Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Příspěvek na redditu upozorňuje, že společnost Logitech před nějakým časem odstranila z některých svých webkamer možnost hardwarového enkódování H.264. Řešení používající například starší webkameru C920 s H.264 nemusí s novou C920 fungovat. Názvy webkamer se přitom nezměnily a internetové obchody pořád o H.264 informují.
Tiskni
Sdílej:
Ono nejlepší by stejně bylo mít zvlášť čidlo/snímač a zvlášť třeba nějaký FPGA modul pro kompresi, ke kterému bys měl otevřený firmware a mohl ho upgradovat…
(pro BFU, kteří si s tím nechtějí hrát, to může být zabalené v jedné krabičce s nainstalovaným výchozím firmwarem… ale pořád to může být vnitřně udělané takto)
Některé kamery jsou normální počítač s vlastním operačním systémem…
si myslim že jako myslí takovej ten přijímač ke kterýmu by mělo jít připojit víc věcí logitech najednou hele ;D
Taky jde připojit víc přijímačů k jedné věci od logitechu nejednou hele ;D
(to by sice jít nemělo, ale jde…)
MouseJack je uz roky opraveny, staci mat v prijimaci aktualny firmware ...(to by sice jít nemělo, ale jde…)
supr ;D
by mě zajímalo jestli by fakt nějak šlo udělat něco velkýho jenom s myškou bez klávesnice. třeba win jsou jakoby hóóóóóódně klikací ale nevim jestli tam de naklikat něco fakt kritickýho. šlo by možná naklikat připjení k nějaký wifi jestli je takovej ten knoflík na liště furt stejně umístěnej. nebo jestli by nějak šlo jako zapnout takovu tu malinkatou virtuální klávesničku na monitor kliknout pravím tlačítkem nový soubor *.bat napsat nějakou srandu klinkout na to pravým a spustit jako superuživatel :O :O :D :D
je to realistický a nešlo by to jako i třeba nějak líp????
„Líp“ to jde v případě, že přes myš lze posílat klávesnicové USB HID události (což někdy fakt lze). Jinak si musíš otevřít tu malou klávesnici nebo kopírovat písmenka z jiných oken… a k tomu se hodí vidět na monitor. Ale i když na něj nevidíš, tak to teoreticky můžeš trefit, když budeš znát rozlišení a verzi systému.