Brian Exelbierd, zástupce Red Hatu v představenstvu distribuce CentOS, poskytl rozhovor webu The Register. Ukončení vydávání CentOS jako sestavení RHEL vysvětluje tak, že Red Hat ho odmítl nadále sponzorovat. Dále hovoří o roli a omezeních nového bezplatného vydání RHEL.
Balíček s utilitou sudo byl vydán ve verzi 1.9.5p2. Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2021-3156. Lokální uživatel může získat práva roota i když není uveden v souboru sudoers. Podrobnosti i s videoukázkou v příspěvku na blogu společnosti Qualys. Chyba byla do kódu sudo zanesena na konci července 2011 (commit 8255ed69). Týká se tedy verzí 1.8.2 až 1.8.31p2 a 1.9.0 až 1.9.5p1.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.
Dle plánu byl vydán Mozilla Firefox 85.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Přibyla ochrana před supercookies. Odstraněna byla podpora Flashe. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.15 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.9. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.6.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.9.15.
Projekt Mozilly MDN Web Docs dokumentující webové standardy včetně jejich podpory v jednotlivých prohlížečích byl loňským propouštěním citelně zasažen. Poté, co se obsah MDN přesunul na GitHub, čímž se z určitého pohledu více otevřel pro přispívání z řad webových vývojářů, vznikla nová organizace Open Web Docs. Na Open Collective už má přes 60 finančních přispěvatelů a největší mezi nimi jsou Google, Microsoft a Coil. Dále se do projektu zapojuje samozřejmě Mozilla, Samsung a W3C [Mozilla.cz].
Od verze 7.1 (vyjde na začátku února) bude mít LibreOffice přívlastek Community - přesný název tedy bude LibreOffice Community 7.1. Kromě názvu se nic nemění, nedochází k omezování funkcí apod. Přejmenování je výsledek dlouhých diskuzí nad novým marketingovým plánem a snahou odlišit komunitní a firemní verze LibreOffice. Vznikají také další nové pojmy: LibreOffice Technology - brand pro veškerý software založený na LibreOffice a LibreOffice Enterprise - pro partnery ekosystému a jejich enterprise verze LibreOffice.
Umělec a designer Rocky Bergen má na svých stránkách volně ke stažení papírové modely počítačů Amiga 500, Amstrad CPC 464, Apple II a dalších. Čtenáři AbcLinuxu na ně jistě dokážou dostat i Linux. :-)
OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla ukončuje program ověřených doplňků. Na server s doplňky addons.mozilla.org může svůj doplněk pro Firefox nahrát jakýkoliv vývojář, stačí k tomu účet Firefoxu. Po automatické kontrole (a případně na jejím základě následující ruční kontrole) je doplněk zveřejněn uživatelům. Nejpoužívanější doplňky, které splňují určité standardy, Mozilla na serveru označuje jako doporučené, a na to chtěla navázat
… více »Byla vydána nová verze 28.16.0 webového prohlížeče Pale Moon (Wikipedie) vycházejícího z Firefoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešeno je také několik bezpečnostních chyb.
Tiskni
Sdílej:
Díky za skvělou práci, je to potřeba.
Naopak Mozilla Firefox je s každou další verzí snad akorát horší. Např. v 83: dřív stačilo do adresního řádku vložit text a kliknout na ikonu vyhledávače (nebo na ni dojet šipkami a stisknout Enter) a už se vyhledávalo. Teď se po kliknutí na ikonu vyhledávače jen zobrazí jakýsi modrý obdélník v adresním řádku a potom je potřeba kliknout na ikonu šipky na druhé straně obrazovky (v případě ovládání klávesnicí pak dvakrát zmáčknout Enter).
Je to taková drobnost, ale proč? Proč tam musí někdo takhle pořád škodit a ten kdysi dobrý software prznit? A když tam jsou už na první pohled vidět takovéto chyby, co se asi skrývá uvnitř v těch víc než 22 milionech řádků kódu…
A když tam jsou už na první pohled vidět takovéto chyby, co se asi skrývá uvnitř v těch víc než 22 milionech řádků kódu…Ja se spis bojim jake chyby se schovavaji v tom PaleMoonu - tak velky codebase maintainovany (prakticky) jednim clovekem bez poradneho testovani. Jeho jedina prednost je, ze je to tak minoritni prohlizec, ze to nikdo neresi. Na druhou stranu, pokud by chtel nekdo cilene napadnou konkretniho uzivatele (o nemz vi, ze pouziva palemoon), tak by to asi nebylo moc obtizne.
Plug-in nebo add-on? V případě plug-inů se situace obrací a tyhle prohlížeče jsou/budou jediná možnost, jak třeba javovské applety nebo Flash provozovat.