Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nadace pro svobodný software (FSF) udělila certifikát Respects Your Freedom (RYF, Respektuje vaši svobodu) notebooku Gluglug X60, což je repasovaný IBM Lenovo ThinkPad X60. Notebook je dodáván s nainstalovaným Trisquel GNU/Linuxem. K dispozici je také gNewSense a Parabola. Proprietární BIOS je nahrazen corebootem. Notebook Gluglug X60 je třetím zařízením, jež obdrželo certifikaci RYF. Prvním zařízením byla 3D tiskárna LulzBot AO-100. Druhým zařízením byl USB WiFi adaptér TPE-N150USB. Značku RYF lze udělit hardwaru, nad kterým má jeho majitel kontrolu a je respektována jeho svoboda a soukromí.
Tiskni
Sdílej:
Ale mikrokód procesoru!!!One step at a time
Co ma inkoust co delat s Digital rights management?Někteří výrobci prodávají cartridge nebo tonerovou kazetu, která má v sobě čip, který určuje, kolik toho lze z cartridge vytisknout. Až se tohoto počtu dosáhne, cartridge (nebo většinou rovnou celá tiskárna - například odmítne černobílý dokument, když dojde magenta) odmítne tisknout. Takovou cartridge pak třeba:
Ale neadekvatni reakce SW na stav HW bych rozhodne nenazyval DRM.Co myslíš stavem HW? V cartridge je prostě čip, kde se dekrementuje čítač (v moderních verzích se to ještě obfuskuje/kryptograficky zabezpečuje, dřív to byla pouhá EEPROM), s HW to nemá vůbec nic společného. A SW je většinou FW v tiskárně - jinak bych takovou kokotinu v open-source ovladači samozřejmě smazal a zkompiloval si to bez ní.
Vyrobce dane podminky udava predem.Neudává.
Osobne s tim nemam zadny problem.Mně to vadí (ve smyslu, že si takové zařízení nechci koupit, snažím se šířit osvětu, a když kamarád vyvíjel zařízení s touto funkcí, tak jsem mu to rozmlouval). Důvody jsem shrnul v Conclusion části svého zápisku. (aby nedošlo k nedorozumění, nechci výrobce nutit násilím (nedej bože státním), aby se DRM vzdali)
Do auta take davam ve spravnem intervalu to, co predepisuje vyrobce.Já chci mít možnost to tam nedat, třeba když to prostě není dostupné. Btw. nestačí to tam dávat, ještě musíš řídící jednotce říct pomocí utajeného protokolu, že jsi to vyměnil.
Vyrobce dane podminky udava predem.Opravdu? Nevšiml jsem si, že by výrobci na rovinu říkali věci jako: "Víme lépe než vy, kdy v nádobce není inkoust, i kdyby vám oči říkaly, že ještě není prázdná." nebo "Kašleme na životní prostředí, takže vám budeme za každou cenu bránit, abyste si doplňovali inkoust", případně "Předraženým inkoustem dotujeme tiskárny prodávané pod výrobními náklady, takže se snažíme bránit tomu, aby mohl inkoust dodávat ještě někdo jiný za cenu odpovídající nákladům"
Osobne s tim nemam zadny problem.To já tedy ano. Technologie, jejímž jediným cílem je omezovat mě ve využívání výrobku, který jsem si koupil, si žádný respekt nezaslouží.
Opravdu? Nevšiml jsem si, že by výrobci na rovinu říkali věci jakoMožná tím myslel takové ty bláboly jako „používejte pouze originální příslušenství HP“ a „inkoust na 200 stran (potom přestaneme tisknout, i kdyby to ještě tisklo)“. Jestli to ale upozorňuje na DRM je minimálně diskutabilní - například o tom, že to nebude tisknout černobílé dokumenty, když došla magenta, to neříká nic.
If you have a Accu-check Performa, you will know that the strips come with a expiry date. If the strips have expired, you will not be able to use them, even if you manually change the devices date. This is because the device has a second battery onboard, which powers another clock, which is set in the factory.
DRM znamená Digital Restrictions Management1 a je to množina technologií a postupů, které slouží k omezování uživatele – brání mu v používání věcí, které si zakoupil, způsobem, jakým chce on, resp. nutí ho používat ty věci způsobem, jakým chce výrobce. Cílem je, aby uživatel nepoužíval věc, ale aby věc (potažmo výrobce) používala uživatele (jeho peněženku, jeho data atd.).
[1] „Digital rights management“ je jen marketingový eufemismus
RAM neni nikdy dost, ale 3GB jsou porad jeste ok. Nejvetsi brzda je tu CPUTo dost záleží na tom, co děláš. Třeba mě by C2D furt stačilo, ale ze součaných 8 GB bych dowgradoval jen nerad.
Mám na desktopu 32gb ram , stále jí není dost ?
Běžně tu mám FF puštěný týdny. Ano, je to jedna z paměťově nejnáročnějších aplikací (což je dané nároky současných webů a počtem otevřených panelů), ale ještě se mi nestalo, že by nekontrolovatelně vyžral všechnu volnou paměť.
CPU: Core Duo T2400, L2300 or L2400.