3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Česká komunita okolo projektu Openstreetmap, svobodné mapy editovatelné ve stylu wiki, dosáhla dalšího úspěchu - podařilo se jí zmapovat všechny české silnice první, druhé i třetí třídy.
Zatímco silnice vyšších tříd byly většinou importovány, tak silnice třetí třídy pocházejí kompletně od přispěvatelů projektu.
Mapování českých silnic dokládá graf a schéma nezmapovaných silnic (včetně historie).
Do projektu může přispívat každý, a to i bez GPS - může zmapovat místa, která zná a nebo použít pro Openstreetmap přístupné zdroje (především ortofotomapu ÚHULu, nebo katastrální mapu). Případné chyby je možné hlásit přes OpenStreetBugs.
Tiskni
Sdílej:
A co třeba uvést zdroj? (Jakože ne věci okolo, ale přímo, kdo zveřejnil tuhle informaci jinde?)
Pokud se podivate na odkazy, tak autor zpravicky je nespise i autorem teto informace.
Jinak gratuluji, zmapovani silnic az do 3.tridy je dle me velky uspech. To bude davat zcela jine moznosti pro pouziti mapy.
A na moravské ulice se nedostalo?
POZOR, silnice v Cechach, jsou cechacske!!!!
Cesko != CR
Cesko je IMHO relikt z Ceskoslovenska, kdy by pridani slova "Moravsko" vypadalo divne a bylo to moc dlouhe. To ale neznamena, ze po oddeleni Slovenska je oznaceni "Cesko" spravne.
A kdyz uz nic, povazuju alespon za ferove vuci Moravakum se takovemu oznaceni vyhybat. Je to stejne ferove jako kdyz Moravaci neprejmenovavaji CR na Moravu. Netreba rozrypavat diskuse Cechy x Morava. Nikam nevedou.
Cesko == CR
Cechy != CR
sice neexistuje žádné stanovisko Ústavu pro jazyk český, ale česko se používá pro celou republiku, viz. [1], [2]
furt je to lepší, než naprosto příšerné Czechia české sekce OSM [3] - kdo tohle vymyslel?
[1] http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=%C4%8Cesko&dotaz=%C4%8Desko&ascii=1
[2] http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.html
[3] http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Czechi
Cesko == CR Cechy != CR sice neexistuje žádné stanovisko Ústavu pro jazyk český, ale česko se používá pro celou republiku, viz. [1], [2] [2] http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.htmlnení pravda, a je smutné, že si ani nepřečteš zdroj, který odkazuješ, neboť i z něj plyne, že ve skutečnosti: Česko != ČR Čechy != ČR protože: Česko = území obývané Čechy OR území odpovídající historicky českému království OR území odpovídající historicky zemím koruny české, v současnosti Česká republika Čechy = území odpovídající historicky českému království OR území odpovídající historicky zemím koruny české, v současnosti Česká republika
Fantastické! Díky!
Když si to stáhnu do Garmina, bude to routovatelné? Bude to umět najít cestu třeba z Brna do Zlína apod.?
Paráda, o tomto projektu jsem vůbec nevěděl. Nepřipravuje se nějaký navigační SW využívající tato data? GPS mám, tak asi nějaké úseky vylepším.
Package: tangogps Priority: optional Section: comm Version: 0.9.5-1 Recommends: gpsd Description: GTK+ mapping and GPS application tangoGPS is a map and GPS application. By default, it uses maps from Openstreetmap. Homepage: http://www.tangogps.org/Tuším, že to používají i ve Freerunneru.
jj, rekl bych ze je to jeden z "hlavnich" sw pro openmoko.
v souvislosti s OSM se nejvíc mluví o navigátoru NavIt, nicméně na ASU mi spadne jakmile se pokusím zadat cíl, a na Gentoo se mi projistotu ani nespustí :-/
zkus tohle
silnice v česku jsou českoňské, a česko je totéž shit co čechy, vy debilní cajzli
Lepsi nez morava nebo slovensko...
lepši v čem? že ste si nastavjali za naše prachy, vy českoňští zloději a machři? až budete sami, pozděcháte hladem
Ale prosimtě nedělé. Takový naivky jako ty by v brně řvaly "Čechy krásné, Čechy mé!"
Co si ty za debila? Ked nieco pises, tak si to najskor raz alebo radsej dvakrat precitaj, nez to odosles. Som velmi 'rad', ze sa nasiel dalsi idiot, ktory bude bude otvarat CR vs SR flamy...
U OSM mě zklamala kvalita metadat a exportní formát (vlastně obecně možnosti exportu). Pokud s tím člověk chce něco moc víc než jen nakreslit silniční mapu, tak je s tím úmorná práce, akorát, a půlka věcí tam ani není.
Příliš nechápu, co tím myslíte. Metadata jsou zaznamenávána pomocí tagů. Systém tagů se postupně vyvýjí, takže i kvalita metadat se také vyvíjí. Nevím o jiné mapě, do které by šly zaznamenávat linky MHD a to včetně posloupností zastávek.
Mapnik i osmarender dokáží kreslit rozhodně víc než jen pouhou silniční mapu.
Nikdo netvrdí, že ta mapa je kompletní, ona ani nemůže být, protože se neustále zdokonaluje. Ano, oproti komerčním mapám toho stále ještě dost chybí, ale situace je o dost lepší, než byla před rokem, a za rok bude projekt zase mnohem dál.
Je dost těžké z toho něco dostat, API je takové… divné. Metadata tam samozřejmě s pomocí tagů nějaká jsou, ale je to takové dost nic moc, je to nejednotné a zmatečné, železniční tratě už v OSM docela zhusta (v Evropě) jsou, ale značkovány jsou dost uboze -- přitom z velké části jde očividně o ucelené importy z jiných zdrojů. U některých českých tratích je v ref tagu číslo z jízdního řádu, ale pravidlem to ani zdaleka není, třeba. S tím se pak strašně blbě něco dělá, když mám nějaké geometrické cesty, vím o nich, že je to železnice, ale nic víc…
Zrovna železniční tratě (celostátní a regionální) jsou v ČR kompletně očíslovány čísly z jízdního řádu pomocí relací, viz wiki.
OSM komunita uvítá další podobné konkrétní připomínky, ale z vyjádřejí že je to "divné, nejednoznačné a zmatečné" si těžko něco odnést
Je pravda, že data mají zatím daleko k dokonalosti, ale zas na druhou stranu jsou některá data v OSM jinak dost těžko získatelná (i komerčně, třeba zrovna ty očíslované železniční tratě v podorbnosti srovnatelné s OSM).
Ovšem pak mají i někdy různě definované další tagy na úrovni geometrických cest. Hlavně že u každé druhé je různé smetí jako created by. Další údaje jako počet traťových kolejí nebo elektrifikace se pak vyskytuje jen hrozně zřídka…
Jasně, podrobnější mapování železnic není ještě úplně standardizované a taky to moc lidí zatím nedělá. Zatím jsou v ČR železnice zmapované na úrovni železniční sítě, mapování na úrovni staničních a traťových kolejí a jejich atributů OSM teprve čeká. Takže tyto atributy můžete klidně ignorovat. Zatím se jedná zatím spíše o lokální experimenty, než o nějaké systematické mapování. Ale dynamika je velká, tipl bych, že nejpozději za rok to už v OSM bude.
A pak samozřejmě na úrovni měst, tramvaje jako sítě jsou sice relativně kompletní, ale zastávky už ne, třeba. Přitom právě geografická poloha zastávek IDS JMK byla jedna z dalších věcí kterou jsem od OSM chtěl
Přitom právě geografická poloha zastávek IDS JMK byla jedna z dalších věcí kterou jsem od OSM chtěl![]()
...pust se do toho a pridej to tam sam :o)
Já ty polohy neznám. Proto jsem je chtěl. A kdybych je měl, nevím jestli bych měl žaludek na OSMí XML. Asi ne. To jsem překous jenom proto že jsem chtěl data.
Ono to souvisí s tím, jak jsou data získávána. Železnice, ulice apod. lze snadno získat z volně dostupných zdrojů (alespoň ve formě bitmap) a pak jen porovnat s místní znalostí a zakreslit. Zastávky a další POI nikde volně dostupné nejsou, takže to vyžaduje terénní práci s GPS, což je pomalejší.
Kdyby někdo ta data poskytnul, už by tam byla. Neptej se co může udělat OSM pro tebe, ptej se co můžeš udělat ty pro OSM :-)
A kordisu se někdo zeptal?
Já nepotřebuju cpát do OSM data co tam nejsou, já potřebu z OSM data abych moh psát aplikace co chci, žejo…