Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Organizace OpenForum Europe spolu s The European Software Market Association a Free Software Foundation Europe spustily petici žádající Evropský parlament o používání otevřených standardů. První jmenovaná organizace upozorňuje, že současného stavu prospěšnosti Internetu bylo dosaženo právě díky takovým standardům. Samotnou petici naleznete na OpenParliament.eu.
Tiskni
Sdílej:
ale i levnější.Dokaž to.
Ostatně státní správu si platíme my sami z našich daní a otevřený software je nejen transparentnější, ale i levnější.Proc mas pocit, ze levnejsi = lepsi (krom toho, ze vubec neni univerzalnim pravidlem, ze F/OSS ma vzdy nizsi TCO)? Dulezita je produktivita prace. Kdyz bude SW stat 0,- a prace s nim bude peklo, milerad dopreju statni sprave ze svych dani placeny SW, se kterym budou jeji pracovnici schopni dosahnout rozumnych vysledku v rozumnem case -- ten totiz taky obcas neco stoji...
Dle mého názoru je svobodný software vždy lepší než proprietární software už z důvodu jeho transparentnosti (což zrovna u státní správy by mělo mít velký význam) a inhernetní otevřenosti. A pak také ze spousty dalších důvodů jako je nezávislost na výrobci, bezpečnost (ta vyplývá z oné transparentnosti a vývojového modelu F/OSS softwaru), principy na kterých svobodný software stojí...Jasny, takze kdyz bude open source software XYZ sebevic stupidni a totalne nepouzitelny (a nechci slyset, ze takove neexistuji), tak ho budem statni spravu nutit pouzivat misto proprietarniho ABC, se kterym lze rozumne dosahnout pozadovaneho vysledku? Ja vim, ze je tezke si to priznat, ale na to slovicko vzdy proste nemas pravo
Tohle je taktéž jedna z obrovských výhod open source, kterou jsem předtím zapomněl uvést - že si firma/státní správa může zaplatit vývojáře, aby jim program upravili přímo na míru.Ty si to predstavujes jak hurvinek valku. Drtiva vetsina SW pouzivaneho ve statni sprave bude natolik komplexni, ze outsourcing programatoru bude mnohem drazsi, nez nakup hromadne licence, na kterou dana firma jiste milerada da mnozstevni slevu -- je to bezna praxe a ceny se pak snizuji docela rapidne. Viz. to, jak jde MS s cenami dolu v zaostalejsich statech, kde mu open-source dycha opravdu na krk.
Viz. to, jak jde MS s cenami dolu v zaostalejsich statech, kde mu open-source dycha opravdu na krk.jistě, v takových případech dokáže M$ jít s cenou až pod nulu, čemuž si opensource a firmy na něj navázané prostě nemohou dovolit
btw, za "viz" nemá být tečka, není to zkratka a v tomto případě ani ucelená větaRikal jsem si jestli tam ma byt nebo ne... V jednom prispevku nize mam viz bez tecky, tak snad ti to zlepsi naladu a pomzue lepe spat
jistě, v takových případech dokáže M$ jít s cenou až pod nulu, čemuž si opensource a firmy na něj navázané prostě nemohou dovolit... nemohou dovolit konkurovat - kterej bídák mi to slovo z příspěvku ukrad'?
proprietary software that is not interoperable with that of other vendors
Věříme, že současná situace, kdy informační a komunikační technologie Evropského Parlamentu běží na proprietárním softwaru, který není interoperabilní se softwarem jiných výrobců ...Co je na tomhle špatně? Oni is stěží na takový proprietární software, který není interoperabilní. Tedy nepoužívá otevřené standardy. Nikoliv na proprietární software obecně.
Oni is stěží na takový proprietární software, který není interoperabilní. Tedy nepoužívá otevřené standardy. Nikoliv na proprietární software obecně.V tom pripade nema smysl vubec to slovo proprietarni pouzivat. Pokud jim vadi absence interoperability, tak at si stezuji na tu a nemichaji do toho proprietarnost.
To be able to load+save that flag and those PII thing, I would need to know now more details what PII exactly is, where it's stored and how I am able to load it.Co je to PII nema v zadnem pripade specifikovat OOXML. PII je obecna vec naprosto nezavisla na nejakem office formatu a casto dokonce i lisici se v zavislosti na legislative jednotlivych statu. Jestli si tohle neni schopen zjistit a pochopit to, je idiot. Where it's stored...
Nechápu, jak se formát zatížený takovými proprietárními legacy hnusy, odkazy na věci z MS Office, které nejsou nikde specifikované,Platí tento argument i po zveřejnění specifikací binárních formátů?
Ten formát je čistý hnus.No, já si nemyslím, že to bude až tak zlé...
OpenDocument, ač ani ten není bezchybný, je nesrovnatelně lepší formát (a hlavně už to standard je, je nesmyslné aby tu bylo více ISO standardů na jednu a tu samou věc).To je samozřejmě otázka. Myslet si, že se při tržním podílu MS neprosadí na trhu jeho nový formát, je, řekl bych, bláhové. Pokud se tedy prosadí (a vytlačí binární formáty stejného výrobce), pak je i pro otevřený software lepší, bude-li tento formát standardizován formálně. Pokud ne, bude standardizován fakticky (jako se to stalo s binárními formáty). Standardizován ale bude.