Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Webové prohlížeče Opera a Mozilla Firefox postihla v posledních dnech společná chyba - útočník si mohl zajistit upload souboru z disku, pokud znal jeho jméno. Vývojář Opery si nyní postěžoval na to, jak Mozilla s problémem zacházela. Před zveřejněním prý neposkytla Opeře dostatek času na opravu chyby. Zdrojem zprávy je The Register.
Tiskni
Sdílej:
Je to dost klišé a asi je zbytečné to zmiňovat, ale kdyby byla Opera free software, mohla by mít chybu opravenou stejně rychle jako Mozilla.hm, takovémuto tvrzení se ovšem neříká klišé nýbrž pitomost ... je to zhruba na úrovni tvrzení, že kdybych byl trošku méně líný, také bych mohl mít přezdívku Mr. Spaceman a sponzorovat vlastní distribuci ... ano, hypoteticky je možná spousta věcí a není možné dokázat, že ne, nicméně stavět takovouto příčinnost je od tebe pěkně sprostý - kdybys napsal "měla by", musel bys to být schopen dokázat, ale když napíšeš "mohla by", nelze formálně tvému výroku nic vytknout, zatímco nepozornému čtenáři podprahově podsouváš zkreslený pohled na realitu
Kdybych měl před každou větu psát "podle mého názoru...", tak bych se z toho zbláznil. Předpokládám, že to "podle mého názoru..." tam lidi dokážou vidět implicitně.to máš sice pravdu, že obvykle není nutné zdůrazňovat, že jde o osobní názor, ovšem formulace "Je to dost klišé a asi je zbytečné to zmiňovat ..." IMO navozuje dojem, že má jít o úplnou samozřejmost, obecně nezpochybnitelnou pravdu, když je zbytečné o tom mluvit ...
Myslím, že když je program free software, tak je větší pravděpodobnost, že se bezpečnostní chyba v něm najde, než když není.hm, to je ovšem úplně jiné tvrzení než "... ale kdyby byla Opera free software, mohla by mít chybu opravenou stejně rychle jako Mozilla." - najít a opravit chybu jsou zcela rozdílné věci; krom toho sdělení založené na "větší pravděpodobnost" vyznívá úplně jinak, už i bez toho upřesnění "myslím si že ..."
porad na neco stezuje a oni jsou ti chudackove, kterym furt nekdo ublizujePokud narážíš na stížnost na MS u Evr. komise, tak myslím, že je velmi dobře, když má někdo nervy tyhle věci dělat, protože to třeba MS donutí se chovat trochu slušně.
jaky je rozdil mezi integraci exploreru do windows a konqueroru do kde?Rozdíl je jednoduchý - KDE nemá dominantní postavení na trhu a nezneužívá jej. Microsoft potřebuje občas plácnout přes prsty a Evropská komise je jedna z mála organizací (možná dokonce jediná), která má k takovému potrestání moc.
Opravdu se mi nechce tento flame znovu otevírat, ale příklady vámi uváděné jasně ukazují, že nechápete podstatu problému. Tady nejde o to, že je obecně něco integrováno do něčeho, tady jde o porušování antimonopolních zákonů. Jde o to, že MS vy(zne)užívá svého téměř monopolního postavení na trhu OS k získání dominantního postavení na jiném trhu a to je prostě v rozporu s antimonopolními zákony. KDE, MacOS X ani výrobce aut nemůžou být potrestáni za zneužívání dominantního postavení, protože žádní dominatní postavení nemají, takže z logiky věci nemají co zneužít. To, že si vývojáři KDE dají Konqueror do KDE nijak nedeformuje trh s prohlížeči prostě proto, že KDE má tak malý podíl, že jeho monopolní síla je prakticky nulová. Je tedy nelogické napadat sížnost Opery, protože ta je v souladu s antimonopolními zákony EU a troufám si tvrdit, že i většiny zemí světa.
Pokud chcete něco napadnout, tak napadněte smysl antimonopolních zákonů. To je naprosto legitimní názor a jsou lidé, kteři si myslí, že jsou zbytečné a omezují volnou hospodařskou soutěž. Na druhou stranu to, že existují ve všech vyspělých státech včetně těch liberálních jako USA, o něčem svědčí.
Jinak jen taková perlička na závěr: Nebýt aplikace antimonopolního zákonu, tak dnes nemáme Unix v takové podobě, v jaké je, kdo ví, jestli by Linux vůbec existoval
Prohlížeč jako takový uživatelům vnucován není.hm ... takže nám jistě s radostí poradíš, jak se dá IE z Windows odinstalovat, že?
protoze reagujes jen na to, tak ti je to ostatni asi uplne jednojá jsem se ptal na Internet Explorer - přeci nemám žádnou povinnost reagovat na každou blbost, kterou plácneš a nesouvisí s tématem (Internet Explorer opravdu nefunguje jako window manager ...) krom toho argumentace ve stylu, že pustit si na nohu cihlu bolí víc než pustit si na ní kladivo, a tedy pustit si na nohu kladivo vlastně nic není, je dost ubohá i na to, že se zjevně snažíš jen prudit
Máš moc jednobarevné vidění světa, což je na škodu.To by mě zajímalo, jak jsi k tomu na základě této debaty dospěl...
Ostatně, jak bych si ve Windows stáhl např. Firefox, kdybych neměl v systému IE?Máš moc jednobarevné vidění světa, což je na škodu.
ftp ftp.mozilla.org
predstavte si, ze by firem jako opera bylo 50.. to by vazne mela ta neziskovka plytvat casem a informovat vsechny ty firmy?no, a ty si teď představ, že by výrobci software využívali různé organizace zabývající se sledováním chyb, a že by objevitel chyby nemusel dávat vědět separátně 50 firmám, nýbrž dal vědět na centrálu dané organizace, a ta by duď obeslala těch 50 firem nebo by si to ty firmy zjistily z centrály zjistily samy zajímavá představa, že? hm, počkat, ale ono to tak vlastně už dávno funguje ... no tak nic
a navic cekat s opravou u sebe, nez to ty firmy opravi?zcela evidentně zaměňuješ nahlášení chyby, zveřejnění chyby a zveřejnění opravy, a z tohoto omylu pramení asi tak polovina blbostí, co tu meleš z cesty ach jo, proč já zase krmím trola
Proč? Protože Mozille by mělo jít především o uživatele a to všechny. Pokud udělá Opeře takový naschvál, tak tím neohrožuje nikoho jiného než uživatele a nepřímo i své, protože po takovém chování Mozilly bych se vůbec lidem z Opery nedivil, kdyby příště udělali Mozille to samé a v ohrožení by byli její uživatelé.
Vy si představujete vývoj v Opeře tak, že její vývojáři prolézají kód Firefoxu, aby se "inspirovali". Myslím, že to tak nebude... a i kdyby, tak by jim trvalo ještě mraky člověkohodin než by ten kód zoptimalizovali
Vývojáři z Firefoxu zkopírovali z Opery hodně věcí, stejně jako vývojáři Opery z Firefoxu, v tomto si nemusí nic vyčítat a není k tomu potřeba zdrojový kód.