Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Neovim je projekt, který si klade za cíl refaktorovat 20 let starý (C89) zdrojový kód známého editoru Vim. Tím se snaží především posunout vývoj Vimu, který v současné době závisí na jediném člověku, kterým je jeho autor Bram Molenaar, kupředu a otevřít cestu i pro další vývojáře. Mezi další cíle projektu patří nová architektura pro rozšíření i rozšíření jejich možností a v neposlední řadě umožnit implementaci do moderních uživatelských rozhraní. V současné době se chýlí ke konci kampaň na jeho podporu na Bountysource.
Tiskni
Sdílej:
Nevidím jedinou výhodu forknout vim jako refaktorovaný projekt bez přepisu. Proč? K čemu?Protože odpadne nutnost držet zpětnou kompatibilitu, neboť původní projekt ji drží. Takže můžou zahodit spousty zastaralých zbytečností, které jsou jen náročné na údržbu a skoro nikdo je nepoužívá, případně ani nejsou udržované.
Autor vimu dokázal, že je schopen jeho vývoj táhnout mnoho let spolehlivě. A že čas od času někdo nabídl pomoc, ale nakonec to stejně zbylo na něm.
Verim tomu, ze ho dokaze udrzovat jeste velmi dlouho a stabilne, ale nemyslim si, ze ma dostatek casu a sil prochazet a integrovat do neho vetsi zmeny, coz prirozene odradi dalsi potencionalni vyvojare.
Doufam, ze od Neovim si muzeme slibovat aktivnejsi vyvoj a snizeni barier pro nove lidi.
Doufam, ze od Neovim si muzeme slibovat aktivnejsi vyvoj a snizeni barier pro nove lidi.To by bylo skvělé.
$30,000: Refactor the editor into a library. It will require changing the way vim reads input or emits output. More details here. This will allow programs to embed the editor in the same process for better efficiency(no more marshalling of json/msgpack documents between the GUI and the core).
Pak bude mozno skutecny vim implementovat i do Kate.