Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.
OpenAI / ChatGPT má dnes výpadky (OpenAI Status, DownDetector).
Poskytovatel hostingu svobodných/open-source projektů Codeberg po hlasování na valné hromadě vydal stanovisko k využívání LLM. Kvůli vytěžování infrastruktury a rostoucím cenám hardwaru, ale také hrozbám pro spolupráci v komunitě se k LLM staví kriticky. Nebude poskytovat hosting projektů vytvářených LLM agenty.
Jack Dorsey představil (𝕏) open source týmovou komunikační platformu Buzz (GitHub) s cílem snížit závislost na Slacku a GitHubu.
Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 153 s kódovým názvem Meadow. Jedná se o ESR (Extended Support Release) vydání. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vylepšuje OAuth. Thundermail lze používat bez instalace doplňku.
AI tento rok naplno vtrhla do vývoje softwaru a výrazně ovlivňuje také open source projekty. Jiří Eischmann v příspěvku Jak mění AI open source na svém blogu rozebírá několik trendů, které v open source v poslední době v souvislosti s AI pozoruje, a jak tyto trendy svět otevřeného softwaru mění (Inflace projektů, Zahlcení kontroly, Klesající motivace zveřejňovat kód).
Evropská komise (EK) vyměřila americké internetové společnosti Google pokutu 890 milionů eur (21,5 miliardy Kč) za porušení unijního nařízení o digitálních trzích (DMA). Firma se podle unijní exekutivy provinila tím, že ve vyhledávači Google Search upřednostňovala vlastní služby a že podnikům ukládala omezení, která jim bránila nasměrovat spotřebitele k alternativním, často levnějším nákupním kanálům na platformě Google Play.
… více »Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.
Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.
Představen byl Raspberry Pi Touch Display 2 s uhlopříčkou 10 palců a rozlišením 1200 × 1920 pixelů. Cena je 80 dolarů.
Polishlinux shrnuje seznam změn které se odehrály v programu Amarok 2. Je zmíněn Phonon, podpora vektorové grafiky, změny menu a rozhraní obecně, podpora internetových služeb a možnosti nastavení.
Tiskni
Sdílej:
.
Vidím akorát jednu pozitivní věc - posuvník aktuální pozice písničky je hezky přes celé okno, ne jen taková mrňka jako doteď
...velka plocha uprostred, ktera ma minimalni uzitnou hodnotu...Prave ze ta plocha ma maximalni uzitnou hodnotu (pro tento typ 'prehravace') a prave proto je uprostred.
Mám to rozbité odkedy som sa snažil rozbehať javu. Vtedy som mal problém s tým, že pod X mi nechceli bežať ani textové java aplikácie. S vypnutými X to beží. Ale nechajme javu javou, ja javu nemám rád, java nemá rada mňa, kašlať na to ...
No ale s5 k pôvodnému príspevku, chcel som len poukázť na to, že akosi veľa aplikácii je napísaných tak, že človek so starším PC to nemôže používať. Nevidím na amaroku funkcie ktoré by boli nevyhnutné. Chýbajú mi tam ale základné vlastnosti ktoré by prehrávač hudby mal mať. Napríklad nastavenie veľkosti bufferov. Preto na prehrávanie hudby preferujem mplayer pred akýmkoľvek prehrávačom ktorý pri prehrávaní seká (pretože väčšina prehrávačov má malý buffer a nenašiel som spôsob ako sa dá zmeniť).
chcel som len poukázť na to, že akosi veľa aplikácii je napísaných tak, že človek so starším PC to nemôže používať.S tím se ale nedá nic dělat, vývojáři, ač by měli psát programy hospodárně, se nemohou donekonečna ohlížet na lidi se zastaralým hardwarem. Já mám počítač pět let starý, už to není nic moc, ale Amarok se na tom dá pořád pohodlně používat. Kdybych chtěl používat ty staré šunky, co mám ještě ve skříni, tak bych se musel smířit s tím, že mi na tom nejnovější program nepůjdou.
Mno lenže ja tiež už nemám najnovší PC, 4 roky starý barton 2500+ s nvidiou 5200. Napriek tomu sa mi tu amarok spúšťa 21s. Prekreslenie okna pri zmene veľkosti okna trvá asi 2s! Akože nehovorím aby to behalo na i386 ale trošku hospodárnosti by nezaškodilo. Aj v súčasnosti nie všetci bežia na najmodernejšom železe. Predávajú sa aj horšie stroje než mám ja (napr Asus EEE). Výkon PC sa dá využiť aj rozumnejšie než na efekty. Pravdu povediac ani si neviem predstaviť ako vyzerá KDE4 na Asus EEE (pri takom rozlíšení sa asi väčšina aplikácií pre KDE4 na LCD nevtrepe ...).
konecne aspon budu moct prejit zpatky z xmms na amarok