Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Josef Průša představil před rokem na Maker Faire v New Yorku 3D tiskárnu Original Prusa i3 MK3. Letos na stejném místě představil novou open source SLA 3D tiskárnu Original Prusa SL1, která tiskne z tekuté pryskyřice. Stavebnici tiskárny lze předobjednat za 32 990 Kč. Složenou a otestovanou tiskárnu za 39 990 Kč. Předobjednat lze také mycí a vytvrzovací stanicí. Josef Průša představil také vlastní filament s názvem Prusament.
Tiskni
Sdílej:
Má to pořád bowden.Nemá. MMU2 nemá.
IMO to na rozpustné podpěry moc nebude, protože se mi nezdá, že by se při vytažení vlákna ta tryska tak vyčistila, aby při přehození na rozpustné nebyly ještě zbytky nerozpustného.A nestačí ti když to bude "rozumně" čisté? Rozpustí se toho většina a vlákna co tam zbyla odpadnou. Ale jinak tam ukazuje barevný tisk z dost kontrastních barev (bílá, černá, oranžová) a nevypadá to, že by to bylo kontaminované.
Neříkám že low cost tiskárny nejsou super, nemít opravdu levně Průšu Mk2, jdu do Teva, Anet, nebo třeba té Creality a hraju si s upgrady. Ale pokud to někdo nechce vůbec řešit, chce mít dobře dostupný oficiální servis a ty peníze má?Tohle je fakt přesné zhodnocení. Už delší dobu řeším, zda 3D tiskárnu a případně jakou. Koukal jsem na recenze různých čínských tiskáren, hlavně co za různé úpravy jsou potřeba, aby opravdu tiskly dle představ. Hlavní prioritou pro mne je tichý tisk. Creality by mi zcela určitě stačila, ale fakt si s tím nechci hrát. Takže zbývá MK3. Sice dražší, ale věřím, že se mi investice vyplatí a budu si více hrát s tiskem než s tiskárnou samotnou. Další plus je, že Průša dává vše jako opensource (proto tam má všude Original, aby se odlišil od číňanů, kteří dělají vlastní verze jeho tiskáren
Ad patička:
"Samozřejmě na začátku byla obava, protože ta data jsou poměrně citlivá," řekl HN mluvčí Aholdu Mareček. "Tím, že se ale jedná o státní instituci, která má renomé, jsme se poměrně rychle domluvili," doplnil.
To renomé se zakládá spíš na kvalitě státních informačních systémů nebo na poctivosti politiků?
AnyCubic LCD Photon má podobné parametre a stojí menej.Anycubic Photon je výborná věc a v poměru cena/výkon/kvalita moc nemá konkurenci. Jenže má hodně problémů, ne úplně odladěné konstrukční řešení a problém je samozřejmě i v podpoře a servisu. Photon je poměrně poruchový, a i když většina dílů se dá koupit/vyměnit, znamená to problémy, nárůst původní ceny, tiskové prostoje a často nervy, především pokud chcete jen tisknout a nejste odborník na MSLA. Průša SL 1 vypadá výrazně vyspěleji, ať už jde o motorizovaný náklon vaničky pro zmírnění tlaků působících na model při odtržení od FEP folie, hladinový senzor resinu, kuličkový šroub pro zdvih v ose Z, Trinamic drivery, automatická kalibrace a především chlazení maskovacího displeje, které u photonu není dobře vyřešeno (prakticky chybí) a díky němuž by displej u SL 1 měl vydržet mnohem déle, to všechno jsou vychytávky, které ospravedlňují vyšší cenu. A když vezmete v úvahu dostupnost podpory v ČR, jednoznačně je investice do Průša SL1 mnohem rozumnější, i když je ve verzi stavebnice pořád více než 2,5 x dražší než Photon. Obzvláště pro menší firmy, které nedosáhnou na drahé systémy jako Form Labs Form 2, kde základní nákup stroje je jen první z mnoha dalších investic (počínaje nutností neustále obměňovat drahé vaničky přes nehoráznou cenu resinů až po speciální příslušenství a tonery na resin) nebo ještě dražší tiskárny Envisiontec, může být Průša SL1 darem z nebes oproštěným od problémů ne nezajímavého, ale mnohem méně vyspělého a problematického Photonu. Také jsme zvažovali nákup Photonu někdy v příštím roce, ale rozhodně půjdeme do SL1. Jen je škoda, že si nezajistili náskok a nezačali hned s 4K displejem. Tím by se dostali na ještě vyšší rozlišení a zajistili by si náskok před světem, kde se první 4K MSLA tiskárna teprve připravuje do prodeje...
S dostatečným předstihem se dá i vyhádat oprava tisku. Tam asi nemá cenu zabírat si doma místo tiskárnou.Tak na tohle nemám nervy
Velice se mi líbí SolveSpace. Něco malého jsem v něm zkoušel dělat a šlo to. Přišlo mi to trochu nedotažené (nebo to neumím ovládat), ale přijde mi, že tomu chybí jen kousek a bude z toho dokonalý nástroj.
Jinak používám klasiku: OpenSCAD.
Nechystám se na žádnou komplikovanou věc à la WintergatanI docela jednoduchý projekt s pár objekty má klidně 100 operací v historii. Možnost vrátit se zpět na určitý krok v historii návrhu je hodně užitečná, stejně tak přesuny operací na ose historie a přidání operací někde v historii. Občas potřebuješ nějaký testovací výtisk, ještě bez nějakých featur, třeba mírně upravený (malý výřez apod.).
Taky to vypadá, že tam není možnost měnit pořadí jednotlivých kroků, případně vložit nový krok.Hlásím, že možnost přidat nový krok jsem našel, jak změnit pořadí kroků zatím ne a asi tam fakt není.
Co že si to Průša koupil?Píšu o tom priamo v tom odkazovanom článku. ;)