Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Perl 6 Wiki a Perl6 FAQ vám spolu s novou verzí Pugse (6.2.13, r14402) připomenou, že Perl 6 žije a je nutné s ním stále počítat. Pugs shell a provázání dokumentace s části 18 tísíc testů [1], [2] a se stavem implementace [3], [4] jsou nejnovější vychytávky v tomto zajímavém projektu. A kdy bude beta šestky? No přece na vánoce. Všichni okolo to už vědí od července... 2001 :-).
Tiskni
Sdílej:
. a ~ bylo nutne oddelit: my $a = 10.1; $a; # 10.1 my $a = 10.1; ~$a; # "10.1" my $a = 10.1; $a ~= '12'; +$a; # 10.112 . se používá pro volání metod místo ->, což je určitě plus .= operator does inplace modification of the object on the left my $var = Bar.new; # $var se muze zmenit, $var = Cat.new; my Bar $var .= new; # "my Bar $var = $var.new", tj. $var ma typ Bar? a : ma take lepsi vyuziti, takze se nabizi ?? a ::, jenze :: ma lepsi vyuziti
'foo::bar::blahh' 'my ::blubb $x' 'my &foo ::= sub (*@_) { print @_ }; # binding at compile time'), takze zbylo ?? a !!
Ja se desim toho, ze ostatni dynamicke jazyky zaniknouAno, možná všechny pokosí záchvat smíchu, až uvidí novou syntaxi Perlu.
Ja se desim toho, ze ostatni dynamicke jazyky zaniknouTak ten byl dobrej.
Jeho averzia očividne pramení z neznalosti. Ale keď ho tak baví diskutovať o niečom, čomu vôbec nerozumie…Aaa, pán je génius který zcela jistě umí číst myšlenky :-P S Perlem sem si nějaký ten čas hrál a viděl sem hodně Perlových zdrojáků. A jeho syntaxe (a filosofie "mnoha způsobů jak udělat jednu věc") se mi prostě a jednoduše hnusí. Python nebo Ruby se mi líbí nesrovnatelně více (i když v Ruby bohužel pár perlismů také přebývá). Je to zkrátka můj názor a pohled na věc...
Da se pomoci ni jednoduse napsat mnoho veci a celkem dobre se to cte.Ano, pokud děláš 5 let v Perlu a znáš všechny jeho vychytávky. Pokud ne, nemáš šanci zjistit, co ten smajlík, který před sebou vidíš, dělá co. Osobně tíhnu k jazykům s minimalistickou syntaxí, takže Perl (jako jeden ze syntakticky nejsložitějších jazyků na světě) mě příliš neimponuje. Navíc si ta šílená barokní syntaxe vybírá daň v podobě složitého a pomalého (jde to ruku v ruce) parseru. Což se koneckonců projevuje i tak, že vývoj trvá 5 let.
Rozdily jsou opravdu velke a sestka (az bude implementovana pod Parrotem) bude mit navrch oproti Pythonu a Ruby.Mohl bys napsat více? Čistě příklady toho, co umí (by měl umět) Perl6 a Ruby/Python ne?
if 1 < $min <= $max < 100 { say "ok"; }popr tá (až) alchýmia s pozičnými a pomenovanými parametrami sa môže ukázať v dobrom svetle. Niektoré nové veci som však nepochopil, napr. dôvod zmeny operátora ?: popr. zavedenie operátora //.
priznám sa, perl6 poznám zatiaľ len z dokumentácií
$msg // say 'undefined value'; # nebo err misto // # pres google code search jsem nasel jeste tohle: return $message.:msg_key ~ ': ' ~ $message.:msg_vars.pairs.sort.map:{ .key~'='~(.value // '') }.join( ', ' );
if 1 < min <= max < 100: print "ok"zase tak moc jiné není
print "Hello world"
tolik neotestuje