Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.0.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
zařízení od společnosti RazerA to má být jako co? Holící strojky nebo rychlá auta?
Zase zprávička nahovnoZase komentar nahovno... nemam zadnej HW Razer, nemam zadnej herni HW, presto mam povedomi o firme Razer a i kdybych nemel, proc bych mel psat komentare ze o tom nic nevim a nejsem schopnej si tuknout na link?
Máš něco proti G305?Tenhle segment myší mě tak nějak nezajímá. FPS nehraju, rozdíly mezi senzory počínaje přibližně PWM3366 prakticky nevnímám (při mé preferované střední citlivosti), hmotnost nijak zvlášť neřeším, o bezdrát nestojím (protože baterie, spojení – tím spíš, pokud používá proprietární protokol). Ke jmenovaným G502 a G604 (potažmo předtím G602) mě přitáhla akorát extra tlačítka pod palcem (jedno mám přemapované na „kliknutí kolečkem“) a skutečnost, že jsem je našel ve slevě. Taky je to potřeba brát v kontextu toho, že jsem v nedávných letech vyzkoušel většinu moderních trackballů, spoustu ergonomických myší,… a těším se na dobu, kdy polohovací zařízení budou obsolentní – nahrazeny senzory.
Na hry dobrá ale na běžný desktop je přesnější tahle [nějaká placatá šílenost], fakt to není srandaTo jsem nepobral.
nemam nastaveno zadne zrychlovani kurzoruTo je potřeba rozvést. Grafická prostředí (včetně příp. aplikací) mají nějaké mapování příchozích událostí z myši na vlastní události jako pohyb kurzoru. Často implicitně používají nějaké „zrychlení“, akcelerační křivku,… A pak, nějaké zpracování signálu probíhá už v myši. Věřím, že v něčem jako G305 toho asi jde hodně nastavit, ale v nějakém tom levném „HP“ (beztak je to nejspíš OEM rebrand) pochybuji.
kdyby se neukroutil drat u vystupu z mysi tak by mozna jeste fungovala, proto uz jedine bezdratJak s tím kdo zachází…
To je potřeba rozvést.Co je na tom k rozvadeni proste nic nikde nenastavuju a v Linuxu i Windows to funguje shodne, zvlast kdyz to nema zadna extra tlacitka nebo funkci gest
Co je na tom k rozvadeni proste nic nikde nenastavuju a v Linuxu i Windows to funguje shodne, zvlast kdyz to nema zadna extra tlacitka nebo funkci gestPak je potřeba brát ta tvrzení o přesnosti s rezervou, protože Windows a Linux, potažmo i různá desktopová prostředí, s událostmi z myši pracují různě. To je prostě fakt. Ve Windows je např. to notorické zaškrtávátko „Enhance pointer precision“. Třeba v loňském Kubuntu (takže Linux, X Server, Plasma), které mám teď zapnuté, je implicitně nastavená akcelerace.
Dobry paradox - G502 tu mam asi dva roky a leve tlacitko zacalo tak po roce proklikavat, a jak jsem se docetl, tak nejsem sam.To je úplně běžné, viz např. Definitive Omron Switch Guide for Mice, a nevyhneš se tomu. Dva roky jsou ještě dobré. Ale spousta jiných vlastností se v průběhu času zlepšila. Třeba ten Logitech toho času používal příšerná kolečka anebo asi nejstrašlivější mikrospínače pod kolečkem a postranními tlačítky.
Logitech sel s kvalitou do haje - klavesnice G213 je oproti G110 strasne hlasita a K280e, kterou jsem si poridil, protoze rikali, jak bude ticha, je takovy ausus, ze to nepamatujuHlučnost není nutně znakem nízké kvality.
Ted jsem poridil Viper a Basilisk od Razeru a K70 MK.2 a K95 od CorsairuVšechno je to předražené spotřební zboží. Srovnej např. klávesnice Topre Realforce, Leopold, Filco Majestouch 2… U myší je to blbé, možná ta nová myš od Topre, nebo pak až spíš průmyslové trackbally a tak.
Roccat SWARM je šílenost, která mi ve virtuálce ani nechodí (nenainstaluje si modul pro kýžený model myši).To je zvlastne, aky hypervizor pouzivas? Ja som to spustil v uplne obycajnom qemu/kvm a ide to bez problemov. Dokonca som tu mys pripajal cez USB pass-through po sieti a ani to nebol problem.