studenty (XO-HS - pro střední školy). Mezi oběma prostředími má jít přepínat jedním kliknutím.
Tiskni
Sdílej:
Gnome pro starší studenty??? Vždyť je to jen chabá a nedodělaná hračka pro děti. Gnome je takové „autíčko“, kterému výrobce dal jen dvě kola. Protože autíčko na čtyřech kolech by „mátlo uživatele“. Středoškolák by se měl raději seznámit s nějakým prostředím, které je opravdu prakticky použitelné. Například KDE. Koneckonců, KDE by mělo být jasnou volbou už kvůli mnohem nižší náročnosti na hardware a paměť. Nemluvě o kdeedu.
No ano, zase tady někdo vytahuje historky z roku 2008. Pořád ta samá písnička. Když spočítám, kolikrát mi něco odletělo v KDE a kolikrát se totéž stalo v Gnome (selhání appletu, odlet celého prostředí při přihlášení, problémy s window managerem, ...), závěr je celkem jednoznačný: S Gnome uživatele čeká nesrovnatelně víc problémů než s KDE 4. Historky o stabilitě Gnome jsou jen úsměvné pohádky, které ovšem není radno vyprávět dětem, protože jde o lež.
Tvůrci Gnome nechtějí uživatele mást. Aby uživatele nemátli, raději volí ovládání na úrovni Windows 98 a pár osekaných 3D efektů k tomu, ale pozor, radši nezapínat, ať to neodletí... Rychlé prostředí by uživatele mátlo. Efektivní a flexibilní prostředí by uživatele mátlo. Nedá se nic dělat, nějaký guru o tom jednou rozhodl a Gnome se prostě nezmění. Smutný to projekt.