Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Příspěvku na blogu Microsoftu informuje také o novinkách ve WSL (Windows Subsystem pro Linux) ve Windows 10 Insider Preview Build 19603. Z Průzkumníka souborů lze jednodušeji přistupovat k souborům v nainstalovaných linuxových distribucích. Stačí kliknout na ikonku tučňáka.
Tiskni
Sdílej:
Provozovat GNU/Linux pod Windows je zvrácenost. Pokud už někdo potřebuje spustit nedůvěryhodný proprietární software typu Windows, tak správný postup je přesně opačný: na fyzickém počítači mít GNU/Linux (případně jiný svobodný OS) a do VM zavřít proprietární software.
Provozovat GNU/Linux pod Windows je zvrácenost.Pokud to NENI v rozporu s licencemi je to cemu se rika SVOBODA, to o co prosazuje nadace Free Software. Neco si o tom precti.
Problém je v tom, že pokud ti pod tím běží proprietární OS, může ti tvoji svobodu sabotovat. Systém, který běží na HW má kontrolu nad softwarem, který běží ve virtuálních strojích. Ano, máš svobodu se střelit do nohy, klidně to tak můžeš dělat, ale není to dobrý nápad.
ale jinak je to UI docela nekonzistentni (v konfiguraci systemu se ted uz nevyzna snad nikdo, na vsechno jsou tri a vice ruznych rozhrani... a kazde vypada jinak)
Tohle není žádná novinka. Viz příloha.
A pro pobavení ještě jeden snímek pro pamětníky. Když se vás microsoftí fdisk zeptá, zda:
Chcete pokračovat ve formátování (A/N)?
tak ať vás ani nenapadne odpovídat A nebo N. Musíte odpovědět Y, jinak se nestane nic a nezobrazí se ani žádná chyba.
Přijde mi, že na posuvníku v Exploreru je myš, takže má jinou barvu.
Pro zajímavost:
Někde jsem našel nějaký test na téma práce s Windows a byla tam otázka (přesný text nevím):Jaký stav tlačítek okna nemůže nastat (právě 1 odpověď je správná): a) ┌──┐ ▚▞ ─── └──┘ ▞▚ b) ┌══╗ ▚▞ ─── └──╝ ▞▚ b) ┌──┐┌══╗ ▚▞ └──┘└──╝ ▞▚Možnost a) je maximalizované okno, b) je okno, které není maximalizované a zároveň není minimalizované, a c) je minimalizované okno, když neběží Explorer, který poskytuje taskbar.