OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zatímco hoří diskuse nad projektem multiplatformního přístupu pro datové schránky, OSS Alliance nabízí k testování OSS spisovou službu včetně komunikace s datovými schránkami. Nutná registrace.
Tiskni
Sdílej:
Spisova sluzba ma vazbu na Delnickou Stranu? Kde jsou dukazy!
Má někdo představu na jeké technologii to je postavené? Na těch jejich stránkách nejsou zrovna moc sdílní.
Podezřelé? Co třeba že se prostě znaží získat relevantní podklady o míře zájmu o tento SW? Třeba protože cucat si důkazy z prstu ve svobodném světě prostě nestačí..Upřímně řečeno, ať si dělají, co chtějí. Jsou-li s výsledkem spokojeni, asi bylo dosaženo cíle. Uživatelé nemusejí být důležití.
A k dementní EUPL licenci – ta má na rozdíl od GPL a podobných licencí v celé EU, českých luhů a hájů nevyjímaje, garantovanou autoritu před zákonem. ... Je úúúplně dementní, že?Ano, je úplně dementní. Proč? Například protože ukládá zvláštní požadavky (např. rozhodné právo), ale současně umožňuje přelicencování na licence, které takové požadavky nemají. A žádnou garantovanou autoritu nemá - z pohledu autorského práva je to licence jako každá jiná.
Je primárně určena pro projekty státních organizací EU, aby se zodpovědní lidé nemuseli OSS vývoje bát a svým (mnohdy neopodstatnělým) strachem rozvoji OSS ve státní správě nebránili.Chápal bych, že ji bude používat Evropská komise a případně některé další orgány EU pro svá vlastní díla. Ne pro kvalitu licence, ale proto, že byla k těmto účelům vytvořena. Ale její použití nezávislou organizací mi přijde nesmyslné.
Dobrý den,
v současné době stále probíhá testování (viz poslední aktualitka na webu oss.cz), jakmile budou k dispozici finální verze, budou volně k dispozici, včetně zdrojového kódu. Registrace slouží pouze k tomu, abychom měli přehled o tom, kdo spisovou službu používá a mohli tak tímto směrem ubírat vývoj. Na registraci nevidím nic špatného...zda bude i u finální verze ještě nevíme, zatím se nám ale jen a jen osvědčila.
Ohledně licence EUPL tu už odpovídající reakci máte.
Filip Molčan, OSS Alliance
Na registraci nevidím nic špatného...zda bude i u finální verze ještě nevíme, zatím se nám ale jen a jen osvědčila.No, pokud to uživatelům vyhovuje... Já osobně mám krajní nedůvěru k tomu, když po mně někdo chce povinnou registraci pro získání svobodného softwaru.
Registrace – krom toho, že chceme získat „oficiálnější“ data, tento projekt je obklopen (dá-li se to tak říci) prostředím s požadavky na kontrolu. Shodneme-li se na tom, že určitá míra kontroly je prospěšná, je jen třeba ohlídat, aby nepřesáhla rozumnou mez, pak jsem momentálně přesvědčen, že registrace nijak tuto rozumnou míru kontroly, resp. pravidla svobodného/open-source softwaru neporušuje. Ale třeba se mýlím.
EUPL vs. GPL – nesouhlas alespoň části vývojářské komunity s EUPL jsem předpokládal. Stejně tak předpokládám nesouhlas veřejné správy s GPL. Takže se jednalo o jakési strategické rozhodnutí. Snad jsem ovlivněn tím, že jsem spíše na straně veřejné správy, ale zkrátka mi přišlo vhodnější dát možnost české veřejné správě uplatňovat licenci např. v českém jazyce. Na druhou stranu, i dát/ponechat vývojářům možnost zvolit si/používat oblíbenější licence s tímto softwarem. Utěšuji se tím, že moje důvody pro toto rozhodnutí nebyli ani nijak rozdílné oproti důvodům známým z některých open-source projektů v Evropě, kde je zapojená veřejná správa nebo se na ni zaměřují. Ale třeba se mýlím.
Moje rozhodnutí/přesvědčení se nezakládá na nějakých intenzivních a hlubokých analýzách, popř. výzkumech mínění - proto říkám na rovinu, že všechnu moudrost jsem nesnědl, takže další argumenty jsou vítány.
Také se dá říci, že nemám v současnosti dostatečnou kapacitu, abych byl schopen využít, ovlivnit nebo nastavit současné podmínky tak, aby se dalo rovnou skočit doprostřed (hlubin) vod svobodného/open-soruce softwaru. Proto registrace a EUPL. Přesto se domnívám, že v té vodě jsme, nestojíme na břehu (mimo pravidla). To, zda někdy postrčíme naší kocábku více doprostřed, záleží na mě, na lidech, kteří jsou momentálně s tímto projektem spjatí přímo, ale také (bohužel i bohudík, záleží to na úhlu pohledu) nejen na nás...
Josef Hruška
Registrace – krom toho, že chceme získat „oficiálnější“ data, tento projekt je obklopen (dá-li se to tak říci) prostředím s požadavky na kontrolu. Shodneme-li se na tom, že určitá míra kontroly je prospěšná, je jen třeba ohlídat, aby nepřesáhla rozumnou mez, pak jsem momentálně přesvědčen, že registrace nijak tuto rozumnou míru kontroly, resp. pravidla svobodného/open-source softwaru neporušuje. Ale třeba se mýlím.Problém je, že je tato registrace navíc zkombinována s velmi malým množstvím informací, které jsou o projektu k dispozici. Ale jak říkám - když to někomu vyhovuje, proč ne. Mně osobně se však takový přístup nelíbí.
EUPL vs. GPL – nesouhlas alespoň části vývojářské komunity s EUPL jsem předpokládal. Stejně tak předpokládám nesouhlas veřejné správy s GPL.Nepatřím k lidem, kteří by z principu odmítali určité licence. Naopak, vždy jsem se stavěl proti tomu, považovat nějakou licenci (např. GPL) za jedinou "svatou". EUPL však považuji za paskvil, který má jedinou "výhodu", a to podporu orgánů EU. Hlavní výhradu proti ní jsem již uvedl. Můj názor je ten, že celkový postup zvolený OSS Alliance jde proti principům svobodného softwaru. Mnozí tvůrci proprietárního SW jsou otevřenější, poskytují více informací, umožňují snadné vyzkoušení produktů, mají veřejná zdokumentovaná rozhraní atd. OSS Alliance se zmiňuje o verzi 2.1, čili asi existují i verze 1.0 a 2.0, možná i nějaké další - ale prakticky nikdo o nich nic neví, informace o nich jsou k dispozici tímto nebo tímto stylem. Jediným pozitivem je aspoň demoverze.
Já bych jen dodal k té registraci (zkoušel jsem to prakticky):
Email obsahuje i nástin budoucího vývoje:
"V současné době se také připravuje další verze aplikace, která bude obsahovat funkci e-podatelny a ke konci roku pak vyjde další verze aplikace, která bude umožňovat již elektronickou evidenci elektronických dokumentů a bude tak vhodná i pro větší města a instituce."
Pozn. v současné době je projek zaměřen skutečně jen na velmi malé subjekty; úřady a firmy, které budou používat více datových schránek zatím ostrouhají - aplikace komunikuje jen s jednou DS, tak doufám , že na konci roku se změní i tohle
Prezentace projektu na veřejnosti je nulová. Samotný popis projektu na jejich Webu taky nic moc (tady bych doporučil alespoň vytáhnout dokumentaci z Mantisu na veřejné místo a registraci zvládnout tak, aby zájemce obdržel info v řádu minut a ne dnů a pro zajištění vzevrubného přehledu o zájemcích upustit od obecného účtu do mantisu; no a samozřejmě o tom dát vědět prostřednictvím zpravodajských webů - pokud tedy mají zájem aby aplikaci někdo používal :).