Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Neovim je projekt, který si klade za cíl refaktorovat 20 let starý (C89) zdrojový kód známého editoru Vim. Tím se snaží především posunout vývoj Vimu, který v současné době závisí na jediném člověku, kterým je jeho autor Bram Molenaar, kupředu a otevřít cestu i pro další vývojáře. Mezi další cíle projektu patří nová architektura pro rozšíření i rozšíření jejich možností a v neposlední řadě umožnit implementaci do moderních uživatelských rozhraní. V současné době se chýlí ke konci kampaň na jeho podporu na Bountysource.
Tiskni
Sdílej:
Nevidím jedinou výhodu forknout vim jako refaktorovaný projekt bez přepisu. Proč? K čemu?Protože odpadne nutnost držet zpětnou kompatibilitu, neboť původní projekt ji drží. Takže můžou zahodit spousty zastaralých zbytečností, které jsou jen náročné na údržbu a skoro nikdo je nepoužívá, případně ani nejsou udržované.
Autor vimu dokázal, že je schopen jeho vývoj táhnout mnoho let spolehlivě. A že čas od času někdo nabídl pomoc, ale nakonec to stejně zbylo na něm.
Verim tomu, ze ho dokaze udrzovat jeste velmi dlouho a stabilne, ale nemyslim si, ze ma dostatek casu a sil prochazet a integrovat do neho vetsi zmeny, coz prirozene odradi dalsi potencionalni vyvojare.
Doufam, ze od Neovim si muzeme slibovat aktivnejsi vyvoj a snizeni barier pro nove lidi.
Doufam, ze od Neovim si muzeme slibovat aktivnejsi vyvoj a snizeni barier pro nove lidi.To by bylo skvělé.
$30,000: Refactor the editor into a library. It will require changing the way vim reads input or emits output. More details here. This will allow programs to embed the editor in the same process for better efficiency(no more marshalling of json/msgpack documents between the GUI and the core).
Pak bude mozno skutecny vim implementovat i do Kate.