Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
OpenSourceStrategies.com v článku Online Music and Open Source Business Models píše o tom, jak postavit výdělečné podnikání na online distribuci hudby. Článek je součástí série An Open Source Business.
Tiskni
Sdílej:
> No, nebyl bych si tak jistý, jestli tohle je jediná strategie k úspěchu.
Jediny samozrejme neni, ale je to myslim jeden z nejdulezitejsich aspektu, ktery hraje velkou roli v podstate ve vsech odvetvich. Dobre si rozpocitat, jakou cenu mam, musim a muzu si dovolit nasadit.
> Asi čekali, že si to bude kupovat aspoň stejně lidí jako při "normálním" prodeji. Naivní to je -- a o tom právě mluvím.
No, ono si to ale klidne stejne lidi koupit mohlo. Tezko rict, ale predpokladam, ze vlastne i vice lidi, jelikoz to bylo cenove dostupnejsi. Naivni a hloupe je ale predpokladat, ze dostanou vic penez. Ten trh neni nafukovaci a at uz jsou nejuspesnejsi kapela v CR, tak porad ta fanouskovska zakladna te kapely je +- stejna. A jelikoz hlavnim problemem byla vysoka cena alb, tak s tou puvodni cenou pocitat nemuzou. Bylo tedy jasne, ze dostanou min penez.
> Já taky jejich hudbu neposlouchám; faktem ale je, že to jsou jedny z nejúspěšnějších kapel, které v ČR jsou. Takže komu by se to mělo v ČR povést, když ne jim...
Klicove slovo je prave ta CR... moc maly a rozsekany trh na takoveto naivni vystrelky.