plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
KernelTrap informuje, že Big Kernel Lock ("velký jaderný zámek") je v Linuxu (od verze 2.6.26-rc2) opět nepreemptivní. Jde o důležitý krok k úplnému odstranění BKL, který je v jádře nežádoucí, protože způsobuje různé problémy. Tato změna má ovšem velmi negativní vliv na real time jaderné záležitosti.
Tiskni
Sdílej:
Realtime Linux zaručuje to, že to nemusí být co nejrychleji, ale zaručeně to bude do nějaké předem definované doby.Ta doba by navíc měla být relativně krátká - AFAIK to souvisí se snahou umožnit Linuxu, aby mohl sloužit k řízení v reálném čase. Windows k tomuto účelu měly speciální verzi (Windows CE), ale Linux je zaměřený spíš na propustnost, než na krátkou odezvu.
Linus also indicated that pretty much the only acceptable way to change this (to us -rt folks rather unfortunate) latency source and to get rid of this non-preemptible locking complication is to remove the BKL.Ingo vyvíjí CONFIG_PREEMPT_RT Patch, takže myslel nejspíš věci okolo -> viz RT Wiki FAQ.
A pokud chcete poradit s vyvojem, tak si najdete mentora:
http://kerneltrap.org/node/5008S touto knihou zákazníci nejčastěji kupují:Na co kupují kerneloví hackeři Cvičebnici španělštiny? To to chtějí přepisovat do mona, nebo tak něco?
Jak se správně rozhodovat - a řešit problémy
Jak přežít v práci
Rychlé čtení - Čtěte rychle a efektivně
Řeč těla - + DVD
Cvičebnice španělštiny - Gramatika, konverzace, slovní zásoba
Myslím, že vysvětlení je jednodušší – vzhledem k tomu, že je to novinka, je tam pravděpodobně vyjmenováno všech šest knihVtipy by se neměly vysvětlovat.
No ale mne zaujalo to, že dva ze tří linuxáků zajímá na knížce o linuxovém jádru především to, co s ní kupujou ostatníMožná proto, že já to rychločtení kdysi dělal
(Detaily o tom, jak získat aktuální zdrojové kódy jádra viz čtvrtou část knihy.)Tady někdo neumí používat viz </rejp>