Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Justine Haupt aktualizovala svůj open source mobilní telefon s rotační číselnicí a zveřejnila kompletní dokumentaci, vlastní kód, schémata i STL soubory pro 3D tisk. Desku plošných spojů případně i vytištěný obal lze koupit v jejím obchodu.
Tiskni
Sdílej:
ze by si nechcel na smartphone pisat diplomovu pracu
No, já osobně bych na smartphonu nechtěl dělat vůbec nic - a zatím se mi to daří, i když bohužel přibývá míst, kde se s lidmi bez smartphonu prostě nepočítá.
Prostě je pro mne to zařízení krajně nepraktické, ať už se ho snažím používat jako telefon nebo jako počítač. O foťáku ani nemluvě, kdykoli po mně někdo chce, abych ho vyfotil mobilem, jsem z toho nešťastný.
Když už by nebylo jiného zbytí (jako že pořád ještě je), tak bych asi spíš uvažoval o tom, že si jako doplněk ke klasickému telefonu (mimochodem, už pár let se marně snažím sehnat nějaký rozumný) pořídil nějaký tablet.
To já taky, chemickou fotografii už jsem opustil před drahnou dobou.
Na rozdíl od některých lidí se neřídím tím, jestli je technologie "moderní" nebo "stará", ale jak mi vyhovuje.
vrzalovi bude nástroj za půl míče k ničemu a virtus zahraje na první dřevo, co mu přijde v bazaru pod ruku
Zahraje, ale právě proto, že je virtuos, z toho nebude nijak šťastný, protože mnohem lépe pozná rozdíl mezi nástrojem špatným, dobrým a výborným. (I když to třeba nepozná publikum.)
Navíc tyhle neustále opakované fráze, že "fotku dělá fotograf, ne foťák", ignorují skutečnost, že existuje mnoho různých žánrů fotografie a u některých bez odpovídající výbavy (což nemusí být zdaleka jen foťák) žádnou parádu neudělá sebelepší fotograf. Extrémním příkladem může být třeba produktová fotografie na jedné straně a sportovní nebo wildlife na druhé.
Zrovna krajinky bych klidně uvedl jako další příklad oblasti, kde se mobil nechytá (a dost dobře ani nemůže). Ještě jsem neviděl mobil, který by dokázal za sebelepších světelných podmínek vyfotit třeba trávník nebo korunu stromu tak, aby tam nebylo zjevné, že kresba tam prostě není a software, v zoufalé snaze si nějakou vymyslet, výsledek dorazil.
Nějaký sprinty z místa na místo a chytání jedoucích motorek v závodu, to pak nemůžu ten aparát tak tejden ani vidět. Kór když mám většinu skel s ručním ostřením.
V tom je podle mne ta krása, že si každý může najít, co ho baví. Pro někoho jsou to krajinky a čekání na správné světlo, pro někoho adrenalin u sportu, jiný radši nastavuje světla v ateliéru, …
Ale inak prevratit ten koncept naruby a pouzit ten e-ink a nejaku slusnu HW klavesnicu a mohol by to byt zaujimavy "telefon" na textove spravy. Ten display by kludne mohol byt len par riadkovy aby sa to nedalo pouzit na web a appky.
Když už jste to nakousl... takový telefon s rozumnými klávesami, starým dobrým S40 (ne zmršeným S30+, které tam dávají dneska), místo LCD volitelně podsvícený e-ink (něco jako má např. Kindle Paperwhite 4) a k tomu dnešní efektivnější elektronika, to by byl splněný sen. Za takový by mi nebylo líto dát třeba 5000 Kč. Ale bohužel, dnes se uznávají jen dvě kategorie tlačítkových telefonů: "senior" a "outdoor"; kromě toho už je na trhu jen hromada přístrojů podivných značek s ještě podivnějším ovládáním, které mohou být užitečné snad jen jako "burner phone" pro pachatele organizované trestné činnosti.
v balení chybí takový to telefoní točítko hele :'( :'( si ho musíte asi sehnat někde na smeťáku ze starýho telefonu nebo nevim kde :O :'(