Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Na blogu Raspberry Pi je představen projekt Piper. Jedná se o skládačku počítače s Raspberry Pi 2 (zprávička). Podrobné informace o projektu na stránkách Kickstarteru, kde do 4. dubna běží úspěšná kampaň Piper: a Minecraft Toolbox For Budding Inventors. Cílová částka 50 tisíc dolarů byla překonána již více než čtyřikrát.
Tiskni
Sdílej:
A já už se těšil na letadlo.
Nech sa nikto nehnevá ale moja hračka ktorú držia pokope lepiaca páska a IDE kábel vyzerá lepšie.
Nepáči sa niečo? Doska za +/- 40, LCD za +/- 40, IDE kábel za ani neviem koľko, klávesnica za 7.50, baterka za 6€.
V čom je to tak zásadne iné? Nejaké tie mechanické spínače pripojení na GPIO mám aj ja (ak sa tak dá starý gamepad nazvať). LED a podobné blbosti mám. Potom tu mám ešte na hranie krokový motor (chcel som najkskôr urobiť ploter ale nevyšiel čas, takže maximálne ho viem ovládať cez GPIO) ... Áno nemám to vhodné pre deti ale to je technický detail.
Nie, len na OpenTTD (raz som to reálne používal ako druhý display aby som vedel čo robí súper).
Ale teraz vážne, predražené možno ani nie. V každom prípade pár vecí sa mi zdá odfláknutých napr. LCD pripojený na video out (hmm, to máme D-A, A-D, D-A keď by stačilo obyčajné D-A pri digitálnom prenose medzi doskou a LCD). Namiesto raspberry by som možno zvolil niečo s väčším počtom GPIO.
nezlob se, ale cokoliv vypada lepe nez tva hracka
Musím nesouhlasit, nůj servřík vypadá ještě hůř Odspoda:
- molitanová podložka
- box na HDD ze staré PC case postavený obráceně
- v boxu 1TB SATA disk
- na disku přilepený chladič ze slotového Pentia II
- na chladiči leží USB-SATA redukce
- konec rámečku, nahoře rovná plechová plocha
- další molitanová podložka
- RaspberryPi B, přivázané k tomu všemu kusem provázku
Už to tak běží minimálně rok, na všem je vrstva prachu a ono to prostě funguje bez poruchy a nejspíš ještě dlouho bude
Na tieto porušenie z vysoka kašlem. Open source dekóder / enkóder funguje lepšie než ich cedarx. NAND je na tom horšie (bootovať z toho sa dá, dokonca aj ten ich blbý bootloader je vraj open source ale nepoužiteľný s čínskymi komentármi, inicializuje sa celú večnosť oproti ubootu), ovládače grafiky mno to by som hodil rovno na mali, allwinner s tým moc nemá spoločné. Zvyšok +/- funguje ale je tak prasácky napísané, že to do mainline kernelu nikto nechce.
BCM tiež nie je úplne ideálne. Ich politika napr. nedodať SoC pre odroid je úplne naj.
Allwinner nie je jediný výrobca SoC. Nikdy som ich politiku nemal moc rád, podpora open source nie je ani len to minimum ktoré by podľs GPL mali dať vonku, ale samotné železo je dobré. Na rozdiel od raspberry aspoň nie som nútený pripájať LCD cez composite / HDMI so zbytočným prevodníkom ale hodím rovno lacný šrot s LVDS alebo ešte lacnejší šrot ktorý sa ovláda priamo 24-pinovým RGB (8 na každý kanál) + hodiny + pwm podsvietenie.
Na tieto porušenie z vysoka kašlem.To vypovida o vas a vasem respektu k praci druhych, u me Allwinner na blacklistu a v dane situaci kazdy kdo vedome komercne pouziva v nasem prostoru jejich drivery porusuje licenci a vystavuje se urcitem riziku.
Kto by používal ich drivery? Cedarx funguje oproti plne otvorenému livbdpau-sunxi katastrofálne. Čo ma trápi viacej je driver mali 400 ktorého binárku aspoň hodil allwinner bez EULA (kvôli tomu mám zase ja v blackliste hardkernel). Mali DDK zrejme blokuje samotný výrobca grafiky.
Inak týchto porušení LGPL je pomerne dosť aj u iných výrobcov. Pred pár rokmi tiež LG niečo mala staticky zliknované a jediné čo im stačilo hodiť užívateľom boli skompilované objektové kódy čo je v prípade cedarx spolu so stabilitou API ffmpegu úplne nanič. Tak či tak to znamená zostať na jednej zastaralej verzii ffmpegu. Okrem toho aj staticky zlinkované to u väčšiny h.264 robilo také chyby pri dekódovaní, že je to úplne nanič.
Len tak pre zaujímavosť ktorý výrobca SoC má dosť pomerne rýchlych GPIO + LVDS + VGA, ovládače grafiky s podporou OpenGL ES, podporu NAND, powermanagement / správu nabíjania, natívny ethernet, natívne sata?
Because as kids see the endless possibilities of what they can create in the game with Piper, we know that they will remember these lessons, and eventually see the whole world around them as full of possibilities which they can create and invent.Skvělé, více takových projektů!