Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Do diskusního listu věnovanému vývoji nástroje Nmap byl koncem srpna zaslán email informující o příručce k Nmapu vydané časopisem Hakin9, dostupné ale jenom registrovaným a platícím čtenářům. Gordon "Fyodor" Lyon, autor Nmapu, narazil na příručku o měsíc později. Do diskusního listu poslal svou "recenzi". Autor nebo autoři si z Hakin9 vystřelili. První verze příručky byla pravděpodobně vygenerována některým z generátorů vědeckých článků (SCIgen). Příručku před vydáním nemohl nikdo rozumný číst. Už jenom název první kapitoly "Nmap: The Internet Considered Harmful - DARPA Inference Cheking Kludge Scanning" je podezřelý. Navíc se v textu "DARPA Inference Cheking Kludge Scanning" zkrátí na DICKS a zkratka se několikrát použije (to enable the DICKS plugin, DICKS will trigger a remote pool overflow, let’s see how DICKS operates against a live target). Fyodor zveřejnil první kapitolu příručky na stránkách Nmapu. Prý se souhlasem Hakin9. Hakin9 ale žádá její odstranění.
Tiskni
Sdílej:
Doporučuji taky odkazovaný blog post o nekončícím spamu na související téma. Pokud jsem měl před mnoha lety k tomuto časopisu úctu, tak dnes bych se ho styděl nechat na záchodě namísto toaletního papíru.
Fyodor zveřejnil první kapitolu příručky na stránkách Nmapu. Prý se souhlasem Hakin9. Hakin9 ale žádá její odstranění.Příručku k jeho programu (a ještě, podle všeho, zmršenou)? Zajímavé....
Mimochodem, tady je oficiální vyjádření Hakin9.