Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 11:37
Nedávno pan Ballmer vyhrožoval linuxovým firmám patentovými soudními spory. Zmínil se o tom, že i další firmy budou takto postupovat. Nyní se jeho slova začínají naplňovat - je tu historicky první patentový soudní spor týkající se Linuxu - firma IP Innovation zažalovala Novell a Red Hat za porušení patentu na GUI s vícero plochami. Více na Groklaw.
Tiskni
Sdílej:
Jenze je mozna nacase si priznat, ze tyto zakony se zmenit nepodariUž několikrát jsem slyšel o návrzích patentové reformy, takže to asi pravda nebude.
což začíná MS ztrácet docela rychleTo je pro mě novinka. Nemám sebemenší pocit, že by MS nějak ztrácel technologický náskok před konkurencí
Krome toho - kazda velka distribuce Linuxu je tak obrovsky balik programu, ze je proste temer nemozne, aby nejake patenty neporusovaly. Ano, ja vim, jsou tomu na vine stupidni patentove zakony. Jenze je mozna nacase si priznat, ze tyto zakony se zmenit nepodari, takze bude lepsi se v jejich prostredi naucit zit.
A proč bychom se měli učit žít se zákony, které platí pouze na území USA? Tak holt budou osekané distribuce pro USA a kompletní pro zbytek světa - dokud jim nedojde, že tento zákon ja kravina a že je brzdí.
Tak holt budou osekané distribuce pro USA a kompletní pro zbytek světa - dokud jim nedojde, že tento zákon ja kravina a že je brzdí.Osekané distribuce máme už dlouho. Pročpak nelze například ve Fedoře přehrávat MP3 ani DVD (MPEG2)? Protože jde o patentované technologie a kvůli platnosti patentů v USA se dělá distribuce bez nich. Žádné rozlišení na různé verze distribuce - prostě je jedna osekaná a člověk si tam musí potřebné věci sám přidat.
A proč nezažaluje i Microsoft (vydal nějakou utilitu pro vícero ploch na windows) nebo Apple?
Proč je žalován Red Hat a Novell, když pravděpodobně do KDE nebo GNOME (či kamkoliv jinam) onu věc neimplementovali?
Na druhou stranu více ploch nevyužívám, klidně by to mohlo být předmětem odstranění a nevadilo by mě to.
Ještě že v EU ty patenty neplatí.
Patenty jsou od toho, aby ochránily výzkum, tedy aby firma, která něco vyzkoumá, mohla to něco prodávat bez konkurence a tak se jí vrátily peníze, které se při zkoumání utratily.
Tak to bylo původně zamýšleno. Ale pak se to - stejně jako řada jiných věcí - poněkud zvrhlo.
Pokud vim, tak vyvoj noveho leku vyjde cca 1 mld UDS.hm, a to je jako průměr přes všechny nové léky, nebo jenom přes všechny nové účinné látky, nebo průměr přes všechny "úplně nové" (nevzniklé modifikací známých) účinné látky nebo číslo, které si nějaký publicista vycucal z prstu?
Ono totiz jen do zaverecnych fazi testu projde priblizne 1 promile zkousenych latek.jako výše ... toto číslo se vzalo kde? - svého času, nevím, jestli to ještě běží, fungoval distribuovaný projekt hledající jakýsi virový inhibitor či kterýho čerta formou bruteforce generování všech možných molekul a testování, zda se (teoreticky) mohou navázat, aby se vyselektovalo, kterými má smysl se zabývat a případně pokoušet se je syntetizovat ... počty variant byly tuším někde v řádu 10^15, takže "1 promile zkoušených látek" by v tomto případě bylo číslo značně přehnané; naopak dovedu si představit oblasti, kde se "jde najisto" (např. různé preventivní vakcíny)
Takze je snad logicke, ze penize vlozene do vyzkumu a vyvoje by se mely vratit. Nebo snad s tim nesouhlasite?obávám se, že toto není nijak ve sporu ani s jedním stanoviskem kritizujícím farmaceutický průmysl ...
Patentove pravo je priserna vec, ma sve klady (jinak bychom tezko meli treba tak kvalitni leciva jaka mame)...s tymi liecivami to nie je pravda; ten mytus o tom, ze patentove pravo pomaha inovacii je nezmysel; viacero studii sa tomu venovalo a NIKTO to nedokazal potvrdit; teoria znie pekne, ale realita je uplne ina.
Hmmm, napadlo nekoho z vas, kolik stalo Xerox mit PARC, vydrzovat vsechny ty mozky tam po desetileti?Mozky určitě desetiletí nevymýšlely virtuální plochy. To napadlo v jednu chvíli jeden mozek a ten ze současného patentu s největší pravděpodobností vůbec nic nemá. A to nemluvíme o tom, že není vůbec jisté, že plochy v X někdo nevymyslel sám od sebe paralelně.
Preneste se o 20 let zpet, podivejte se na tehdejsi GUI (ktere take vzeslo z PARCu) a zamyslete se, kolik do vyzkumu, jak vylepsit tehdejsi GUI, Xerox nalil penez.Pokud nebyl schopen vystavět na tom konkrétní produkt, který by mu vývoj bohatě zaplatil, tak to prostě byla špatná investice a ohánět se po dvaceti letech patentem na věc, která napadne každého, je nesmysl.
Mozky určitě desetiletí nevymýšlely virtuální plochy. To napadlo v jednu chvíli jeden mozek a ten ze současného patentu s největší pravděpodobností vůbec nic nemá. A to nemluvíme o tom, že není vůbec jisté, že plochy v X někdo nevymyslel sám od sebe paralelně.Tech lidi podepsanych pod prvnim papirem bylo vice nez jeden. Ten vyzkum zjevne zahrnoval i overeni, testovani, navrhy prototypu, zahozeni mnoha myslenek a praci apod. A to, ze vetsina vyzkumu je dilem okamziteho napadu, neznamena, ze nad tim mesice nesedeli. Ti lide, co to vymysleli, nejspise dostavali od Xeroxu plat a asi navic i odmenu za patent. A Xerox pak nejak (je to nekde popsane, ale nemam chut po jetlagu to studovat) predal ten patent dal.
Obhajuju nekde, ze by patent mel platit pro vsechny casy? Ano, delka platnosti patentu je treba v tomto pripade velmi velmi dlouha. Ale hlasky, ze je to trivialita, jsou jen vysledkem nedomyslenosti situace.Preneste se o 20 let zpet, podivejte se na tehdejsi GUI (ktere take vzeslo z PARCu) a zamyslete se, kolik do vyzkumu, jak vylepsit tehdejsi GUI, Xerox nalil penez.Pokud nebyl schopen vystavět na tom konkrétní produkt, který by mu vývoj bohatě zaplatil, tak to prostě byla špatná investice a ohánět se po dvaceti letech patentem na věc, která napadne každého, je nesmysl.
Ale hlasky, ze je to trivialita, jsou jen vysledkem nedomyslenosti situace.
Faktem ale je, že současná podoba patentového práva diskriminuje ty, kteří mají tu smůlu, že prostě jen přišli později ("Teď tu byl!"). Patentují se nejen konstrukce a postupy, které by jen těžko někdo vymyslel stejně, ale bohužel i celkem elementární myšlenky, které naprosto přirozeně napadnou spousty jiných. Ale všichni ti, které to napadlo později (a nebo klidně i dříve, jen nepřišli včas na úřad nebo jim to nepřipadalo hodné patentu) mají v současném pojetí smůlu a musejí solit (nebo nepoužívat). V mnoha případech navíc nesolí ani tomu, kdo to vymyslel (nebo kdo ho platil), ale nějakému vyžírkovi, jako je ta právnická firma, která sama jakživ nic nevymyslela.
Proto tvrdím, že současné pojetí patentového práva (zejména v podobě existující v USA) je od základu shnilé a nemá-li být katastrofální brzdou vývoje (kterou se velmi rychle stává), musí být nahrazeno úplně novou (a podstatně volnější) koncepcí. Současná koncepce nepomáhá vývoji a výzkumu, ale především těm právnickým vyžírkům (a vyžírkám, abych nebyl obviněn ze sexuální diskriminace).
Jak to, ze naprosta vetsina vyvoje i v dnesni dobe probiha v USA? Evropa se snazi situaci marne dohanet, Rusko, Cina, Indie, ti investuji v dnesni dobe miliardy bez velkych efektu...jasně, například v takových telekomunikacích, na špičce je typická americká dvojka Nokia-Siemens a další čistě americká dvojička Lucent-Alcatel, spolu s americkým Ericssonem ...
Nokia, Siemens, Alcatel, Ericsson nemaji nicnějak z toho výčtu, kdo "nemá nic", vypadl Lucent - jediné americké jméno ... ona je ta americká krabička sirek lepší, že? diskuse na této úrovni nemá smysl; vyjmenoval jsem tři největší hráče na trhu, aktivní účastníky 3GPP, ale technologie prý vznikají jinde, nemají žádné R&D, a drží je jedině evropský trh (hm, třeba takový Alcatel-Lucent má ovšem zhruba stejný odbyt v evropě jako v severní americe) - to je amerikanofilie nejtěžšího kalibru, proč se do té své země zaslíbené neodstěhujete, když je Evropa tak ubohá?
Co je v 3G tak uzasne prevratneho z hlediska vyzkumu?no, pro někoho asi nic ... asi si myslí, že když si hraje s mobilem, tak to pak komunikuje tak, jak si to nechal patentovat pan Bell ...
Ten Lucent jsem vynechal prave proto, ze jste tady drzkoval, kolik toho dela Evropa a pak jste tam rekl Lucent.jenže já jsem neřekl "Lucent", ale "Lucent-Alcatel" - jo, zblbnul jsem to, nepamatuju si z hlavy, že správný pořadí je "Alcatel-Lucent" ... on je to totiž jeden podnik, kterej má francouzský pány :-p
Jen nejsem zjevne tak zaslepen nenavisti k USA, abych popiral realitu.ano, to je naprosto zjevné, že tím důvodem zaslepeného popírání reality není nenávist k USA nýbrž láska k nim
no, pro někoho asi nic ... asi si myslí, že když si hraje s mobilem, tak to pak komunikuje tak, jak si to nechal patentovat pan Bell ...Smarja, co za zasadni technologicke zmeny prinesla 3G (a zkuste to srovnat treba s vyvojem v oblasti farmacie, kde aspon evropske firmy drzi krok).
A? Ja jen rikam, ze mobilni spolecnosti nejsou zrovna ukazkou rozvoje technologii, takze je uplne fuk, ze v nich prevazuji evropske firmy. Proste vami uzity priklad byl zcela nepouzitelny. I kdyz si se svym mobilem muzete videotelefonovat.Ten Lucent jsem vynechal prave proto, ze jste tady drzkoval, kolik toho dela Evropa a pak jste tam rekl Lucent.jenže já jsem neřekl "Lucent", ale "Lucent-Alcatel" - jo, zblbnul jsem to, nepamatuju si z hlavy, že správný pořadí je "Alcatel-Lucent" ... on je to totiž jeden podnik, kterej má francouzský pány :-p
Ano, nepochybne kazde rano trikrat prastim hlavou o zem smerem k druhe strane Atlantiku. Ach jo.Jen nejsem zjevne tak zaslepen nenavisti k USA, abych popiral realitu.ano, to je naprosto zjevné, že tím důvodem zaslepeného popírání reality není nenávist k USA nýbrž láska k nim
Smarja, co za zasadni technologicke zmeny prinesla 3G ... Ja jen rikam, ze mobilni spolecnosti nejsou zrovna ukazkou rozvoje technologii ... I kdyz si se svym mobilem muzete videotelefonovat.no vždyť to říkám, videotelefonii, všechny standardy okolo, kodeky, hw implementace, prostě všechno, vymyslel pan Bell, k žádnému rozvoji technologií (natož zásadním změnám) nedošlo, nevznikly kvůli tomu nové generace sítí, vše je stále kompatibilní s klasickou ústřednou, kde operátorka přepojuje dráty, nic nového, tudíž Evropa si nemohla ani škrtnout
Minimalne to stalo plat onoho vyzkumnika. Navic v roce podani patentu tohle opravdu byla neznama vec, protoze graficky desktop mel veru malokdo.Grafický desktop měli v roce 87 snad všichni kromě MS
mike@lion:/dev> ls -l ?ull crw--w--w- 1 root root 1, 7 2007-10-10 22:39 full crw-rw-rw- 1 root root 1, 3 2007-09-21 21:12 null
Ten patent by šlo obejít jednoduše tak, že se udělá virtuální plocha třeba se 4x větší šířkou než fyzická a bude se posouvat sem a tam.Tím myslíš viewport?
autor není ekonomem, ani expertem na asijské trhy, nemá rád USA, je lehce podnapilý a nenese žádnou odpovědnost za stráty z vašich případných finančních investic
Autor také neumí česky. A to, že je podnapilý jej neomlouvá.
ztráta ~ ztrát ~ ztrátách ~ ztrátám ~ ztrátami ~ ztráto ~ ztrátou ~ ztrátu ~ ztráty
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.