Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Společnosti Dell a Canonical společně představily 5 nových počítačů Dell Precision s předinstalovaným Ubuntu. Jedná se o 4 notebooky a 1 all-in-one počítač. Cena počítačů s Ubuntu je o 100 dolarů nižší než jejich cena s Windows 10.
Tiskni
Sdílej:
No, rozhodne si nemyslim ze je rozumne provozovat OS dodany vyrobcem v pripade ze jde o zdarma dostupne distro typu Ubuntu, Debian, Fedora ... V takovem pripade je lepsi zahodit to co clovek dostal od vyrobce, protoze nemuze tusit co tam "pridal". Napr. v pripade Dellu z minulosti: https://www.infoworld.com/article/3008422/security/what-you-need-to-know-about-dells-root-certificate-security-debacle.html
V pripade Windows pokud clovek nedostane instalacni media (typicky pripad) je to slozitejsi, ale tam uz clovek tak jako tak provozuje uzavreny soft.
Ok, chapu, ty nemas ani sebemensi pochybnost o SW co dostanes spolu s HW. Certifikat byl priklad toho co muze HW vendor udelat. Zadny Dell s Ubuntu nemam takze to ani nemuzu zkontrolovat. Kdyz jsem si jeden Dell porizoval, tak byl nabizen sice s Ubuntu, ale v konfiguraci ktera mi nevyhovovala, takze nemuzu poslouzit.
Mimochodem, cim se vyznacuje funkcnost predinstalovaneho distro vyrobcem? Konfiguraci nebo dodanim SW co v danem distru neni?
Mimochodem, cim se vyznacuje funkcnost predinstalovaneho distro vyrobcem? Konfiguraci nebo dodanim SW co v danem distru neni?Muze to byt to prvni, druhe, nebo oboje, pokud to je otazka pramenici z meho "jistota funkcnosti" tak si asi "prehledl" i "(a tedy vicemene jistota i jineho distra)", tedy to ze vyrobce danej HW prodava s GNU/Linuxem je jistota ze na tom GNU/Linux funguje, to jestli by ciste (v tomto pripade) Ubuntu chodilo nebo ne je vec druha (a zjistitelna pripadne casem ze zkusenosti toho kdo na to zkousel z Windows preinstalovat na GNU/Linux), stejne tak je vec druha co jestli to vyzaduje jen dokonfiguraci (blacklist nejakeho jaderneho modulu, nebo pridani parametru pro modul, nebo jina systemova konfigurace) nebo to vyzaduje patche jadra, nebo pridani firwaru, nebo sw...
No, na to jsem chtel trosku narazet. Pokud jde o konfiguraci, tak neni problem. Ale pokud jde treba o Acer aspire one ktery byl dodavane s Meego a s PowerVR grafikou, tak to rozhodne neznamena ze je to v pohode. V tom pripade byl pribaleny binarni driver, ktery nebyl pouzitelny mimo Meego.Mimochodem, cim se vyznacuje funkcnost predinstalovaneho distro vyrobcem? Konfiguraci nebo dodanim SW co v danem distru neni?Muze to byt to prvni, druhe, nebo oboje, pokud to je otazka pramenici z meho "jistota funkcnosti" tak si asi "prehledl" i "(a tedy vicemene jistota i jineho distra)", tedy to ze vyrobce danej HW prodava s GNU/Linuxem je jistota ze na tom GNU/Linux funguje
Jasne je rozdil mezi binarnim toolingem (bez ktereho ten HW muze fungovat) a mezi kernelem/drivery ktere jsou potreba pro bezny provoz.
pro jistotu se zeptam jinak, myslis ze neni prinosem ze Dell prodava pocitace s GNU/Linuxem?Pro me (cloveka co si dokaze sam nainstalovat distro) ne. Pro "marketing" a obecne povedomi o Linuxu ano. Pro lidi co chteji Linux zkusit, tak taky ano.