OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
People Behind KDE přináší rozhovor s Lubošem Luňákem, českým vývojářem KDE, který se mimo jiné podílí na vývoji KWinu. Rozsáhlý rozhovor pokrývá jak pracovní, tak soukromé aktivity. Vizte také rozhovory na AbcLinuxu.cz: Luboš Luňák o KDE a Luboš Luňák odpovídá (na dotazy čtenářů).
Tiskni
Sdílej:
Which text editor do you use? mcedit - The internal editor from Midnight Commander, with a few personal patches (and those are the reason i'm stuck at version 4.1.36, that should teach me for not pushing them upstream). I guess starting in Borland's DOS IDE is guilty there. :)To je poprvé, co slyším, že mcedit někdo používá na vážné programování
Nechápu lidi, kteří jezdí na mamutovi, když někde na ulici stojí Porche. Ale když jim to vyhovuje ...
Ja mat moznost jazdit na mamutovi, tak na porsche ani nepozriem
sám používám vim, ale kamarád zásadně upravený mcedit, takže tak ojedinělé to nebude
kde je zprava o tom, kolik lidi ze SUSE-cz novell hodla vyhodit. U opensuse to bude 20% - je pani Bernathova jeste na lodi?