Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Vývojáři programu gnuplot přicházejí po zavedení cyklů, iterací (včetně podoby funkce sum[]) a propracování interaktivních terminálů (canvas, svg) ve v4.6 s dalšími vychytávkami. Tentokrát jde spíše o kosmetické úpravy, které však rozhodně potěší.
Krom tradičních rozšíření pro časové a geografické souřadnice jde kupříkladu o pevné vzájemné mapování protilehlých os, nastavení defaultních stylů, čerchovaní čar a průhlednosti barev, intuitivnější chování unset a reverse nebo překopání příkazu fit. Jako hlavní si verzi 5.0.0 můžete od ledna stahovat zde.
Tiskni
Sdílej:
Naposledy před dvěma lety, na střední škole. Používal jsem PlotDrop, kde jsem nastavil vstupní soubor, popisky os, nastavil cubic splines a vyexportoval si grafy z měření do PostScriptu. Ten jsem pak naimportoval do GIMPu (600dpi, stupně šedi), takže jedna čára byla plná, další přerušovaná,... Po vytištění na černobílé laserové tiskárně to pak vypadalo opravdu profesionálně.
Vím že by to šlo určitě líp, ale to nic nemění na tom, že mi všichni na škole záviděli profesionálně vypadající protokoly.
Copak tím měříš, jestli to není tajemství?