Společnost Arm v rámci Total Compute Solutions 2022 představila nová CPU (Cortex-X3, Cortex-A715) a nová GPU (Immortalis-G715, Mali-G715, Mali-G615).
Bram Moolenaar oznámil vydání nové major verze 9.0 textového editoru Vim (Vi IMproved). Zdůraznil podporu skriptů Vim9.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu červnový souhrn novinek (YouTube). Příští týden bude spuštěno PINE64 EU.
Byl vydán Mozilla Firefox 102.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Firefox 102 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
Fraunhofer HHI společně se svými partnery Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm a Sony oznámil schválení nového formátu kódování videa: H.266/VVC (Versatile Video Coding). Jedná se o nástupce formátů H.264/AVC (Advanced Video Coding) a H.265/HEVC (High Efficiency Video Coding).
Tiskni
Sdílej:
Trochu offtopic, ale existuje generický video dekóder, ktorý by vedel pomôcť pri dekódovaní budúcich kodekov? Niečo, čo by nemalo priamo podporu h.265, av1 atď, ale len generické bloky a celá logika dekódovania by bola definovaná firmvérom.
No tu je problém, že CPU to už moc nezvládajú a v budúcnosti bude ešte horšie. Meniť notebook vždy keď príde na trh nový kodek len preto, že jednoducho CPU to nemôže utiahnuť a vstavaný video dekóder ešte nevedel o budúcom štandarde mi pripadá fakt blbé. Možno keby existoval samostatný vymeniteľný dekóder do expresscard / mini PCIE ...
zakúpiť si SetTopBox s podporou h268Jak to chapat? Jako pokus o chytrejsi vtip nez predesle chytre vtipy?
Jak to chapat?Jednoznačne, dvojzmysly v tom nehľadaj.
Predevsim GPU neumej zpracovat float.A ty vertex shadery pracuji s jakymi hodnotami? Schvalne se podivej, kolik TFLOPS maji dnesni karty, a pak se podivej na vyznam toho FL v te zkratce, a pak mudruj.
On se v GPUcku da pustit i operacni systemTo nedava smysl, zjisti si, co vlastne operacni system dela, a pak mudruj.
Castecna HW podpora se do obecnyho HW (prevazne GPU) dostala pomerne nedavno.Nevím kolik let myslíte tím nedávno, ale má historie využití akcelerace dekódování video obsahu v rámci GPU/iGPU začíná s příchodem ATI Rage II+ (1996), která pro Mpeg disponovala HW podporou (MC a iDCT) což asi nelze označit za nic jiného než částečnou HW akceleraci dekódování (ve srovnání se současným plným VLD .. bitstream decoding). Takže částečná HW akcelerace dekódování je prakticky počátkem HW dekódování v GPU (nepočítaje specializované přídavné dekódovací karty ke GPU).
Ten se ale za posledni roky prakticky nemeni, zato naroky na vykon pri prehravani videa rostou pomerne razantne. Proto se vyrobci rozhodli implementovat HW podporu.Dostatečná výkonnost CPU je pouze jedním z důvodů (například kvůli značně širokému spektru výkonu v rámci generace), dalším důvodem pro implementaci HW dekódování v GPU/iGPU je také energetická efektivita. O dekódování se stará relativně malá speciálně navržená část GPU (rozměrově v mizivém podílu z celého GPU), která je schopna docílit téhož s daleko menšími energetickými nároky na spotřebu. I úroveň HW podpory v GPU se časem vyvíjí, tím jak se reálně uplatňují vyšší profily/levely kodeku (abychom zůstali v terminologii MPEG). Mám pocit, že generace GTX 1080Ti nepodporuje dekódování HEVC10 4:4:4, generace RTX 2xx0 již ano.
Obecne mpeg formaty maji v dobe uvedeni HW. Coz pochopitelne neznamena, ze existuje dostatek obecnyho vykonu na SW implementaci.Od třídy karet HD2000(Geforce 8000) je tu s námi v různém rozsahu VLD (plný bitstream decoding Mpeg-2/VC-1/H.264 ... "BD trinity"), kdy CPU prakticky jen krmí příslušnou část GPU vstupními daty (po případném dešifrování). Několik let po uvedení standardu BD (2006). Ruku v ruce s pokročilými formáty jde i nezbytnou implementace DRM (HDCP 1.x) v OS/APL/DR/HW, která je podmínkou pro úspěšné oficiální přehrávání.
Opet, pevazne nejde o HW kodek, je to v kombinaci se SW, ale resi to vykonostne kriticky casti (a proto na to vyrobci tech GPU trebas ani zadnou licenci nepotrebujou).Myslím si, že toto si žádný z výrobců (U.S.A.) nedovolí, aby ve svém řešení použil v dané chvíli patentově chráněné IP. Vychutnali by si ho právníci MPEG LA. Myslím, že tito nečiní rozdíl mezi SW a HW implementací, v opačném případě by se výrobci distribucí Linuxu v USA nerozpakovali distribuovat free dekodéry.
Obecne mpeg formaty maji v dobe uvedeni HW.HEVC(H.265) byl uveden v roce 2013. První GK s plným HW dekódováním HEVC (VLD) byla Geforce GTX 960 (uvedení 1/2015). HW implementace dekódování/encodování je logicky ve vleku SW implementací. SW se vyvíjí(případná oprava distribuje) snadněji, než návrh, výroba specializovaného obvodu (či části návrhu GPU). Prakticky lze říci, že nový standard s očekávaným rozšířením trvá HW implementovat cca 1+ generaci, vzhledem délce vývojového cyklu mi to přijde ještě jako dobrý výsledek. Samozřejmě budou existovat specializovaná řešení, která budou na trhu dřivě (jejich konkurenční výhoda), ale ty budou většinou záležitostí specializovaného(embedded) trhu. ------------------------ Jako zajímavost, někde ve sbírce mám miniPCIe karty s chipsetem Broadcom, který umožnoval BCM70012(15) dekódování H.264/Mpeg-2 a dalších a byl zajímavým (byť ne zcela praktickým) způsobem rozšíření schopností Atomů první generace s jejich skoro "záporným" výpočetním výkonem. Zde jsou nějaké screenshoty s nimi (BCM) z pokusů před 10+ lety. BCM70012.png BCM70012_Turion64_Adobe_101Beta2.png Broadcom_Crystal_HD_N270_H264.png Broadcom_Crystal_HD_N270_H264_8RF_L5.0_MPCHC_titulky.png Broadcom_Crystal_HD_N270_H264_L5.0.png Broadcom_Crystal_HD_N270_MPEG2.png Broadcom_Crystal_HD_N270_VC1.png Broadcom_Crystal_HD_N270_VC1_MPCHC.png Broadcom_Crystal_HD_N270_WMV3.png Broadcom_Crystal_HD_N270_WMV3_MPCHC.png atom_n270_bcm70012_xbmc_playing.png (taky něco v prostředí Linuxu