Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Po roce od vydání verze 5.20 (zprávička) vyšla verze 5.22 programovacího jazyka Perl. Do vývoje se zapojilo 94 vývojářů. Změněno bylo přibližně 590 tisíc řádků v 2400 souborech. Novinky a změny v podrobném seznamu.
Tiskni
Sdílej:
time perl6 anagrams.p6 real 0m37.539s user 0m37.193s sys 0m0.143s
time perl anagrams.pl real 0m0.149s user 0m0.123s sys 0m0.017s
Jazyk je to dobry,Souhlasim ze nektere veci jsou tam dobre - treba ty zminovane gramatiky. Ale je tam hodne videt "second system syndrome" a navic co jsem to naposled zkoumal tak jsem mel pocit ze pri navrhu se nebral v potaz vykon a kvuli nekterym vecem to bude velky problem optimalizovat. Treba me to autori prekladace vyvrati a za par let se jim to podari. A treba taky ne a ne proto ze jsou neschopni...
Přesto mi Perl přijde solidně nečitelný.Příklad? Rád bych provedl kalibraci.
Jinak je ale například použití "." pro spojování řetězců geniální.Proč je to geniální?
Jinak je ale například použití "." pro spojování řetězců geniální.Proboha, co je na tom genialniho? V cem je to lepsi nez intuitivni '+' v Pythonu/Ruby, ktere konzistentne funguje treba i na listy/pole?
$val1="123"; $val2="321"; $result1=$v1.$v2; $result2=$v1+$v2;Samozřejmě, zabugovaný modul je chyba.
ještě pro vyznavače tabulek a speed testůTohle ale neni implementace Perl6, ktery je stale mnohem pomalejsi nez Perl - a ten se v prispevcich nahore neresil.
Totálne offtopic, medzi testmi tam vidím Ruby / JRUby. Prečo tu nie je viacej implementácií pythonu (napr PyPy)?
cca 15 letum vyvoje. ... alespon do 2011, kdy jsem to prestal sledovat.Tomu říkám výdrž!
Výhodu to má tu, že v tom nedělá hned tak nějakej šmudla.Perl podobně jako třeba PHP tenhle typ lidí přímo přitahuje. Navalí ho na sebe, popíší se dvacíti způsoby, slepí s ním pět na platformě závislých shell programů, navrch nastříkají bukkake polevu z regexpů a pak na ostatní laškovně pomrkávají. Tohle je jazyk, kde když někdo vytvoří neudržovatelnou neotestovanou a nezdokumentovanou špagetovou sračku, tak ho za to ostatní poplácají po ramenou, jakej je borec, že zvládá perl, místo aby dostal pěstí za utrpení budoucích generací.
To jenom Java si vytkla za cil, ze nedovoli lidem "prasit".Hmm, tak to se teda podařilo
Změněno bylo přibližně 590 tisíc řádků v 2400 souborech.Pokud se nejedne o nejake automaticke reformatovani, jedna se o dosti impresivni cisla na 94 developeru a stabilni radu.
"Yes, sometimes Perl looks like line noise to the uninitiated, but to the seasoned Perl programmer, it looks like checksummed line noise with a mission in life."
Jazyk je v tom nevinne.Tak to rozhodne ne, perl5 je velmi nekonzistentni jazyk a je to jeden z duvodu, proc se zacal perl6 na zelene louce.
svých skriptech použil vždycky globální proměnnéChcijete si do bot, par hintu zde. Na perl5 je krasne, ze snad neexistuje oblast, kde by nebyl z nejakeho smeru rozjebany.
Hmm, 13 let staré.V perl5 se delaji jen kosmeticke zmeny, radikalnejsi zmeny, ale i opravy, by rozbily kompatibilitu se starsim kodem, coz je paradoxne jeho vyhoda.
Nechcete si raději přečíst seriál od pana Václavíka; stačí prvních 30 dílů,Nechci. Perl5 jsem se naucil v 1996 a pak ho skoro deset let pouzival na urovni, kdy jsem se s podobnymi vecmi potykal. Chybou bylo, ze jsem ho pouzival tak dlouho.
Zatím jsem z Perlu jen nadšenej.Pokud se ho ucite jako prvni skriptovaci jazyk, je to hloupa volba.
Ale na takové to domácí prasení, například na nějakého jednoduchého pavouka, webový formulář, úpravy textu a pod. mi pořád přijde perl jako vhodnější nástroj.To jsou zrovna věci, ke kterým běžně používám python. Přijde mi, že většina perlistů zaspala někde v roce 2000, kdy python byl ještě v relativně dětském stavu a pořád žijí s tím předpokladem.
grep, awk, sed, ...
,
kdy jednorázově je potřeba něco zjistit z textového souboru, popř. z text výstupu nebo ho upravit
věci jako:
sečti čísla v 5 sloupci na řádcích předcházejícím řádku --
perl -aF'\t' -nE '$sum+=$pred if /--/; $pred=$F[4]; END{say $sum}' aaa_hours_May_2014.txtpřeveď hodnoty v souboru z
pt
na px
perl -nE 'say join q{x}, map { int $_ * 1.328 + 0.5 } split q{x}' rozmery.txt > rozmery2.txtvypiš odstavce obsahující
b
cat|perl -n00E 'print if /b/'odstraň důkazy v LaTeX souboru
perl -nE 'print unless /^\\s*\\\begin{proof}/ ... /^\\s*\\\end{proof}/' article.texatd. popř. mnoho dalších 'one-liners' pomocí knihoven, např. Výpis adresáře (název,velikost,poslední změna) do tabulky (CSV)
perl -MText::CSV -E 'BEGIN{our $csv=Text::CSV->new({binary=>1,eol=> "$/"}); };while (glob("*")) { $csv->print(STDOUT, [@{[$_,stat($_)]}[0,8,11]])}'
Raději přitakaj bludům o problému zastavení a neparsovatelnosti od pánaZkuste misto primitivnich utoky ad hominem ukazat, ze nema pravdu.
co si dává fotku na každý svůj dokumentV poslednich The Perl Review se davala fotka autora.
Sám víte, že o tom bylo napsáno už dost.Pokud tvrdite, ze autor siri bludy, ukazte to. Mel jste to i poradit Larry Wall pred lety, kdyz dosel k zaveru ze Perl5 je FUBAR a je nutne zacit na zelene louce, znovu a tentokrat poradne, nebot staticky AST byl jeden z duvodu.
od pána, co si dává fotku na každý svůj dokumentTo je docela hezký zvyk pro nás, co si nepamatujeme jména a obličeje.
A co něco jako microperl pro busybox a jiné podobné?To bude horší. Ne že by nic neexistovalo, ale kvalita je dost pochybná. Kdysi jsem zkoušel rozjet nějakou odlehčenou verzi na routeru a prostě nic moc.
py
používáš běžně? jak dlouho je v použitelném stavu?
vypadá celkem dobře, ale nedaří se mi pomocí něho přepsat ten první příklad:
sečti čísla v 5 sloupci na řádcích předcházejícím řádku --
vypsat 5 sloupec umím, ale nedaří se mi v té "x
části" přičítat do a
py --si '\t' -c 'a=0' -x 'x[4] ' -C 'print(a)'
ten py používáš běžně?Používám ho běžně na onelinery.
jak dlouho je v použitelném stavu?Půl roku, rok? Tak nějak.
vypsat 5 sloupec umím, ale nedaří se mi v té "x části" přičítat do aPopravdě se mi s tím nechce zabývat, kdybych to musel řešit, tak bych na to napsal kludge script na víc řádek.
seq 1 50 | sed 'N;N;N;N;N;s/\n/\t/g;s/$/\n--------/' | awk -v FS='\t' '/---/{getline; sum+=$4} END{print sum}'
Byl bych tedy zvědavej, jak si s tím poradí python?Co já vím, asi úplně stejně? Nebo myslíš, že regulární výrazy fungují v pythonu nějak úplně jinak?
import re,sys; print re.sub(r'//(.*?(?!/\!/))//', r'{\\it \1}', sys.stdin.read())Novy Python 3 regex module od Matthew Barnett je asi nejlepsi regex engine v soucasnych skriptovacich jazycich, kdy kombinuje veci z .NET jako character class operations, infinite lookbehind, fuzzy matching, capture collections, right-to-left matching se subroutines a recursion, takze tady problemy nebudou.
py 're.sub(r"//(.*?(?!/\!/))//", r"{\\it \1}", sys.stdin.read())'
Vždy lepšie než tie netechnické diskuie. Ja som sa aspoň dozvedel, že existuje nuitka.
Fakt uz se proberteJeho Vista? :)