Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vědci z amerického Caltechu ustavili nový rekord v přenosu dat po síti na velkou vzdálenost, když na nedávné konferenci SuperComputing 2012 přenášeli data rychlostí 339 gigabitů za sekundu. Podle nich by se mohla magická hranice 1 terabit za sekundu pokořit na podzim příštího roku. Z takto vysokých datových toků budou těžit hlavně urychlovače částic, astrofyzika, genomika nebo meteorologie. Na Oslu uvažují, k jakým jiným účelům by se daly takové rychlosti využít.
Tiskni
Sdílej:
Medzinárodný tím subatomárnych fyzikov, počítačových vedcov, a sieťových inžinierov dosiahol prenosovú rýchlosť 339 gigabitov za sekundu.
Náš organismus nefunguje na takto mikroskopické úrovni. Bohatě by stačilo reprodukovat pouze větší celky bez zachování kvantových stavů jednotlivých atomů/molekul. A použít nějakou účinnou kompresi (klidně ztrátovou, když by se dobře určilo jaké věci není potřeba duplikovat dokonale).Pravděpodobně. Pro přesnesení kapitána Kirka nejspíš stačí nepřenášet kvantový stav, stačí matice hustoty, nebo dokonce nějaká semiklasická representace nebo vůbec nemusíme jít na úroveň elementárních částic. Nevíme přesně, co přenášet. Možná, že přenesením velmi hrubého stavu neuronů dostaneme na druhém konci kapitána Kirka, který bude v čase přenesení nerozpoznatelný, ale pak začne divergovat. Každopádně jsme od tohoto cíle zatím vzdáleni okolo 30 řádů...