MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Švýcarská skupina uživatelů otevřených systémů (/ch/open) protestuje proti nákupu, o kterém rozhodl švýcarský vládní výbor pro stavby a logistiku: smlouva s Microsoftem, která bude stát 27,8 mil. € a došlo k ní bez výběrového řízení. V zemi byla přitom v roce 2004 přijata národní IT strategie, podle které se má používání open source a proprietárního softwaru vyvážit. Více na OSOR.eu.
Tiskni
Sdílej:
Výběrové řízení na Windows určitě ne*, ale na OS ano.
Např. Skype je také uzavřený a přesto existuje i na Linuxu a jiné... a pak je tu Wine a podobné.
Neříkám, že všichni by mohli přejít, ale např. některé školy, úředníci, či vývojáři ano
*Windows=okna - dnes "každý" OS má okna (windows)
A co tak vyžádat si specifikaci rozhraní tokenů? Neměly by náhodou státní instituce ze zákona používat pouze technologie, ke kterým existuje otevřená specifikace? Ale nevím, jestli se to týká zrovna tokenů.
Je to bohužel trochu širši problém. Na nové verze čipových karet se zaručenými podpisy také není ovladač. A není to proto, že by specifikace neexistovala. Všichni aktivní vývojáři projektu opensc jej opustili a dnes dělají něco jiného nebo pracují na proprietárních řešeních.
Z druhe ruky jsem se dozvedel ze napr. Vezenska sprava ma v kazde veznici pripojeni k internetu od O2 512kbps za peknych 15 litru/mesic.
Co se tyka sw tak je to tam pry stejny jako vsude ve statni sprave - MS, spousta zbytecneho zeleza, v centrale spousta zbytecneho zeleza 2
spousta zbytecneho zeleza, v centrale spousta zbytecneho zelezaSe zbytečným železem je problém všude. Modelový příklad: V budově je 100 lidí, dělají víceméně totéž. Každý má plnohodnotný počítač, jehož procesor je vytížen průměrně na 0,1 %, na disku je zabráno cca 1 % místa. Počítač topí (naprázdno řekněme 100 W), větráky hučí. Železo se zaplatí (plus licence na Windows), pak se trvale platí stále dražší elektřina. Platí se správa, údržba, opravy. Přitom je toto všechno často zbytečné - stačila by stovka tenkých klientů (např. 10 W příkonu) s Linuxem + výkonný server s Windows. Aplikace pro Windows by se daly provozovat stejně hodnotně jako lokálně, ale celé by to bylo výrazně levnější, spolehlivější, snáze spravovatelné. Viz také Používat PC může být neúnosně nákladné (i když tam popisuji trochu jiné řešení, na druhou stranu v kalkulaci nefiguruje elektřina).
S Czech POINTy to je stejně jedna velká (a drahá) komedie. Tokeny sice umí 2048b RSA, ale už neumí SHA-2. Vnitro na základě evropských doporučení rozhodlo, že od nového roku musí být nové kvalifikované certifikáty jen s SHA-2/RSA2048. To samé ministerstvo si uzavřelo na tyto tokeny velkobchodní smlouvu s Českou poštou. To samé ministerstvo si do dotačních podmínek na zřízení Czech POINTu dalo, že jedině s Windows Vista, ale třeba už nedalo požadavky na token, čtečku čárových kódů apod.
Výběrové řízení by se mělo vyhlašovat zásadně na řešení nějakého požadavku. Určování OS, platformy, použitých aplikací a jejich dodavatele by mělo být nepřípustné.
Pokud už nějaký stávající software je, mělo by se výběrové řešení vypisovat na "spolupráci se stávajícím řešením založeným MS Cokoliv", nikoliv "řešení založené na MS Cokoliv".