Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Na webu Boycott Novell chtějí zjistit, jak je to vlastně s patentovými licencemi, pokud chce člověk Mono komerčně distribuovat. Napsali e-mail na příslušné oddělení firmy Microsoft, který nejprve neprošel spam filtrem. Podruhé se to podařilo a autoři si stanovili pravidla hry - od odeslání zprávy na jiná místa až po vyhrožování soudem.
Tiskni
Sdílej:
...Don’t believe the lies about Microsoft feeling concerned about Mono. Miguel de Icaza is singing this fairly tale, but evidence actually contradicts it. It’s posturing...dále pak"
...Mono is not a threat to Microsoft. It helps Microsoft. By association, it harms GNU/Linux, which Microsoft calls its #1 rival and actively attacks all the time (usually it’s less visible). So, Novell has people still adopt Microsoft technologies? Not bad for a company that openly threatens and says that it wants to claim money from Free software projects for patents it won’t disclose. Where does the trust come from?...nebo:
...If there is no known in infringement, why is Novell buying a licence (’protection’) for its paying customers? They always dance around this question...Možná by jste mohl místo prohlížení obrázků prozkoumat i text.
WTF? Ten blogpost o tom že Icaza je skřet a ubližuje Linuxu, má něco společného s tímhle článekem který se snaží věcně popisovat a sledovat jak bude Microsoft reagovat na žádost o licenci na patent?On místy moc věcný nebyl a dost lidí mu doporučovalo v diskuzích změnit přístup - byl to spíš útok, než věcné vyjádření názoru...
Samba se vyvíjí pouze zpětným inženýrstvím. Žádná dokumentace od MS se nepoužívá. To je rozdíl o proti Monu.
Před patenty to sice neochrání, ale před podivnou licencí na dokumentaci ano.
http://us6.samba.org/samba/devel/:
Important: In order to avoid any potential licensing issues we require that anyone who has signed the Microsoft CIFS Royalty Free Agreement not submit patches to Samba, nor base patches on the referenced specification. We require, too, that patches submitted to Samba not infringe on any known patents. Finally, as with all GPL work, the submitter should ensure that submitted patches do not conflict with any third-party copyright.
Někde ve zdrojácích je FAQ a tam je bod „Mám zdojáky Windows, chcete vidět kód?“ a velmi nevybíravá odpověď.