Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Phoronix otestoval posledních 26 vydání Linux kernelu, od 2.6.12 až po 2.6.37 (git), spuštěním různých testů na každém z nich. Výsledky jsou různorodé, v některých oblastech se kernel zlepšil, v jiných si zase pohoršil.
Tiskni
Sdílej:
Pokrok nezastavíš...
we ran all tests from within a Fedora Core 4 virtual machine
Jo, už jsem se lekl, že konečně umí testovat.
X58 SuperComputer motherboard, 3GB of DDR3 system memory
Velikost paměti z doby prvního testovaného jádra.
using KVM virtualization and had access to all 12 processor threads
Nevšiml jsem si, že i7 je dvanácti jádro. Na Intelu píšou 6. Virtualizované jádro bude přepínat mezi 12 CPU, zatímco fyzické jádro a procesor se bude muset popasovat s 6+HT. Takto vůbec neotestují schopnosti scheduleru v testovaném jádře, protože do toho bude zasahovat ještě scheduler ve fyzickém stroji a uspořádání instrukcí v procesoru.
Totéž se dá říct o IO testech. Nedočetl jsem se, zda používají virtio (snad jo). Ovšem IO scheduler ve virtuálce bude pracovat jakoby nad fyzickým (a ještě k tomu rotačním, mohli alespoň nastavil noop elevátor) diskem a do toho bude zasahovat scheduler na fyzickém jádru.
Takže, ten test není vůbec testem výkonu linuxového jádra, ale je testem interakce virtuálního a fyzického prostředí v různých konfiguracích virtuálního počítače. Gratulujeme.
Nevšiml jsem si, že i7 je dvanácti jádro.Taky sis nevšiml, že tam není napsáno to all "12 processor cores", ale "12 processor threads" (Budu hádat, irelevantní slovíčkaření...) Vzhledem k tomu, že KVM vidí procesor tak, jak je - pokud se to nezmění nastavením QEMU - tak plánovač ve VS bude pravděpodobně brát fakt, že se používá HT, v úvahu stejně, jako kdyby to běželo na fyzickém železe. Vliv na průběh testu tudíž nebude tak významný a hlavně bude stejný pro všechna testovaná jádra.
Totéž se dá říct o IO testech. Nedočetl jsem se, zda používají virtio (snad jo). Ovšem IO scheduler ve virtuálce bude pracovat jakoby nad fyzickým (a ještě k tomu rotačním, mohli alespoň nastavil noop elevátor) diskem a do toho bude zasahovat scheduler na fyzickém jádru.Virtio nebylo ve všech jádrech, která se testovala, takže těžko. Bylo by hezké, kdyby tam vypsali konfiguraci dopodrobna, ale osobně to tipuju na passthrough disku (zeptal bych se v diskuzi pod článkem, ale chtějí registraci) Krom toho - opět - vliv hostitele na všechna testovaná jádra bude stejný nebo přinejhorším velmi podobný.
Krom toho - opět - vliv hostitele na všechna testovaná jádra bude stejný nebo přinejhorším velmi podobný.
Dalo by se napsat, že všechna jádra mají stejné podmínky ve virtuálním prostředí. Pak z toho ale nelze udělat obecný test jader. Ovšem tyto podmínky (interakce mezi hostitelem a hostem) některý algoritmus mohou zvýhodnit a jiný poškodit. Zrovna například u diskového IO dost záleží na interakci FS, scheduleru a nastavení řadiče (k tomu jsem se ještě nedostal a u té DB ještě na způsobu commitu na disk). A teď se do toho vloží ještě virtualizátor (jehož vliv je, pravda, snaha minimalizovat).
Chybí tam test síťování apod. Zkrátka to dalo strašně moc práce a IMHO ty výsledky jsou trochu zdiskreditované. Chtěl bych to vidět na fyzickém hardware (a pokud možno ne desktopu bez paměti).