CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie) prostřednictvím svého fondu Sovereign Tech Fund podpoří KDE částkou 1 285 200 eur.
Google na včerejší akci The Android Show | I/O Edition 2026 (YouTube) představil celou řadu novinek: Gemini Intelligence, notebooky Googlebook, novou generaci Android Auto, …
Nadace pro svobodný software (FSF) udělila certifikát RYF (Respects Your Freedom, Respektuje vaši svobodu) notebooku Libreboot X200, což je repasovaný Lenovo ThinkPad X200. Proprietární BIOS byl nahrazen Librebootem (zprávička). Podpora Intel AMT (Active Management Technology) byla odstraněna. Certifikace RYF byla představena v říjnu 2012 (zprávička). V prosinci 2013 získal certifikaci RYF notebook LibreBoot X60 (původně Gluglug X60) (zprávička).
Tiskni
Sdílej:
Zlaté AMD oproti Intelu v tomto...
řekl bych že to byl Z80 do východoněmeckého U880, ale neměla i naše TESLA něco vlastního?Samozřejmě, MHB8080.
Dneska už by to asi nebylo tak jednoduchéPřijde mi blbost reverzovat procesor a masky za účelem výroby. Dostaneš blob ve kterém se nikdo nevyzná. Proč si prostě nestáhneš nějaký z opencores.org? Svobodná licence, zdrojáky included… Ale proč tě trápí nedostatek procesorů? Kup si nějakého hotového ARMa. A jestli se bojíš backdoorů, tak bych se bál, že i když si necháš vyrobit ten vlastní, tak tam nějaký backdoor cestou dají.
MHB8080Yup. Už jsem to našel na Pandatronu. MHB8048: 1, 2, 3. Ještě musím mrknout jestli se u nás kolonovalo i něco pokročilejšího, třeba nějaké 8-bity nebo se to všechno sváželo ze zemí RVHP.
Proč si prostě nestáhneš nějaký z opencores.org?Protože jsem neměl nejmenší ponětí, že doba pokročila už tak daleko. Dík Hrachu.
A co je nejdůležitější, Sun ho kompletně se vším všudy publikoval jako open hardware pod GPL v rámci projektu OpenSPARC.
Existuje vůbec nějaký lepší open hardware CPU?
Problém je kolik by asi tak muselo stát něco takového nechat vyrábět...
na téměř libovolném FPGAHmm…
Intel AMT funguje i když je PC vypnuté (stačí aby byl napájený zdroj), umožňuje vzdálené zapnutí/vypnutí PC,Což o to. Počítač si zapínám, vypínám vzdáleně už nějakých deset (ne-li více) let. Vlastně veškerá funkcionalita je už teď možná. Ale nic z toho doteď nebylo implementované hluboko v hlubinách procesoru. I když jsem si chtěl zapnout počítač, musel jsem si paket přeroutovat a poslat sám a nad vším jsem měl vládu já. A to zapínání taky nevyhodnocoval procák. Co mě straší nejvíc je že tohle mi bere z ruk takovou tu jistotu. Nebojím se ani tak že bych si něco takového koupil domů (OK, tak trochu možná jo), ale fakt že jednoho krásného dne budu před podobnou potvoru posazenej se slovy „a val!“. Tohle je fakt hnus. Nedá se to nějak bojkotovat?
Např. ti to pokud vím může tiše přes síť aktualizovat BIOS (nahrát ti tam nějaký backdoor třeba... i když to na druhou stranu vlastně není potřeba, když ten backdoor tam od začátku je právě v podobě AMT
).
Ono v BIOSu jde AMT snad na většině desek vypnout, ale to ho nevyřadí co jsem četl úplně... pořád je teoretická možnost, že ho Intel může nějak aktivovat vzdáleně (i když se tváří jako deaktivované). Intel Management Engine (ME) - koprocesor na kterém AMT běží - je totiž aktivní pořád a má přímý přístup k síti.
Jde tam vyblokovat Intel AMT (vPRO) tak, aby ten notebook nadále fungoval?Nečekal bych, že dělají nějakou pokročilou HW úpravu. Ale jsou opensource, můžeš to zjistit :) (pro mě je x200 bohužel mimo, kdybych si teď kupoval notebook, chtěl bych víc procesorového výkonu)
A ako to vypli? Mozno staci ten jeho firmware z flash vymazat, pripadne mu tam dat len nieco typu "start: cli; hlt; jmp start" (viem, nie je to x86).Byla o tom přednáška, ale už si to moc nepamatuju. Myslím že říkal, že na některých deskách to jde, ale na některých to způsobí chvíli po startu zatuhnutí, protože nějaká jiná součást systému se s tím snaží komunikovat. Binary situation
protože nějaká jiná součást systému se s tím snaží komunikovat.HW trojan nejspíš
.
Je na ten ARC nějakej kompilátor?