OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Používáte PGP, ale lidé vašemu klíči nedůvěřují? To pak PGP má omezený smysl. Je ovšem způsob, jak to jednoduše změnit. V pátek 23.5.2014 od 18:30 se v Praze bude konat setkání ke vzájemnému podepisováním klíčů PGP, anglicky PGP key-signing party.
Je určeno všem uživatelům PGP v jakémkoli operačním systému. Tyto podpisy bývají zveřejněny na tzv. keyserverech a velmi posilují tzv. "síť důvěry" (Web of Trust). Zároveň často slouží k diskusím o kryptografii a podobných tématech. Upřesňující informace viz "PGP Key-signing Party v Praze".
Tiskni
Sdílej:
budou si navzajem ukazovat obcanky a overovat, ze nejsou padelane? :DAno, zni to jako vtip, ale melo by to tak byt. :o)
Ne.Na zdůvodnění jsem docela zvědavý.
V zasade jde o to potvrdit, ze clovek je tim, za koho se vydava.Jako že je jedním z padesáti Josefů Nováků? Jméno je jistě v některých případech důležitým údajem. Dalším je třeba vlastnictví [1] e-mailu, jenže to se mnohem lépe ověřuje potvrzením přístupu k němu. Další může být vlastnictví [1] domény. Ale může to být třeba i vlastnictví přezdívky na nějakém komunikačním systému, i když to by povětšinou dělá právě přes doménu či e-mail. Vím dokonce o lidech, kteří v kontaktu s dalšími geeky občanské jméno vůbec nepoužívají. Ve světle toho mi vzájemné očumování státem vydaných občanských průkazů (či jejich padělků) za účelem kontroly, zda se dotyčný jmenuje křestním Josef a příjmením Novák jako docela trapná etuda, kvůli které opravdu nemá cenu opouštět kutloch. To radši půjdu s geekama normálně pít. [1] Většinou se člověk skutečně omezuje jen na potvrzení přístupu k danému prostředku.
Proto je potřeba nejdřív poslat podepsaný e-mail a pak si vytisknout jedinečný kód, který ti přijde zpátky, a tím prokážeš, že jsi vlastníkem toho e-mailu – viz stránka odkazovaná ve zprávičce:
Zašlete na adresu organizátora …e-mail …
Od organizátora dostanete jako odpověď jedinečné heslo, kterým se mu na setkání prokážete, čímž se ověří vaše e-mailová adresa a tedy i UID v klíči.
Jméno je jistě v některých případech důležitým údajem. Dalším je třeba vlastnictví [1] e-mailu, jenže to se mnohem lépe ověřuje potvrzením přístupu k němu.